Super League: Ο Βόλος νίκησε με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα με show του Ουάρντα

Ο Αμρ Ουάρντα έκανε σόου στην πρώτη του παράσταση στο Πανθεσσαλικό με εξαιρετική εμφάνιση… γλέντησε τον πολύ μαχητικό ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Βόλος του Άνχελ Λόπες μετράει 3 νίκες σε πέντε παιχνίδια, με τον Αιγύπτιο να «παίζει το ποδόσφαιρό του».

Ο ΠΑΣ Γιάννινα σκόραρε από τα… αποδυτήρια με τον Παμλίδη μόλις στο 3′ μετά από ασίστ του Σιόντη με υπέροχη προσπάθεια να γράφει το 1-0. Ο Βόλος πήρε μέτρα στο γήπεδο και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 23ο λεπτό με τον Ουάρντα, αλλά με τη βοήθεια του VAR ο διαιτητής (Τσαγκαράκης) ακύρωσε το τέρμα ως οφσάιντ για φάουλ του Δουβίκα.

Αφού παρέμεινε το 1-0 ο ΠΑΣ είχε και ευκαιρία για το 2-0 στο 36′ ωστόσο ο Κρίζμαν μετά την εξαιρετική κάθετη του Καρτάλη, δεν κατάφερε να περάσει τον Γκαραβέλη για να σκοράρει.

Στην επανάληψη ο Βόλος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και λίγο πριν το 60′ κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Μαρτίνες έκανε απίθανη προσπάθεια, με τον Σάλιακα να κάνει χέρι σε κεφαλιά του Ουάρντα, και τον Μπαριέντος να μην αφήνει το… δώρο να πάει χαμένο για το 1-1.

Μετά την ισοφάριση το παιχνίδι είχε «τρελό» ρυθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο 65′ ο Μαρτίνες από εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη, ενώ ο Φερράρι έσωσε τον Βόλο τρία λεπτά μετά από κεφαλιά του Παντελάκη, καθώς έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του Γκαραβέλη.

Ο Ουάρντα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης στο ντεμπούτο του με τον Βόλο, αφού με πολύ ωραία κεφαλιά (77′) μετά από κόρνερ του Μπαριέντος, έδωσε την σπουδαία νίκη στον Βόλο (2-1) που έπιασε -προσωρινά- τον Άρη στην κορυφή!

Πηγή: sdna.gr