Συναρπαστικό ματς στο Olimpico – Η Αγία Άννα έκαμψε την αντίσταση του Τοξότη με 2-1

Η Αγία Άννα πανηγύρισε την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ και την 5η σε 8 παιχνίδια έδρας (5 νίκες, 1 ισοπαλία, 2 ήττες), επικρατώντας με 2-1 του Τοξότη, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Olimpico Sport Club.
Οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Τσιουρέλη ήταν ανώτεροι αγωνιστικά, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να υποστούν την 3η ήττα τους συνολικά στο πρωτάθλημα και μόλις τη 2η στα 8 εκτός έδρας παιχνίδια (5 νίκες, 1 ισοπαλία, 2 ήττες), που έχουν δώσει, καθώς ο Τοξότης είχε να χάσει μακριά από το «σπίτι» του από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος (3-0 από την Ακρόπολη).
Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, η Αγία Άννα, κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ματθαίου έγινε αποδέκτης της μπάλας, έπειτα από ωραία σέντρα από τη δεξιά πλευρά και με το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κατάφερε να νικήσει τον Μπράνο και να γράψει το 1-0. Στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία να πάρουν ισχυρό προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 45’ ο Κολώνιας δοκίμασε το σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή, με τη μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Αυτό, που δεν πέτυχαν, οι γηπεδούχοι, στο πρώτο 45λεπτο, το πέτυχαν μετά το πέρασμα δεκαπέντε λεπτών στο δεύτερο μέρος του αγώνα. Με τη συμπλήρωση 60 λεπτών, ο Ματθαίου πραγματοποίησε πολύ ωραία προσπάθεια από τη δεξιά πλευρά, βγάζοντας σέντρα ακριβείας στον Κολώνια, ο οποίος αυτή τη φορά έστειλε τη μπάλα, με το κεφάλι, να αναπαυτεί στα δίχτυα της εστίας του Μπράνου για το 2-0. Ωστόσο, η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε μετά από τρία λεπτά. Στο 63’ ο Λευτέρης Δενελάβας, σε ρόλο δημιουργού, έβγαλε «μαγική» κάθετη μπαλιά στον Παπουτσή, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά στο τετ α τετ, με τον Αϊντίνι, μειώνοντας σε 2-1.

Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον, με τον Τοξότη να πιέζει περισσότερο για την ισοφάριση και τους γηπεδούχους να αναζητούν από την πλευρά τους ένα τρίτο τέρμα, που θα τους εξασφάλιζε τη νίκη και το τρίποντο. Οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Τσιουρέλη και του Θανάση Χρυσοχού, όσο κι αν προσπάθησαν, δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ, διότι οι επεμβάσεις των Αϊντίνι και Μπράνου ήταν επιτυχημένες. Έτσι, το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να κατακτούν ένα ακόμη πολύτιμο «τρίποντο» εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΘ. Με ανακοίνωσή της η Αγία Άννα συγχαίρει τον διαιτητή Θεοχάρη και τους βοηθούς Π. Σακκά και Κόκκαλη.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Αϊντίνι, Χατζητρακόσιας, Δημολιός, Μπασδάνης, Ζαρίφης, Βέργος, Κολυμήτρας (65’ Σκοπός), Νασιακόπουλος (75’ Ζάγκας), Σφάκας (35’ λ.τρ. Κολώνιας, 80’ Σ. Τσιουρέλης), Καλαμίδας, Ματθαίου.
ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Λέτσος, Πελεκούδας, Νταγκούλης, Ν. Δενελάβας, Σκλαπάνης (62’ Λουμάνι), Ντίτσιος, Μάστορας, Λ. Δενελάβας, Δουλάς (56’ Γερακίνης), Παπουτσής (81’ Παραδάκης).