Στο τέλος «λύγισε» ο Γ.Σ. Αλμυρού – Έχασε 73-62 εντός έδρας από την Αναγέννηση Καρδίτσας

Ο Γ.Σ. Αλμυρού ήταν για περίπου 34 λεπτά μπροστά ή κοντά στο σκορ, όμως ο Τσέλιος πήρε …μόνος του το ματς για την Αναγέννηση Καρδίτσας. Η ομάδα του Γιάννη Στεργιόπουλου ηττήθηκε 62-73 στον πρώτο ημιτελικό της Α1 ΕΣΚΑΘ στο κατάμεστο κλειστό του Αλμυρού.
Από τη μία η κερκίδα του Αλμυρού με τους νεαρούς φίλους του (και με έντονη παρουσία από τα κορίτσια) κι από την άλλη, περίπου 50 οργανωμένοι οπαδοί της Αναγέννησης, δημιούργησαν μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Το ματς δεν ξεκίνησε καλά και για τις δύο ομάδες με πολλή αστοχία. Η Αναγέννηση προηγήθηκε 0-6, ο Βαλαμούτης χρεώθηκε δεύτερο φάουλ σε μόλις 2:49 αλλά ο Βλήτσιος με τρίποντο και ο Παπούλιας με μία βολή έφεραν την πρώτη ισοπαλία, 8-8 στο 7:55. Ο Συνάζος με σουτ έξω από τα 6,75 έγραψε το 11-13 στη λήξη της α’ περιόδου, διάστημα που ο Αλμυρός είχε έξι κλεψίματα, έπαιξε πολύ καλή άμυνα, αλλά σούταρε 2/10 τρίποντα. Από την άλλη, οι Καρδιτσιώτες επίσης άστοχοι, αλλά βρήκαν σκορ με 7/8 ελεύθερες βολές.

Στο β’ δεκάλεπτο, πήρε το …όπλο του ο Παπούλιας, ο οποίος με 2/2 βολές και 4/4 δίποντα, συν ένα ακόμη τρίποντο από τον Βλήτσιο, έτρεξαν σερί 11-0 για τους γηπεδούχους που πήραν κεφάλι στο σκορ και διαφορά, 22-13 κι αργότερα 26-15 που ήταν η μέγιστη τιμή για το σύνολο του Γιάννη Στεργιόπουλου. Σε εκείνο το σημείο, δηλαδή μετά το 16ο λεπτό, την Αναγέννηση …την κράτησε ο Σπανόπουλος με δύο διαδοχικά τρίποντα, ενώ ακόμη ένα από τον Αργύρη έριξε τη διαφορά σε 30-26. Ο Τσέλιος πάλι με περιφερειακό σουτ μείωσε στους τρεις (μόνο έξω από τα 6,75 σκόραραν), αλλά «απάντησε» με μπάζερ μπίτερ τρίποντο ο Κοντοστάθης (35-29 στο ημίχρονο). Είναι χαρακτηριστικό πως στη β’ περίοδο ο Παπούλιας πέτυχε 12 από τους 24 πόντους του Αλμυρού, ενώ η Αναγέννηση δεν είχε κανένα δίποντο, παρά μόνο 4/4 βολές και 4/9 τρίποντα.

Ο Κοντοστάθης, που χθες ήταν άστοχος, έβαλε τους πέντε πρώτους πόντους των «κυανολεύκων» μετά την ανάπαυλα, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές λύσεις. Στο διάστημα αυτό, πήραν καλάθια από τον Κοβάτσεβ (10π.), ενώ ήταν σαφής η πρόθεσή τους να περάσουν την μπάλα πιο κοντά στο καλάθι. Ο Καλλιάρας είχε 2/2 δίποντα αν και δεν έκανε μεγάλη ζημιά στην επίθεση (πήρε λίγες προσπάθειες) παρά μόνο στην άμυνα με το μεγάλο μέγεθός του που «σκέπαζε» τη ρακέτα και μαζεύοντας συνολικά 15 ριμπάουντ (τα δέκα στο α’ ημίχρονο).

Με γκολ-φάουλ του Παπούλια, το σκορ διαμορφώθηκε 43-37 κι αργότερα 45-39 στο 24ο λεπτό, αλλά ο Αλμυρός δέχθηκε σερί 0-9 (τρίποντο ο Πανταζής, τρίποντο και γκολ-φάουλ ο Κοβάτσεβ). Ο Θέος με μακρινό σουτ ισοφάρισε στους 48 πόντους και με βολές ο Παπούλιας μείωσε 50-52 που ήταν το σκορ στη λήξη του δεκαλέπτου. Αυτό που κατάφερε η Αναγέννηση ήταν να περιορίσει τα τρεξίματα των γηπεδούχων στο ανοικτό γήπεδο, με αποτέλεσμα σε οργανωμένες επιθέσεις να μην υπάρχουν λύσεις.

