Στο βάθρο όλοι οι αθλητές του ΠΑΟΒ

Πέντε στα πέντε στο βάθρο για τον Παλαιστικό Αθλητικό Όμιλο Βόλου στο Αναπτυξιακό Πρωτάθλημα πάλης στην άμμο ανδρών-εφήβων, που έγινε στην Αγιά της Λάρισας. Οι πέντε Βολιώτες παλαιστές κατέκτησαν ισάριθμα μετάλλια αποδεικνύοντας την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στον σύλλογο.
Στην Αγιά της Λάρισας πραγματοποιήθηκε το Αναπτυξιακό Πρωτάθλημα πάλης στην άμμο ανδρών-εφήβων. Πιο συγκεκριμένα οι αγώνες φιλοξενήθηκαν στην παραλία Σωτηρίτσα και συμμετείχαν 120 αθλητές απ’ όλη την Ελλάδα.
Άλλωστε το προγραμματισμένο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πάλης στην άμμο, που επρόκειτο να γίνει στην Κατερίνη, ακυρώθηκε. Η Ελληνική Ομοσπονδία Πάλης κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να εκδώσει άδεια για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα μετά από επαφές που είχε με τον Δήμο Κατερίνης και την Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας. Ωστόσο δεν κατέστη δυνατά να πραγματοποιηθεί η διοργάνωση λόγω της συνέχισης των περιοριστικών μέτρων στην περιοχή για τον κορωνοϊό.
Επομένως το Αναπτυξιακό Πρωτάθλημα πήρε τη μορφή ενός πανελληνίου πρωταθλήματος και γι’ αυτό τον λόγο συγκέντρωσε 120 συμμετοχής.
Το γεγονός αυτό αύξανε τον βαθμό δυσκολίας για τους αθλητές του ΠΑΟΒ. Παρόλα αυτά, όμως, τα πήγαν περίφημα, αφού και οι πέντε κατέκτησαν μετάλλια.
Πιο συγκεκριμένα στην κατηγορία των ανδρών το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μάρκος Τζουμπουσλής στα +70 κιλά. Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και ο Ζήσης Τασίου στα +80 κιλά.
Ο Θανάσης Πάλλας πήρε το αργυρό μετάλλιο στα +90 κιλά, ενώ στην ίδια κατηγορία τρίτος ήταν ο Ιωσήφ Βλαχάκης.
Στους εφήβους ο ΠΑΟΒ εκπροσωπήθηκε από τον Χρήστο Κεχαγιά, ο οποίος επίσης πλασαρίστηκε σε υψηλή θέση. Πιο αναλυτικά κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στα +60 κιλά.
Τα παραπάνω αποτελέσματα άφησαν απόλυτα ικανοποιημένους τους Δημήτρη και Στάθη Τζουμπουσλή, οι οποίοι βλέπουν τους κόπους στις προπονήσεις να αποδίδουν καρπούς. Μάλιστα οι δύο προπονητές συνόδευσαν την αποστολή στην Αγιά της Λάρισας μαζί με τον πρόεδρο του Παλαιστικού, Λεωνίδα Βαλκανιώτη, ο οποίος με τη σειρά του συγχαίρει το προπονητικό τιμ και τους αθλητές για τις επιτυχίες τους.