«Στραβοπάτησε» ο Γ.Σ. Αλμυρού – Έφερε 1-1 με τον Διγενή στο «Αθ. Ραγάζος»

«Στραβοπάτησε» ο Γ.Σ. Αλμυρού στο χθεσινό παιχνίδι με τον Διγενή Νεοχωρίου στο στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος». Οι «κυανόλευκοι» παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 και απώλεσαν δύο βαθμούς από μία ομάδα που ήταν στα μέτρα τους.
Ο Στέλιος Αρσένος παρέταξε τον ΓΣΑ ως εξής: Τον Πολυμέρου κάτω από τα δοκάρια, τους Πατσή (δεξιά), Λάμπο (αριστερά) στα άκρα της άμυνας και τους Κυριάκο και Χολέβα στις θέσεις των στόπερ. Οι Δημηνάς, Παπακώστας, Αγιασιώτης τοποθετήθηκαν στη μεσαία γραμμή, από τα άκρα επιχειρούσαν οι Βουρδάκης και Δερμιτζάκης, ενώ σέντερ φορ ήταν ο Αναστασίου.

Ο Γυμναστικός προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του και είχε δύο καλές στιγμές στο μισάωρο. Στο 8’ ο Ζαφείρης σταμάτησε τον Λάμπο, ενώ στο 28’ μπλόκαρε το σουτ που επιχείρησε ο Αναστασίου. Στο διάστημα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Διγενής πήρε τα «ηνία» και είχε τελικές προσπάθειες με τους Μανώλη (31’), Λαγκαδινό (35’, 39’) και Διβανέ (42’).

Στην επανάληψη ο ΓΣΑ ανέβασε την απόδοσή του. Στο 52’ ο Βουρδάκης σέντραρε και ο Δερμιτζάκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Έξι λεπτά αργότερα ο Παπακώστας έβγαλε τον Βουρδάκη σε θέση τετ-α-τετ με τον Ράπτη (είχε αντικαταστήσει στο ημίχρονο τον Ζαφείρη που τραυματίστηκε), με τον νεαρό εξτρέμ να πλασάρει πάνω στον τερματοφύλακα, χάνοντας την ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι είχαν και νέο χαμένο τετ-α-τετ, με τον Αγιασιώτη αυτή τη φορά, ο οποίος επίσης «νικήθηκε» από τον Ράπτη στο 66ο λεπτό.

Σαν να μην έφτανε αυτό, κόντρα στη ροή του ματς έγινε το 0-1 στο 67’. Ο Θ. Αλεξίου έβγαλε σέντρα και ο Πατσής στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα πέτυχε αυτογκόλ. Το θετικό για τον ΓΣΑ είναι ότι «απάντησε» αμέσως, αφού στο 69’ ο Δερμιτζάκης έφερε το ματς στα ίσα με εύστοχο πλασέ (1-1).

Από εκεί και πέρα, σουτ του Δερμιτζάκη στο 78’ μπλόκαρε ο Ράπτης, ενώ καλή ευκαιρία είχε και ο Διγενής στις καθυστερήσεις. Ήταν στο 93’ όταν ο Δ. Αλεξίου επιχείρησε διαγώνιο σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Διαιτητής: Νίτσας (Λάρισας).
Βοηθοί: Δεδικούσης, Παραφέστας (Λάρισας).
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Πολυμέρου, Λάμπος, Πατσής, Δημηνάς (59’ Ζενούνης), Κυριάκος, Χολέβας, Παπακώστας (80’ Αϊδής), Δερμιτζάκης, Αναστασίου, Βουρδάκης (83’Δήμος), Αγιασιώτης (74’ Ρακής).
ΔΙΓΕΝΗΣ: Ζαφείρης (46’ λ.τρ. Ράπτης), Μανώλης, Βλάχος (80’ Δ. Αλεξίου), Σταμέλος, Γούτσιος, Μακρής, Τεντολούρης, Γκαντιάς (70’ Παπαθανασίου), Κοντογεώργος, Λαγκαδινός (60’ Θ. Αλεξίου), Διβανές.

Αρσένος: Μαθαίνουμε από τα λάθη μας
Στη συνέντευξη Τύπου ο Στέλιος Αρσένος ανέφερε μεταξύ άλλων: «Είχαμε πολύ κακό α’ ημίχρονο και εκεί έχω παράπονο από τους παίκτες μου γιατί δώσαμε δικαίωμα στον αντίπαλο να δημιουργήσει καταστάσεις. Στο β’ μέρος, αλλάξαμε σύστημα και είχαμε ευκαιρίες. Παρά το 0-1 σε μία ανύποπτη φάση, πιέσαμε σωστά και ισοφαρίσαμε. Μαθαίνουμε από τα λάθη μας και συνεχίζουμε».