Με το σκορ στο 52-54, Τσέλιος και Αργύρης σημείωσαν δύο απανωτά τρίποντα (52-60 στο 33:24). Ο Βλήτσιος με τέσσερις δικούς του πόντους έκανε το 57-63 στα μισά της τελευταίας περιόδου αλλά ο πολύπειρος Τσέλιος ήταν εξαιρετικός. Με δύο στη σειρά τρίποντα και συνολικά 13 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του, «καθάρισε» το ματς. Το 57-63 έγινε 57-69 στο 36:21, ο Παπούλιας μείωσε 60-69, αλλά ο Μαμούρας αστόχησε σε λέι απ. Με 4/4 βολές από τον Τσέλιο, κρίθηκαν όλα. Σημειωτέον ότι πέτυχε τους 15 από τους 21 πόντους για το συγρκότημα της Καρδίτσας στο δ’ δεκάλεπτο.

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στις 5/5 στην Καρδίτσα. Εάν κερδίσει η Αναγέννηση, θα προκριθεί στον τελικό του πρωταθλήματος, εάν  κερδίσει ο Αλμυρός, θα γίνει τρίτο ματς σε ουδέτερη έδρα. Στο άλλο ματς οι Γόμφοι επιβλήθηκαν 61-57 του Σπάρτακου στη Λάρισα.

Δεκάλεπτα: 11-13, 35-29, 50-52, 62-73
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΣ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης8 (1/2δ., 2/9τρ., ριμπ.2-0), Μαμούρας 2 (1/4δ., ριμπ.2-0), Παπούλιας 26 (10/11β., 8/12δ., 0/6τρ., ριμπ.4-0, 2 κλεψ.),  Παπαβαΐτσης, Ράπτης 2 (0/2β., 1/4δ., 0/1τρ., ριμπ.3-0, 3 κλεψ.), Παπακωνσταντίνου, Βλήτσιος 10 (2/2β., 1/2δ., 2/5τρ., ριμπ.3-0), Θέος 7 (2/2β., 1/4δ., 1/5τρ., ριμπ.6-1), Γώγουλας 2 (1/1δ.), Συνάζος 3 (1/2τρ., ριμπ.3-0), Βαλαμούτης 2 (1/2δ., 0/2τρ., ριμπ.1-0).
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παππάς): Μπράζος 2, Πανταζής 5 (1), Τσέλιος 25 (9/12β., 2/3δ., 4/9τρ.), Κοβάτσεβ 16 (5/5β., 4/6δ., 1/7τρ., ριμπ.5-1), Αργύρης 7 (2/4τρ., ριμπ.5-0), Σπανόπουλος 6 (2/5τρ., ριμπ.5-0), Νότος 2 (ριμπ.4-0), Καλλιάρας 10 (4/5β., 3/5δ., 0/1τρ., ριμπ.13-2).

Υποβιβάστηκε η Ανάληψη

Η Ανάληψη ηττήθηκε 70-46 από τον Μύτικα στα πλέι άουτ και υποβιβάστηκε αφού πέφτει από τη Γ’ Εθνική η Καλαμπάκα. Με 46 πόντους στην επίθεση, δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλό, παραδόθηκε στον Μύτικα. Οι Λαρισαίοι από νωρίς πήραν διαφορά, πήγαν με +12 στο ημίχρονο, σε κάποιο σημείο της γ’ περιόδου οι παίκτες του Τύμπα μείωσαν στους πέντε με καλή άμυνα ζώνης αλλά δεν είχαν ανάλογη συνέχεια. Έχασαν πολλά καλάθια στον αιφνιδιασμό, ήταν άστοχοι και χωρίς κάποιον παίκτη να «τραβήξει» στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα να ανοίξει πολύ η ψαλίδα του σκορ.

Δεκάλεπτα: 23-16, 35-23, 51-32, 70-46
ΜΥΤΙΚΑΣ (Παπαϊωάννου): Σιαμέτης 1, Κοντογιάννης 14 (2), Ντάφος 7 (1), Τσιμούρτος 11 (3), Γκατζούνης 13 (1), Τοπαλούδης 10, Σκύφτας 12, Γκουλιάκος 2.
ΑΝΑΛΗΨΗ (Τύμπας): Πρέκας 5 (1), Ανέστης, Γαλανάκης 1, Αλεξίου 9 (1), Κουτσονοβάκης 5, Ευαγγελινός 13 (2), Μπακίρης 2, Λουκίδης 4, Βούλγαρης 2, Στάμος 5.