Συνεχίζει να διαπρέπει ο Θησέας – Αλμυρός και Διαγόρας έχουν μείνει πίσω στη βαθμολογία της Γ’ Εθνικής

Ο Θησέας Αγριάς κέρδισε με 3-0 στο ντέρμπι της Μαγνησίας, για τον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Οι «πράσινοι» επικράτησαν δίκαια των «ασπρόμαυρων» στο δημοτικό γήπεδο της Αγριάς, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής. Ο Θησέας ήταν ανώτερος του Διαγόρα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και άξιζε το τρίποντο, με τη ομάδα του Λάκη Μπακάλη να επιστρέφει στις επιτυχίες και να φιγουράρει στη 2η θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς, όσους έχει και ο Ηρακλής Λάρισας. Στο 21′ ο Βλάχος άνοιξε το σκορ (1-0), με κοντινή κεφαλιά. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 75′ ο Ιωαννίδης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Θησέα, με πλασέ μέσα από την περιοχή, νικώντας τον Πρίφτη για το 2-0. Ο Σιώμος στο 86’ με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το 3-0.

Ο Διαγόρας παρέμεινε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 7 βαθμούς, έχοντας μόλις μία νίκη στο ενεργητικό του ύστερα από 10 παιχνίδια.
ΘΗΣΕΑΣ: Ν. Βαν Ντε Γουίχε, Ε. Βαν Ντε Γουίχε, Ιακωβίδης, Διαμαντόπουλος, Κυρίτσης (23’ λ.τρ. Κοτζαθανάσης), Μπόρας, Χατζησταμάτης, Ιωαννίδης (85’ Παναγιώτου), Πέτσης, Οικονόμου (89’ Γαλανόπουλος), Βλάχος (70’ Σιώμος).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Καλύβας (70’ Τανός), Δίντσης, Σπαθής, Λάιος, Σ. Καραπλιάγκος (35’ Αλαμάνης), Κουβελάς, Αλεξίου, Γιάκας (60’ Κ. Καραπλιάγκος), Κυριάκος, Μπλέντι.

Απογοήτευσε ο Αλμυρός
Δεν μπόρεσε ο ΓΣ Αλμυρού να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες, μετά τη νίκη της περασμένης αγωνιστικής με τον Ηρακλή Λάρισας. Η ομάδα του Στέλιου Αρσένου, στο δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έδρας ηττήθηκε με 2-1 από τα Μετέωρα στο στάδιο «Αθ. Ραγάζος». Σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι απουσίες που είχε ο ΓΣΑ (δεν έπαιξαν οι Ζενούνης, Αναστασίου και Δερμιτζάκης), με αποτέλεσμα η τεχνική ηγεσία να έχει περιορισμένες επιλγογές.

Ύστερα από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο, όπου δεν σημειώθηκε κάποιο τέρμα, παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων, το Μετέωρα στις αρχές της επανάληψης κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 54’ ο Περέιρα με σουτ έγραψε το 0-1, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε δεύτερο τέρμα στο 76’ με πλασέ του Νικλητσιώτη. Ο ΓΣΑ μείωσε το σκορ στο 78’ με κεφαλιά του Βουρδάκη ύστερα από σέντρα του Ρακή, δίχως ωστόσο στη συνέχεια να καταφέρει να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν οι «κυανόλευκοι» στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Έτσι, ο Αλμυρός με 11 βαθμούς βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας, μαζί με τον Διγενή Νεοχωρίου.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Πολυμέρου, Πατσής (58′ Ρακής), Αγγελής (71′ Αράπης), Χολέβας, Κυριάκος, Παπακώστας (88′ Δήμος), Δημηνάς, Αγιασιώτης, Λάμπος, Καναβός, Βουρδάκης.
ΜΕΤΕΩΡΑ: Τοπουζλής, Μπέτσας, Δάσιος, Λουκάς, Κατσαντώνης, Φωτίκας, Περέιρα, Πολυζόπουλος, Νικλητσιώτης, (89′ Χριστοδουλόπουλος), Τσαντούλας (93′ Κοτόρι), Ιωάννου.

Μετά την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, ο Πιερικός εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα, έχοντας 25 βαθμούς, μετά και τη νέα νίκη που σημείωσε στο γήπεδό του επί του ΑΟ Σελλάνων με 2-0. Η ομάδα της Κατερίνης κρατά μια διαφορά έξι βαθμών από τους Θησέα και Ηρακλή Λάρισας που ακολουθούν στη βαθμολογία.