Στους «4» του Κυπέλλου ΕΠΣΘ με φοβερή ανατροπή ο Μαγνησιακός (photos)

«Έσπασαν καρδιές» στο «Κιούπι» όπου ο Μαγνησιακός πανηγύρισε την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου ΕΠΣΘ, κάνοντας φοβερή ανατροπή στα τελευταία λεπτά. Νίκησε 2-1 την Αγία Άννα με τα γκολ των Βλάχου (86’) και Παπαδόπουλου (90’+4’ πεν.), ενώ είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από νωρίς με το τέρμα του Πετράκου (10’).

Μόλις τέσσερις ημέρες πριν τη μεταξύ τους κόντρα για το πρωτάθλημα, που ίσως κρίνει και τον φετινό τίτλο, Μαγνησιακός και Αγία Άννα συναντήθηκαν χθες για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου. Οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά για τη νίκη-πρόκριση που εν τέλει την πήραν οι γηπεδούχοι. Στα ημιτελικά της διοργάνωσης ο Μαγνησιακός θα είναι φιλοξενούμενος του Θησέα, ενώ το άλλο ζευγάρι θα είναι αυτό του Γ.Σ. Αλμυρού με τον νικητή του αγώνα ΑΠΟΒ-Ολυμπιακός (29/3).

Ο προπονητής του Μαγνησιακού Θάνος Θεοδώρου (που λόγω τιμωρίας έβλεπε το ματς πίσω από τον πάγκο) παρέταξε μία ενδεκάδα-έκπληξη, αφού δεν συμπεριέλαβε σε αυτή παίκτες έμπειρους όπως οι Βέρτζος, Σιάτρας, Ψιάνος, Βουρδάκης, Σιώμος.

Με σύστημα 3-5-2 κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Ράπτης, τριάδα στην άμυνα οι Δημητριάδης, Γαλανόπουλος, Λάμπος, με δεξιό φουλ-μπακ τον Κρανιά και αριστερό τον Παπαδόπουλο. Στη μεσαία γραμμή τοποθέτησε τους Ξιώνη, Χριστίδη, Λούρο και στην επίθεση τους Ροδίτη και Βλάχο.

Για την Αγία Άννα ο τεχνικός Νίκος Αθανασιάδης επέλεξε διάταξη 4-2-3-1 με τερματοφύλακα τον Φαγέ, πλάγιους μπακ τους Σουγκάρη δεξιά και Καλαμίδα αριστερά, ενώ ο Χολέβας με τον Ρόκα ήταν οι δύο στόπερ. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής έπαιξαν οι Αργύρης και Βέργος, με τον Πετράκο μπροστά τους ως οργανωτή. Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Σέττος και από τα αριστερά ο Κορέτα, ενώ ο Παπαδημητρίου ήταν ο σέντερ φορ.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά και απείλησαν μόλις στο 2’ με τον Κορέτα, που σούταρε ελάχιστα άουτ. Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών άνοιξαν και το σκορ. Ο Παπαδημητρίου τροφοδότησε τον Πετράκο και αυτός έκανε την ατομική προσπάθεια μπαίνοντας στην περιοχή και πλασάροντας εύστοχα τον Ράπτη (0-1). Άμεσα οι γηπεδούχοι έκαναν εσωτερική αλλαγή με τον Ξιώνη να οπισθοχωρεί στα στόπερ και τον Λάμπο να προωθείται στη μεσαία γραμμή.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 31’ για να κάνει ο Μαγνησιακός τελική προσπάθεια, αλλά ούτως η άλλως η κεφαλιά του Ξιώνη δεν ανησύχησε τον Φαγέ που μπλόκαρε εύκολα. Δύο λεπτά αργότερα η Αγία Άννα έφτασε κοντά σε δεύτερο τέρμα. Ο Σέττος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί άστοχη έξοδο του Ράπτη, αλλά πλάσαρε άουτ. Στο 35’ έχασαν και οι γηπεδούχοι μεγάλη ευκαιρία όταν σε φάση διαρκείας η μπάλα βρήκε στον Λούρο και πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, αλλά πάνω στη γραμμή ο Ρόκας έδιωξε.

Στην ανάπαυλα ο Μαγνησιακός έκανε τρεις αλλαγές, ενώ γύρισε και σε άμυνα τεσσάρων με δύο στόπερ  που ήταν ο Γαλανόπουλος και ο νεοεισελθών Σιάτρας. Επίσης, πέρασαν στο ματς οι Ψιάνος και Βουρδάκης που έπαιξαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής και στη δεξιά πλευρά αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, ενώ οι αντίπαλοί τους φάνηκε ότι προσπαθούσαν να κάνουν διαχείριση του προβαδίσματός τους. Στο 47’ η κεφαλιά του Βλάχου δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 57’ ο Ψιάνος επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Φαγέ με απευθείας φάουλ, αλλά δεν τα κατάφερε. Σημαντική ευκαιρία χάθηκε για τον Μαγνησιακό στο 63’ όταν ο Χριστίδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα της Αγίας Άννας.

Τίποτα δεν προμήνυε ότι θα αλλάξει το 0-1, καθώς στη συνέχεια το ματς φάνηκε ότι… σβήνει. Όμως στο 86ο λεπτό πήρε «φωτιά», όταν ο Δημητριάδης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και Βλάχος με ωραίο σουτ από την περιοχή έστειλε τη μπάλα συστημένη στο αριστερό «παραθυράκι», γράφοντας το 1-1.

Το ενδεχόμενο της παράτασης ήταν πλέον πολύ πιθανό, αλλά οι παίκτες του Θάνου Θεοδώρου είχαν διαφορετική άποψη. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βλάχος ανατράπηκε από τον Φαγέ μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Γ. Τασιόπουλος έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι. Στο 90’+4’ ο Παπαδόπουλος έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και με ψύχραιμο τρόπο σημάδεψε την αριστερή γωνία του Φαγέ, διαμορφώνοντας το 2-1 μέσα σε πανηγυρισμούς.

Διαιτητής: Γ. Τασιόπουλος.
Βοηθοί: Π. Σακκάς, Δ. Σακκάς.
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης, Δημητριάδης, Παπαδόπουλος, Ξιώνης (46’ Σιάτρας), Γαλανόπουλος, Λάμπος, Κρανιάς (46’ Βουρδάκης), Χριστίδης (65’ Σιώμος), Ροδίτης (46’ Ψιάνος), Βλάχος, Λούρος (78’ Λουκάι).
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φαγέ, Σουγκάρης (63’ Χατζητρακόσιας), Καλαμίδας, Χολέβας, Ρόκας, Αργύρης, Κορέτα (84’ Πολύζος), Βέργος (81’ Ζαρίφης), Παπαδημητρίου, Πετράκος (63’ Παπαδήμος), Σέττος (63’ Τσελεπής).