Στο Φάιναλ Φορ ο Γυμναστικός Σύλλογος Αλμυρού – Διεκδικεί τον τίτλο στο τοπικό βόλεϊ γυναικών

Μεγάλη επιτυχία για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Γ.Σ. Αλμυρού. Τα κορίτσια του Χρήστου Μακρή αντιμετώπισαν σε «νοκ άουτ» αγώνα στο κλειστό γυμναστήριο Αλμυρού τον Α.Σ. Φαρσάλων, τον οποίο κέρδισαν με 3-0 σετ. Έτσι, πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στο Φάιναλ Φορ του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΚΕΛ, όπου θα διεκδικήσουν τον τίτλο και φυσικά την άνοδο στη Β’ Εθνική των γυναικών.

Στο Φάιναλ Φορ, που θα διεξαχθεί το τριήμερο 13-15 Μαρτίου σε έδρα που ακόμη δεν έχει οριστεί, προκρίθηκαν ακόμη οι ομάδες Κύνος Λιβανατών, Α.Σ. Ιτέας και Αναγέννηση Καρδίτσας.

Ο Γ.Σ. Αλμυρού ήταν ανώτερος του αντιπάλου του, ο οποίος τον δυσκόλεψε μόνο στο τρίτο σετ. Το πρώτο κατακτήθηκε με χαρακτηριστική ευκολία. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν 7-0 και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, φτάνοντας άνετα στο 25-12. Στο δεύτερο σετ οι Φαρσαλινές βρέθηκαν με τρεις πόντους μπροστά (5-8), αλλά γρήγορα ο Γυμναστικός ανέκτησε το προβάδισμα, αφού είχε καλύτερες επιλογές. Το σετ αυτό ολοκληρώθηκε με σκορ 25-18.

Οι φιλοξενούμενες αντιστάθηκαν περισσότερο στο τρίτο σετ μια και είχαν την πρωτοπορία μέχρι τα μισά του (7-11 και λίγο αργότερα 10-13). Οι γηπεδούχες ισορρόπησαν, το ματς πήγε πόντο-πόντο και τελικά πήραν και αυτό το σετ με 25-22.

Τα σετ:  25-12, 25-18, 25-22.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Αγραφιώτη, Χρ. Αραμπατζή, Κούτε, Κύρκου, Κωτούλα, Μπουκουβάλα, Μητσογιάννη, Κωνσταντίνου, Κυρίτση, Γκόντα, Σ. Αραμπατζή, Τσανή, Παπακωνσταντίνου, Τσιγάνη.
Α.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Μανετζής): Ζιάρκα, Μολόχα, Ντόβα, Παναγιωτοπούλου, Δασακαλοπούλου, Μπιζούλα, Αλεξίου, Αράπι, Κατσιαούνη, Δαρδούμα, Παπαθανασίου.

Δεν τα κατάφερε ο Γ.Σ. Βόλου
Η άλλη ομάδα της Μαγνησίας που μετείχε στη β’ φάση με τα «νοκ άουτ» παιχνίδια δεν τα κατάφερε. Ήταν ο Γ.Σ. Βόλου που ως φιλοξενούμενος της Αναγέννησης Καρδίτσας γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ, παρά την πολύ καλή προσπάθεια από τις παίκτριές του.

Συνοπτικά, για τη β’ φάση του τοπικού πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών της ΕΣΠΕΚΕΛ, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Α.Σ. Ιτέας-Α.Ο. Σουφλαρίων 3-1, Ερμής Αγιάς-Κύνος Λιβανάτων 0-3, Γ.Σ. Αλμυρού-Α.Σ. Φαρσάλων 3-0, Αναγέννηση Κ.-Γ.Σ. Βόλου 3-1