Στο φάιναλ φορ προκρίθηκε ο Ίωνας – Θα διεκδικήσει το Κύπελλο της ΕΣΚΑΘ

Στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΘ προκρίθηκε ο Ίωνας, μετά τη νίκη που σημείωσε επί του Αετού Πλατυκάμπου με 65-60 στο κλειστό «Βάκης Παρασκευόπουλος». Το βολιώτικο συγκρότημα πήρε την πρόκριση μετά το ισόπαλο 64-64 του πρώτου αγώνα στη Λάρισα.
Από την αρχή του παιχνιδιού ο Ίωνας ήταν καλύτερος του αντιπάλου του και στην πρώτη περίοδο είχε μια διαφορά οκτώ πόντων (18-10), η οποία σταδιακά μεγάλωσε με τους Βολιώτες να κλείνουν το ημίχρονο με 38-24, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και βρίσκοντας τον τρόπο να «φορτώνουν» με πόντους το καλάθι του Αετού.
Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε μία αδικαιολόγητη χαλάρωση από τους παίκτες του Ίωνα, οι οποίοι στην τέταρτη περίοδο είδαν τον Αετό να μειώνει τη διαφορά στους τρεις πόντους, ωστόσο, η ανατροπή δεν έγινε, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη-πρόκριση, έστω και με πολύ άγχος στο τέλος.
Αυτή είναι η δεύτερη φορά που ο Ίωνας προκρίνεται στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ, ο οποίος είχε ως πρώτο σκόρερ τον Γεωργόπουλο (πέτυχε 23 πόντους με πέντε τρίποντα), ενώ 18 πόντους σημείωσε ο Μπεκρής. Από τον Αετό ο Κρικώνης με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος παίκτης.
Στο ημίχρονο του αγώνα ο πρόεδρος του Ίωνα, Νίκος Φαρμάκης, τίμησε τον Σταύρο Βαφειάδη, για την μεγάλη του προσφορά στο μπάσκετ, σε θεσσαλικό, αλλά και σε πανελλήνιο επίπεδο.
Τα δεκάλεπτα: 18-10, 38-24, 54-40, 65-60.
ΙΩΝΑΣ (Κατσαλής): Φαρμάκης, Φωτιάδης 2, Φοινικόπουλος, Τζήμας, Ευτυχίδης 3 (1), Γεωργόπουλος 23 (5), Κέτουλας, Μπεκρής 18 (4), Βασιλείου 3, Κωτούλας, Παυλόπουλος 10 (2), Ευθυμίου 6 (1).
ΑΕΤΟΣ ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΥ (Σπανός): Κρικώνης 18, Φαρμάκης, Λευκαδίτης 7, Λακούρας, Ακρίβος, Πιτσαρής, Μαυροδήμος 8, Σπανός 4, Γούρναρης 9 (2), Γκουντελάκης 5, Μαργαριτόπουλος 9 (2).

Αποκλείστηκε ο Γ.Σ. Αλμυρού
Μετά την νίκη στον πρώτο αγώνα με 59-61 ο Σπάρτακος επικράτησε εκ νέου του Γ.Σ. Αλμυρού με 73-58 στο κλειστό του Αγίου Θωμά και πήρε την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ.
Σ’ ένα συναρπαστικό προημιτελικό που κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς ο αγώνας μέχρι και οκτώ λεπτά πριν την λήξη ήταν αμφίρροπος, με τον Γ.Σ. Αλμυρού να προσπαθεί να κάνει την ανατροπή και να κλέψει την νίκη-πρόκριση. Κάπου εκεί όμως ο Σπάρτακος με δυο συνεχόμενα τρίποντα από Γοργόλη και Αγαπίου αύξησε την διαφορά στους οκτώ πόντους και τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και την πρόκριση στην τελική φάση του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ.
Δεκάλεπτα: 15-16, 34-28, 48-45, 73-58.
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Μπαμπανάτσας 5 (1), Αθανασόπουλος 18 (1), Γοργόλης 13 (1), Κουρτίδης 3 (1), Φαρμακάς 2, Καφάσης 2, Αγαπίου 17 (4), Καραδήμος, Πάσχος 13 (1).
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 11 (3), Τοκατλίδης 4 (1), Μαμούρας, Παπούλιας 23 (2), Μυλωνάς, Παπαβαΐτσης, Συνάζος, Βλήτσιος 4, Θέος 5 (1), Ράπτης, Χατζής 4, Βαλαμούτης 7(1).