Στο τέλος «χτύπησε» η Μπενφίκα και προκρίθηκε

Russia Soccer Champions League

Όπως και στο πρώτο ματς στη Λισαβόνα, έτσι και σήμερα στην Αγία Πετρούπολη, η Μπενφίκα σκόραρε στο τέλος, νίκησε 2-1 τη Ζενίτ και προκρίθηκε στους «8» του Champions League.

Ο Νίκο Γκαϊτάν στο 85΄ ήταν αυτός που ισοφάρισε το γκολ του Χουλκ στο 69΄ ενώ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ταλίσκα διαμόρφωσε το τελικό σκορ κι έδωσε πανηγυρικό τόνο στην πρόκριση των Πορτογάλων, που είχαν επικρατήσει 1-0 στον πρώτο αγώνα.
Σε ένα «μοιρασμένο» ματς η Ζενίτ αναζητούσε με επιμονή το πολύτιμο γκολ. Τα κατάφερε στο 69΄ με κεφαλιά του Χουλκ μετά από σέντρα του Ζιρκόφ. Στο 85′ Ραούλ Χιμένες σε μια φάση διαρκείας «έγραψε» το 1-1. Ο Γιούρι Λοντίγκιν απέκρουσε αρχικά το σουτ του Χιμένες , όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γκαϊτάν, σκόραρε στην κενή στέλνοντας τους «Αετούς» στους προημιτελικούς. Στις καθυστερήσεις ο Ταλίσκα έκανε το τελικό 1-2
ΖΕΝΙΤ ΑΓ. ΠΕΤΡ. (Αντρέ Βίγιας Μπόας): Λοντίγκιν, Ανιούκοφ (58΄ Σμολνίκοφ), Λουϊς Νέτο, Λομπέρτς, Ζιρκόφ, Χουλκ, Μαουρίσιο (82΄ Γιουσουποφ), Κοκόριν (58΄ Σατόφ), Ντάνι, Τζιούμπα, Βίτσελ
ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ρούι Βιτόρια): Σαντάνα, Σεμέδο, Σάμαρης, Λίντελοφ, Ελιζέου, Πίτσι (72΄ Σάλβιο), Φέισα, Ρενάτο Σάντσες, Γκαϊτάν, Μήτρογλου (66΄ Χιμένες), Ζόνας (90+1΄ Ταλίσκα)