Συνδύασε θέαμα και ουσία η Αγία Άννα – Επιβλήθηκε 4-1 της Α.Ε. 2002

Θέαμα και ουσία συνδύασε η Αγία Άννα στην αναμέτρησή της με την Α.Ε. 2002 στο Βασδέκειο Αθλητικό Κέντρο. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν των αντιπάλων τους με 4-1 και έφτασαν τους 10 βαθμούς στο πρωτάθλημα με τρεις νίκες και μία ισοπαλία στο ενεργητικό τους.
Η Αγία Άννα προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να επιβάλει τον ρυθμό της και στο 5’ πλησίασε το γκολ όταν ο Τσελεπής δέχθηκε σέντρα από τα δεξιά και με προβολή από τη μικρή περιοχή προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ο Μητράκος απέκρουσε. Δύο λεπτά αργότερα και σε φάση που ξεκίνησε πάλι από τα δεξιά ο Τζοβάρας πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Το 1-0 ήρθε στο 18ο λεπτό όταν από συνεργασία των Τζοβάρα και Σέττου, ο δεύτερος έκανε το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά και παραβίασε την εστία του Μητράκου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 23’ ο Αγιασιώτης τροφοδότησε τον Τζοβάρα, που τετ-α-τετ με τον Μητράκο δεν κατάφερε να τον «νικήσει». Στο 28’ η Αγία Άννα απώλεσε διπλή ευκαιρία. Πρώτα ο Σέττος σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Τζοβάρας έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της Α.Ε. 2002 απέκρουσε.
Οι παίκτες του Κώστα Τσιουρέλη έψαχναν το δεύτερο γκολ και το βρήκαν στο 41ο λεπτό, όταν ο Αγιασιώτης έβγαλε την πάσα για τον Τζοβάρα και παράλληλα με την κίνησή του τράβηξε τρεις αμυνόμενους πάνω του. Αυτό διευκόλυνε τον Τζοβάρα στο να βρει χώρο και να γράψει το 2-0.

Η Α.Ε. 2002 προσπάθησε στην επανάληψη να φανεί επιθετικά και να πετύχει κάποιο γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι. Όντως, στο 67’ ο Κούρτι πάσαρε στον Στουμποβίκο που με σουτ μείωσε σε 2-1. Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν χάρηκαν πολύ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό Τσελεπής και Σέττος συνεργάστηκαν από τα δεξιά, με τον δεύτερο να κάνει το γύρισμα στην περιοχή. Η μπάλα πήγε στον Τζοβάρα, που πάσαρε δίπλα του για τον Ματθαίου, ο οποίος σημείωσε το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Ματθαίου με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 83’.
Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, καθώς στο 82’ τραυματίστηκε στον ώμο ο Κυριάκος Βέργος και δεν υπήρχαν διαθέσιμοι αναπληρωματικοί. Με ανακοίνωσή τους οι γηπεδούχοι του εύχονται περαστικά.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Τσιτσιρίκος, Χατζητρακόσιας (78’ λ.τρ. Οικονόμου), Πατσής, Ζαρίφης, Μπασδάνης (55’ Ματθαίου), Γ. Βέργος, Σ. Τσιουρέλης (78’ λ.τρ. Σιώμος), Αγιασιώτης, Τσελεπής, Τζοβάρας, Σέττος (69’ Κακάλιας).
Α.Ε. 2002: Μητράκος, Βερντόβα, Σφέτσιος, Κυρ. Βέργος, Σταθόπουλος (46’ Μ. Γαλάνης), Κόρδας (46’ Κούρτι), Παρίσης, Βεργοζήσης, Κωστούλας, Στουμποβίκος, Τερλεξής).