Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ η Γιουβέντους

morata890

Στη Μαδρίτη δεν τον πίστεψε κανείς. Η Γιουβέντους τον αγκάλιασε, τον ανέδειξε, του έδωσε φανέλα βασικού και αυτός την κατάλληλη στιγμή της χάρισε μια σπουδαία πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Αλβάρο Μοράτα «εκδικήθηκε» τη Ρεάλ, σκόραρε μέσα στο… σπίτι του και χάρισε στη Γιουβέντους το εισιτήριο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Αλβάρο Μοράτα αποδείχθηκε στο καθοριστικό πρόσωπο του ζευγαριού. Μετά το γκολ στο Τορίνο, ήταν αυτός που σκόραρε μέσα στο «Μπερναμπέου» και με το τελικό 1-1 εδωσε στη  Γιουβέντους το εισιτήριο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί όπου επιστρέφει για πρώτη φορά μετά το 2003 και στις 6 Ιουνίου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα στο Βερολίνο.

Το ματς

Η επιστροφή του Καρίμ Μπενζεμά στην 11άδα της Ρεάλ μετά τον τραυματισμό του έδωσε τη δυνατότητα στον Κάρλο Αντσελότι να παίξει μετά από καιρό με την αγαπημένη του τριπλέτα στην επίθεση. Στο 6ο λεπτό, ο Γάλλος έδειξε πόσο επικίνδυνος είναι για τις αντίπαλες άμυνες όταν με μια υπέροχη ατομική ενέργεια βρέθηκε απέναντι από τον Μπουφόν όμως σούταρε άουτ. Η Γιούβε πάγωσε το ρυθμό και στο 14΄απείλησε με τον Βιδάλ αλλά το σουτ του Χιλιανού βρήκε σε ετοιμότητα τον Κασίγιας. Στο 20ο λεπτό ήταν η σειρά του Μπέιλ να δοκιμάσει το αριστερό του πόδι αλλά ο Μπουφόν πετάχτηκε στην αριστερή του γωνία, αποκρούοντας σε κόρνερ. Στο 23′ όμως ο Ιταλός γκολκίπερ, δεν είχε απάντηση στην εκτέλεση πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Χάμες μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Κιελίνι και ο Πορτογάλος δεν αστόχησε, διαμορφώνοντας το 1-0.

Πηγή:iefimerida.gr