Συγκλονιστικό παιχνίδι στη Ν. Ιωνία, η Νίκη κέρδισε με 84-82 τον Φίλιππο Βέροιας

Σπουδαία επιτυχία για τη Νίκη Βόλου κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας για την 8η αγωνιστικής της Β’ Εθνικής μπάσκετ και για τον 3ο όμιλο. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 84-82 ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στο τέλος, με τη Νίκη να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να πάρει διαφορά, με τη Νίκη να κλείνει τις δύο πρώτες περιόδους πίσω στο σκορ, με το ημίχρονο να λήγει με 45-43 υπέρ των φιλοξενουμένων.
Ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με τον Φίλιππο να προηγείται στο 30’ με 69-65’. Η τελευταία περίοδος είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τη Νίκη να μένει πίσω στο σκορ με 73-65, όμως οι παίκτες του Ανδρέα Μαύρου παίζοντας φοβερή άμυνα κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση και λίγο πριν το τέλος του αγώνα προηγήθηκαν με 84-82. Οι παίκτες του Φιλίππου αστόχησαν στην τελευταία επίθεση, με τη Νίκη να φτάνει στο νικηφόρο αποτέλεσμα.
Μεγάλος πρωταγωνιστής των «κυανόλευκων» ήταν ο Σηπιτάνος, ο οποίος πέτυχε τους τελευταίους επτά πόντους της Νίκης, ενώ συνολικά σημείωσε 20 πόντους στο ματς. Πρώτος σκόρερ της Νίκης ήταν ο Σάκης Κουτίνας με 29.
Από πλευράς Φιλίππου ο Ελευθεριάδης ήταν ο κορυφαίος σημειώνοντας 34 πόντους.
Διαιτητές: Γερακίνης-Μαραμής-Παζώλης
Δεκάλεπτα: 25-28, 43-45, 65-69, 84-82
Νίκη Βόλου (Μαύρος): Κωστούλας, Βερτζάγιας, Σιπητάνος 20(2), Κουτίνας 29, Παπαδόπουλος 15, Ζησόπουλος, Σπηλιόπουλος 9(3), Εντό 2, Βρεττάς 9, Τσεσμετζίδης.
Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Αποστολίδης 4, Ιγγλέζος 2, Καραγιώργος 6(2), Νίκαι, Δημάλης, Ελευθεριάδης 34(1), Ξενιτίδης 12, Κωνσταντινίδης 4, Κάτζος 8(2), Μπένας 12, Πολυμένης, Αμανατίδης.