Συγκλόνισαν Αγία Άννα και Μαγνησιακός στο μεταξύ τους 3-3

Έσπασαν καρδιές στο ντέρμπι κορυφής της Α’ ΕΠΣΘ στο «Παντελής Μαγουλάς». Αγία Άννα και Μαγνησιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές και πλούσιο θέαμα. Μεγάλος κερδισμένος το ίδιο το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο…

Αγία Άννα και Μαγνησιακός απέδειξαν ότι δεν βρίσκονται τυχαία μαζί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αφού προσέφεραν ένα καταπληκτικό ματς στους τυχερούς που κατέκλυσαν την σκεπαστή κερκίδα της θρυλικής «κλούβας». Το 3-3 απέφερε έναν βαθμό στις δύο ομάδες, αλλά περισσότερο ικανοποιεί τον Μαγνησιακό, τόσο επειδή ήταν φιλοξενούμενος, όσο και για την εξέλιξη που είχε ο αγώνας.

Από το 60’ οι «κυανόλευκοι» έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Σιάτρα, ενώ στο 78’ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3-2, ύστερα από το γκολ του Πετράκου και με την Αγία Άννα να κάνει σε εκείνο το σημείο ανατροπή στην ανατροπή, αφού είχε προηγηθεί 1-0 και στη συνέχεια έμεινε πίσω με 1-2. Όμως ο Μαγνησιακός αρνήθηκε να χάσει και παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα, ισοφάρισε στο 89’ σε 3-3 με τέρμα του Χριστίδη, ο οποίος αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή για τον προπονητή του Θάνο Θεοδώρου.

Πώς παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες
Ο τεχνικός της Αγίας Άννας Νίκος Αθανασιάδης επέλεξε διάταξη 4-2-3-1 με τον Χαλάτση κάτω από τα δοκάρια, τους Αλεξανδρή δεξιά και Καλαμίδα αριστερά στα μετόπισθεν, ενώ ο Ρόκας με τον Χολέβα συνέθεσαν το δίδυμο των σέντερ μπακ. Οι Βέργος και Σουγκάρης ήταν οι ανασταλτικοί χαφ, με τον Πετράκο μπροστά τους στον άξονα για να οργανώνει το παιχνίδι. Ο Σέττος επιχειρούσε από τα δεξιά και ο Κορέτα από τα αριστερά, με τον Παπαδημητρίου σέντερ φορ.

Για τον Μαγνησιακό, ο Θάνος Θεοδώρου προτίμησε το 3-5-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Ράπτης και τριάδα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Σιάτρας, Βέρτζος, Παπαδόπουλος. Δεξιός φουλ-μπακ ήταν ο Δημητριάδης, ενώ όλη η αριστερή πλευρά δόθηκε στον Βουρδάκη. Οι Αγιασιώτης, Γαλανόπουλος και Οικονόμου τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τους Σιώμο και Βλάχο να είναι οι δύο επιθετικοί.

Η Αγία Άννα άνοιξε το σκορ
Ο Μαγνησιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο είχε  τέσσερις τελικές προσπάθειες. Μόλις στο 1’ και σε γύρισμα του Βλάχου, ο Σιώμος έκανε την προβολή με τη μπάλα να βρίσκει σε αμυνόμενο και να περνά κόρνερ. Από την εκτέλεση η μπάλα έφτασε στον Οικονόμου που έκανε το γυριστό σουτ, αλλά ο Χαλάτσης μπλόκαρε. Στο 5’ ο Οικονόμου σέντραρε και ο Σιώμος πήρε την κεφαλιά, χωρίς να βρει στόχο, ενώ στο 7’ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους «κυανόλευκους» όταν σε σέντρα του Δημητριάδη, ο Χαλάτσης έδιωξε και η μπάλα έφτασε στον Βλάχο, που από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.

Στη συνέχεια η Αγία Άννα ισορρόπησε και στο 14’ έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Καλαμίδας έδωσε στον Παπαδημητρίου και αυτός στον Κορέτα, που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει σε αμυνόμενο και να καταλήγει κόρνερ.

Για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν σημειώθηκε άλλη φάση, αν και ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξαιρετικός. Οι δυνατές μονομαχίες ήταν πολλές και αποδείκνυαν τη θέληση των ποδοσφαιριστών για τη νίκη.

Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες, αλλά ο Ιάσων Παπαδημητρίου είχε διαφορετική άποψη. Στο 42ο λεπτό τροφοδοτήθηκε από τον Κορέτα έχοντας πλάτη στο τέρμα μεταξύ πέναλτι και μεγάλης περιοχής. Γύρισε υπέροχα το σώμα του και εκτέλεσε στην αριστερή γωνία του Ράπτη για το 1-0.

Αρνήθηκε να χάσει ο Μαγνησιακός
Ο Μαγνησιακός «απάντησε» στο γκολ που δέχθηκε στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Ήταν στο 48ο λεπτό όταν ο Βλάχος με περίτεχνη ενέργεια «χόρεψε» την αντίπαλη άμυνα και σημαδεύοντας σωστά μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-1.

Ακολούθησαν οι πρώτες κινήσεις από τους προπονητές με τον κ. Θεοδώρου να αντικαθιστά τον Σιώμο με τον Χριστίδη. Το 3-5-2 του Μαγνησιακού διατηρήθηκε, με τον Χριστίδη να αναλαμβάνει την αριστερή πλευρά και τον Βουρδάκη να γίνεται παρτενέρ του Βλάχου στην επίθεση. Λίγο αργότερα έγινε και η πρώτη αλλαγή της Αγίας Άννας με τον κ. Αθανασιάδη να αποσύρει τον Σουγκάρη και να περνά στο ματς τον Χατζητρακόσια. Ο τελευταίος αγωνίστηκε ως δεξιός μπακ, με τον Αλεξανδρή να πηγαίνει στον άξονα της μεσαίας γραμμής.

Στο 60’ είχαμε αλλαγή στις αριθμητικές ισορροπίες, αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Σιάτρας για σκληρό φάουλ που έκανε στο χώρο του κέντρου στον Πετράκο. Ο Μαγνησιακός έμεινε με παίκτη λιγότερο στο παιχνίδι, αλλά δεν το έβαλε κάτω. Μάλιστα, στο 63’ πήρε το προβάδισμα όταν ο Βουρδάκης έκανε μία κούρσα από τα αριστερά και το γύρισμα. Η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς την εστία και ο Χαλάτσης δεν τη συγκράτησε, καθώς δεν εκτίμησε σωστά τη φάση. Το 1-2 ήταν γεγονός..

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κορέτα έβγαλε σέντρα από τα αριστερά με τη μπάλα να βρίσκει στο απλωμένο χέρι του Βέρτζου. Άτυχη στιγμή για τον έμπειρο στόπερ, με τον διαιτητή Καλατζή να δείχνει σωστά την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Παπαδημητρίου στο 68’, ο οποίος έκανε το 2-2. Ήταν το δεύτερο γκολ του Παπαδημητρίου εις βάρος της παλιάς του ομάδας και 14ο στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο επόμενο λεπτό είχαμε καλή στιγμή για τον Μαγνησιακό με τον Βλάχο να μη βρίσκει για λίγο τη μπάλα μετά τη σέντρα του Βουρδάκη, για να φτάσουμε στο 78’ και στο 3-2 για την Αγία Άννα, με το ωραίο σουτ του Πετράκου από το ύψος της περιοχής.

Όλα πλέον ήταν υπέρ των γηπεδούχων, αλλά στο ποδόσφαιρο τίποτα δεν τελειώνει αν δεν ακουστεί το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή. Ο Μαγνησιακός προειδοποίησε με ευκαιρία του Βλάχου στο 85’ και στο 89’ έφτασε στην ισοφάριση. Από λάθος του Β. Κόκκα, ο Λούρος έβγαλε ασίστ για τον Χριστίδη, που με προβολή διαμόρφωσε το 3-3. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων η Αγία Άννα είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς, αλλά η κεφαλιά του Σέττου αποκρούστηκε από τον Ράπτη.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Χαλάτσης, Αλεξανδρής, Καλαμίδας (86’ Β. Κόκκας), Χολέβας, Ρόκας, Βέργος, Κορέτα (76’ Τσελεπής), Σουγκάρης (57’ Χατζητρακόσιας), Παπαδημητρίου, Πετράκος (86’ Μαυρίδης), Σέττος.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης, Δημητριάδης, Παπαδόπουλος, Σιάτρας, Βέρτζος (88’ Τρίμης), Αγιασιώτης, Βουρδάκης (77’ Λούρος), Γαλανόπουλος, Βλάχος, Οικονόμου, Σιώμος (53’ Χριστίδης).