Συνδύασε θέαμα και ουσία ο Τοξότης

Θέαμα και ουσία συνδύασε ο Τοξότης στο παιχνίδι που έδωσε με την Ένωση Λεχωνίων-Νηλέας στο βοηθητικό του ΕΑΚ. Το συγκρότημα του Θανάση Χρυσοχού ήταν καταιγιστικό κατά διαστήματα και έφτασε σε άνετη επικράτηση με 5-0.

Οι «κυανέρυθροι» της Νέας Δημητριάδας έβαλαν γερές βάσεις για τη νίκη τους από το πρώτο τέταρτο, όπου το σκορ ήταν ήδη 2-0. Στο 8’ ο Κόντρα πάσαρε στον Βαλωτή. Αυτός μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και πλάσαρε για το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τοξότης διπλασίασε τα τέρματά του με πέναλτι που εκτέλεσε ψύχραιμα ο Σκλαπάνης, σημαδεύοντας την αριστερή γωνία του Μιχαλόπουλου και στέλνοντας τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων στην δεξιά του γωνία. Την εσχάτη των ποινών είχε κερδίσει ο Κωνσταντάκος.

Στο 49’ και από τα πόδια του Αράμπογλου και του Γεωργίου, που δεν μπόρεσαν να διώξουν, η μπάλα έφτασε στον Σκλαπάνη. Αυτός έκανε το γύρισμα και ο Κωνσταντάκος με αριστερό σουτ έγραψε το 3-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Κόντρα επιχείρησε σουτ, ο Μιχαλόπουλος απέκρουσε και ο Βαλωτής με νέο σουτ σημείωσε το 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε με κοντινό σουτ στο 78’ ο Ζαφειρίου.

ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Λάμπρου, Παναγιώτου, Σούδης, Ιωάννου (60’ Σωτηρόπουλος), Σκλαπάνης, Γιοβάνης (46’ Γιωτόπουλος), Κωνσταντάκος (60’ Ζαφειρίου), Βαλωτής (60’ Σαμαράς), Γιαννακούρας (46’ Γερακίνης), Κόντρα.

Ε.Λ. ΝΗΛΕΑΣ: Μιχαλόπουλος, Σταμπούλογλου (46’ Μασούρας), Πάγια, Σιδέρης, Τσουμάνης (65’ Μούτος), Γεωργίου, Ρίζος (46’ Γκογκινούδης), Αράμπογλου, Παλάντζας, Λιάκος (65’ Κουβαράς), Μαλούσι (65’ Μάρκο).