Στο φινάλε έσωσε τον πόντο ο Ρήγας

Δύο από τις ιστορικότερες ομάδες της Μαγνησίας -με συμμετοχή και στη Β’ Εθνική- κοντραρίστηκαν χθες στο Βελεστίνο. Ρήγας Φεραίος και Τοξότης πήραν από ένα βαθμό μια και αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1.

Ο Τοξότης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό. Αρχικά ο Παπουτσής «νικήθηκε» σε φάση τετ-α-τετ από τον Σπηλιόπουλο, με τον γκολκίπερ του Ρήγα να αποκρούει στη συνέχεια και το σουτ του Κωνσταντινίδη. Ωστόσο, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από τα καρέ των γηπεδούχων, με τον Κόντρα να γίνεται κάτοχος της μπάλας και με ωραίο δεξί σουτ εκτός περιοχής να τη στέλνει στα δίχτυα για το 0-1.

Ο Ρήγας απείλησε στο α’ μέρος με Σιόβα και Γάρο, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν απίστευτη ευκαιρία στο 51’. Από ασυνεννοησία των Σπηλιόπουλου και Γκάγκα ο Κωνσταντινίδης έκλεψε και πλάσαρε σε κενή εστία. Όμως η μπάλα κόλλησε στη λάσπη πάνω στη γραμμή και ο Γκάγκας πρόλαβε να απομακρύνει.

Στη συνέχεια ο Ρήγας πίεσε, έχασε ευκαιρίες με Βαϊόπουλο, Σιόβα, ενώ ζήτησε και πέναλτι για ανατροπή του Γκάγκα. Τελικά, έσωσε τον ένα βαθμό στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο προωθημένος Αποστολίδης έγραψε το 1-1 με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σπηλιόπουλος, Αποστολίδης, Γκάγκας, Κολημήτρας, Βλιώρας, Γοδενόπουλος, Πατσής (75’ Τσιτσικλής), Χόντος (60’ Χότζα), Γάρος, Βαϊόπουλος, Χότζα.

ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Παναγιώτου, Λάμπρου (80’ λ.τρ. Παλάσκας), Σούδης, Ιωάννου (87’ λ.τρ. Δενελάβας), Σκλαπάνης, Παπουτσής (85’ Μπομπότης), Σαββίδης, Κωνσταντινίδης, Κόντρα, Γιωτόπουλος.