Στους «8» με θρίαμβο η Εθνική, διέλυσε την Αυστραλία με 15-8 για το Παγκόσμιο Παίδων στο πόλο

Ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Βόλου έκανε χθες η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης παίδων. Μετά από εξαιρετική εμφάνιση στο «χιαστί» παιχνίδι με την Αυστραλία, θριάμβευσε με 15-8 και προκρίθηκε στους «8» της διοργάνωσης. Έτσι, αύριο στις 8.30 μ.μ. στην ανοιχτή πισίνα του ΕΑΚ «Ιωάννης Αντωνόπουλος» θα κοντραριστεί με την Κροατία στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης.

Στο τουρνουά Platinum, για τις θέσεις 1-8 θα συνεχίσει η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης παίδων στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Βόλου μετά τη χθεσινή της νίκη επί της Αυστραλίας στο «χιαστί» παιχνίδι. Η Ελλάδα είχε κατακτήσει την 1η θέση στον Δ’ όμιλο με τρεις νίκες επί της Ιαπωνίας, Ελβετίας και Γεωργίας, ενώ η ομάδα από την Ωκεανία είχε έλθει 2η στον Α’ όμιλο χάνοντας από το Μαυροβούνιο και κερδίζοντας την Λετονία.

Η νίκη ήλθε πιο εύκολα από ότι θα περίμενε κανείς, αφού οι διεθνείς μας έκαναν πολύ καλή εμφάνιση. Εξουδετέρωσαν τα ατού των αντιπάλων και από την πρώτη περίοδο επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό. Σε πολλές περιπτώσεις προσέφεραν πλούσιο θέαμα και έδειξαν ικανοί για μία θέση στο βάθρο. Φυσικά αποθεώθηκαν από τους χιλιάδες φιλάθλους που για μία ακόμη φορά γέμισαν την κερκίδα του κολυμβητηρίου.

Στο αρχικό σχήμα της Εθνικής δεν είχαμε εκπλήξεις, με τον ομοσπονδιακό τεχνικό Φώντα Λεμπέση να επιλέγει τον Κρατημένο στη θέση του τερματοφύλακα, τον Ζερβουδάκη ως αμυντικό στα δύο μέτρα, τον Καρατζά φουνταριστό, ενώ στην περιφέρεια ξεκίνησαν από τα δεξιά ο Βολιώτης αρχηγός της ομάδας Λασκαρίδης, μαζί με τον Σιαμά, και από τα αριστερά οι Λυκούδης και Μπελέσης.

Η Εθνική ξεκίνησε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 0-2 με το πέναλτι του Μπελέση και το γκολ στον παραπάνω του Λυκούδη. Οι Αυστραλοί αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσα με σκόρερ τους Μαγκασάνικ και Γουέμπερ (2-2). Όμως, με σερί 0-3 από τους Λυκούδη, Καρατζά, Σιαμά, η Ελλάδα ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο έχοντας την πρωτοπορία με 2-5. Σε αυτό το διάστημα είχε 100% στον παραπάνω με 3/3, καθώς και 1/1 πέναλτι.

Το δεύτερο εξάλεπτο άρχισε με ένα ακόμη γκολ στον παραπάνω για την Εθνική με τον Ζαχόπουλο (2-6), ενώ με υπέροχη λόμπα ο Καπράγκος έφερε τη διαφορά στο +5 (2-7). Οι Αυστραλοί μείωσαν σε 3-7 με τον Μόρντες σε επίθεση με αριθμητικό πλεονέκτημα και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Με εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, μέχρι που ο Λασκαρίδης έγραψε το 3-8 στην κόντρα. Η Εθνική έβγαλε ορισμένες εξαιρετικές άμυνες, αλλά και επιθετικά «κόλλησε», καθώς σταμάτησε να αξιοποιεί τον παραπάνω, μέχρι που ο Κόκκινος έκανε το 4-9, ενώ ο ίδιος σημείωσε και το 4-10. Ένα ακόμη γκολ του Σιαμά σε κόντρα επίθεση έβαλε πρόωρο τέλος στο παιχνίδι (4-11).

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Μάλιστα ο κ. Λεμπέσης άλλαξε και τον τερματοφύλακα δίνοντας χρόνο συμμετοχής στον Μαυριόπουλο. Η Ελλάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο και ο Καρατζάς από θέση φουνταριστού σημείωσε το 4-12. Με τον ίδιο τρόπο ο Μπράουν μείωσε σε 5-12, αλλά αμέσως μετά ο Ζαχόπουλος τελείωσε με επιτυχία επίθεση στον παραπάνω για το 5-13. Σε μία φάση που αποβλήθηκε ο Μαυριόπουλος, ο Σάπιν έκανε το 6-13. Ο Μάσιτς μείωσε και άλλο, 7-13, ενώ ο Λασκαρίδης έγραψε το 7-14 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Το τελικό 8-15 διαμορφώθηκε με τα γκολ των Μόρντες και Μητράκη.

Η Ελλάδα είχε 7/10 στον παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι, τέσσερα γκολ από την περιφέρεια, δύο σε κόντρα επιθέσεις και ένα από τον φουνταριστό. Η Αυστραλία είχε 3/6 στον παραπάνω, τρία γκολ από την περιφέρεια και δύο από τον φουνταριστό.

Διαιτητές: Πρίλιτς (Σερβία)-Βόγκελ (Ουγγαρία)

Εξάλεπτα: 2-5, 1-2, 1-4, 4-4.

Διακύμανση: 0-1 Μπελέσης (πεν.), 0-2 Λυκούδης (π.π.), 1-2 Μαγκασάνικ (π.π.), 2-2 Γουέμπερ (περιφ.), 2-3 Λυκούδης (περιφ.), 2-4 Καρατζάς (π.π.), 2-5 Σιαμάς (π.π.), 2-6 Ζαχόπουλος (π.π.), 2-7 Καπράγκος (περιφ.), 3-7 Μόρντες (π.π.), 3-8 Λασκαρίδης (κόντρα), 4-8 Κόρατς (περιφ.), 4-9 Κόκκινος (π.π.), 4-10 Κόκκινος (π.π.), 4-11 Σιαμάς (κόντρα), 4-12 Καρατζάς (φουντ.), 5-12 Μπράουν (φουντ.), 5-13 Ζαχόπουλος (π.π.), 6-13 Σάπιν (π.π.), 7-13 Μάσιτς (φουντ.), 7-14 Λασκαρίδης (περιφ.), 8-14 Μόρντες (περιφ.), 8-15 Μητράκης (περιφ.).

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Μπάκιτς): Κόουλ, Μπράουν 1, Μάρτιν, Μάσιτς 1, Ίζαρντ, Λάμπερντ, Κόνορς, Μόρντες 2, Σάπιν 1, Γουέμπερ 1, Μαγκασάνικ 1, Κόρατς 1, Μάρκχαρτ.

ΕΛΛΑΔΑ (Λεμπέσης): Μαυριόπουλος, Λυκούδης 2, Κόκκινος 2, Καρατζάς 2, Καπράγκος 1, Λασκαρίδης 2, Ζερβουδάκης, Μητράκης 1, Ζαχόπουλος 2, Σιαμάς 2, Μπελέσης 1, Χωματάς, Κρατημένος.

ΦΩΤΟ: Απόστολος Ζαχαράκης