Στους “16” του Κόνφερενς Λιγκ ο ΠΑΟΚ

Ύστερα απο την αγχωτική διαδικασία των πέναλτι (κανονικός αγώνας 2-1), ο ΠΑΟΚ έγραψε ιστορία αφού προκρίθηκε επί της Μίντιλαντ στους «16» του Conference League.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με ενθουσιασμό, πίεσε τη Μίντιλαντ και έψαξε το γκολ που το… βρήκε στο 20′ της αναμέτρησης ισοφαρίζοντας ουσιαστικά το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στο ίδιο λεπτό η Μίντιλαντ είχε ευκαιρία να προηγηθεί, όμως ο Μπρουμάντο αστόχησε από θέση βολής απέναντι στον Πασχαλάκη. Στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο Τσόλακ μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς που πλάσαρε από κοντά τον Όλαφσον για το 1-0 του ΠΑΟΚ.

Ο ενθουσιασμός του πρώτου τέρματος, έφερε ένα ακόμη για τον δικέφαλο. Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια στο 26′ βρέθηκε κάτοχος της μπάλας έξω απο τη μεγάλη περιοχή μετά από διώξιμο αντίπαλου αμυντικού. Ο Πορτογάλος έπιασε απευθείας το σουτ, στέλνοντάς την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Όλφασον πετυχαίνοντας με αυτόν τον τρόπο ένα εντυπωσιακό γκολ.

Ο ΠΑΟΚ είχε πλέον σκορ πρόκρισης αλλά οι Δανοί στις καθυστερήσεις έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν. Ο Παουλίνιο πλάσαρε από καλή θέση αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κυπελλούχοι Ελλάδας συνέχιζαν να πιέζουν και να έχουν καλή ανάπτυξη. Ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά ήθελε το τρίτο γκολ που θα «καθάριζε» μια και καλή την υπόθεση πρόκριση. Ωστόσο την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στη επανάληψη την είχαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Πασχαλάκη να κάνει σημαντική επέμβαση σε προσπάθεια του Χεγκ.

Στο 70′ ο Ραζβάν Λουτσέσκου για να φρεσκάρει την ομάδα του έβαλε τους Μιτρίτσα και Σιντκλεϊ στη θέση των Βιεϊρίνια και Μπίσεσβαρ αλλά οι αλλαγές δεν βοήθησαν ενώ λίγο αργότερα έγινε και μια αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Αουγκούστο βγήκε και μπήκε ο Ελ Καντουρί.

Στα τελευταία λεπτά η Μίντιλαντ πήρε την κατοχή και προσπαθούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις στην περιοχή του ΠΑΟΚ. Τελικά η Μίντιλαντ κατάφερε να πετύχει το γκολ στο 80’με κεφαλιά ψαράκι του Χεγκ κα να «παγώσει» την Τούμπα με το 2-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Δανοί είχαν δοκάρι με τον ΠΑΟΚ να «πελαγοδρομεί» και να χάνει το σκορ πρόκρισης δέκα λεπτά πριν το τελος της αναμέτρησης ενώ η Μίντιλαντ έκανε και άλλες δύο φάσεις ως το 90′. Τελικά το ματς πήγε ανέλπιστα για τους γηπεδούχους στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ο ΠΑΟΚ παραλίγο να σκόραρει αλλά ο Τσόλακ αστόχησε στο 102′ από καλή θέση. Ο δικέφαλος πίεσε και στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να οδηγηθεί στη διαδικασία των πέναλτι.