Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Βόλος

Όχι μόνο αποστολή εξετελέσθη για τον Βόλο, με την πρόκριση της ομάδας στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, αλλά το ευρύ 4-0 επί του Ιωνικού σε συνδυασμό με την πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησαν οι «κυανέρυθροι», έφεραν νέα χαμόγελα αισιοδοξίας για τη συνέχεια της αγωνιστικής περιόδου.

Ο Βόλος πέτυχε μια άνετη πρόκριση, ο Κώστας Μπράτσος έκανε διαχείριση παιχνιδιού, δίνοντας «ανάσες» στους Κλέιμαν, Λούνα, Σιέλη, Μπαριέντος, Οζέγκοβιτς (μπήκε αλλαγή στο τελευταίο τέταρτο και σκόραρε, σημειώνοντας το 4-0), όπως και στον Μεσκίδα, που έπαιξε και αυτός από το 60’ και μετά. Επίσης, οι Ντέλετιτς και Τσοκάνης αγωνίστηκαν ένα ημίχρονο, το πρώτο, ενώ Άλχο και Πάολο Φερνάντες έπαιξαν μία ώρα αγώνα, προκειμένου όλοι τους να μην καταπονηθούν ενόψει του Σαββατιάτικου παιχνιδιού με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Θα σταθούμε, βέβαια και στην επανεμφάνιση σε επίσημο παιχνίδι του Μάτιτς Κότνικ, ο οποίος μετά από τον σοβαρό τραυματισμό το πέρυσι, που τον κράτησε μήνες εκτός δράσης, επέστρεψε πολύ δυνατός. Πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και έκανε τρεις σωτήριες αποκρούσεις σε ισάριθμες προσπάθειες του Νίκου Ιωαννίδη. Είναι πολυτέλεια για τον Βόλο να διαθέτει τρεις παρά πολύ καλούς τερματοφύλακες (Κλέιμαν και Παπαδόπουλος οι άλλοι δύο).

Οι Γιώργος Κούτσιας και Ανονί Νοκέρ αγωνίστηκαν για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα, έπαιξαν σε όλο το παιχνίδι, καθώς έχουν ανάγκη να πάρουν παιχνίδια στα πόδια τους. Ο νεαρός επιθετικός ήταν εκ των πρωταγωνιστών του Βόλου, σημειώνοντας τα δύο πρώτα τέρματα (έφτασε τα τρία με την φανέλα του Βόλου φέτος), που έβαλαν τις βάσεις για την πρόκριση, ενώ ο Γάλλος έδειξε ότι στερείτε ρυθμού, ενώ θα μπορούσε να είχε σκοράρει στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, αν η μπάλα στο σουτ που επιχείρησε δεν σταματούσε στο δοκάρι.

Θα πρέπει να σταθούμε και στον Γιούχα Πίρινεν, ο οποίος ήταν σταθερός στην άμυνα, όπως και ο Ουές, ενώ ο νεαρός Δημήτρης Μεταξάς έκανε πολύ καλό παιχνίδι παίζοντας σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας μάλιστα το 3-0.

Οι «κυανέρυθροι» σε ένα ακόμη παιχνίδι φέτος απέδωσαν όμορφο ποδόσφαιρο, πέτυχαν τέσσερα γκολ, είχαν δοκάρι και αρκετές ευκαιρίες να σημειώσουν κι άλλα τέρματα. Αυτή η νίκη-πρόκριση θα τους τονώσει ακόμη περισσότερο την ψυχολογία, ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα.