Στο 93′ η Νίκη ισοφάρισε 2-2 τον ΠΑΟΚ Β’

Σ’ ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στη Ν. Ευκαρπία, η Νίκη βρέθηκε να χάνει πολύ γρήγορα από τον ΠΑΟΚ Β’ με 2-0 στο 20’, ωστόσο, οι «κυανόλευκοι» με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να μειώσουν αρχικά το σκορ με τον Τζιώρα στο 53’ και να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας στο 93’ με τον Παναγιωτίδη.

Κακή η Νίκη στο πρώτο μέρος
Ύστερα από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, ο ΠΑΟΚ Β’ κέρδισε πέναλτι στο 11’ σε ανατροπή του Τάχατου από τον Ανδρέου. Ο Γιώργος Κούτσιας ανέλαβε την εκτέλεσή του γράφοντας στο 12’ το 1-0 για τον «Δικέφαλο».

Δεν πρόλαβαν οι παίκτες της Νίκης να συνέλθουν από το γκολ που δέχθηκαν και στο 20’ ο ΠΑΟΚ Β’ έκανε δύο τα τέρματά του. Ο Αλιατίδης γύρισε τη μπάλα παρακινδυνευμένα στον Μπάγιτς, ο τερματοφύλακας της Νίκης προσπάθησε να διώξει, κόντραρε στον Τζίμα και κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 2-0.

Οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 30’ είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όταν σε σέντρα σουτ του Παναγιωτίδη η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Ταλιχμανίδη.

Στο 36’ ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει, όταν ο Κούτσιας από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, με τον Μπάγιτς να αποκρούει δύσκολα για την ομάδα του.

Ο Βοσνιάδης στην προσπάθειά του να διορθώσει την κακή εικόνα της Νίκης στο παιχνίδι, πέρασε στο αγωνιστικό χώρο στο 38’ τους Γκαρσία και Τσουκαλά στις θέσεις των Πάνου και Ανδρέου.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 2-0 και τη Νίκη να πραγματοποιεί κακή εμφάνιση.

Έφερε τα πάνω κάτω η Νίκη στο β’ μέρος
Στην επανάληψη η Νίκη μπήκε με σκοπό να παλέψει για να ανατρέψει της εις βάρος της κατάσταση. Ο Τζιώρας πέρασε στη θέση του Βλαχομήτρου και ήταν αυτός που στο 53’ μείωσε το σκορ σε 2-1. Ο Βασιλείου έκανε το γέμισμα μέσα στην περιοχή, ο Τζιώρας αφού έκανε ωραίο κοντρόλ με το στήθος, με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας και πάλι τη Νίκη στο παιχνίδι.

Στη συνέχεια η Νίκη άσκησε πίεση στα καρέ του ΠΑΟΚ και είχε μία καλή στιγμή με τον Τζιώρα στο 58’ (κεφαλιά άουτ), ενώ στο 59’  η κεφαλιά του Κάσσου κατέληξε άουτ.

Η Νίκη πίεσε για την ισοφάριση και στο 62’ σε πολιορκία στα καρέ του ΠΑΟΚ τα σουτ των Γκαρσία και Βασιλείου κόντραραν σε σώματα αμυνομένων, ενώ στο 69’ το μακρινό σουτ του Αλιατίδη βρίσκει σε ετοιμότητα τον Ταλιχμανίδη.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι στο 70’ είχαν ένα σουτ με τον Πανίδη, με τον Μπάγιτς να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 77’ η Νίκη σημείωσε τέρμα με τον Κάσσο, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία, με τον διαιτητή Μελτζανίδη να το ακυρώνει, υποδεικνύοντας επιθετικό φάουλ στον παίκτη της Νίκης.

Οι «κυανόλευκοι» ήταν διαρκώς στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθώντας να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης. Οι γηπεδούχοι φρόντιζαν να αμύνονται με στόχο να διατηρήσουν το υπέρ τους σκορ.

Τελικά το πείσμα των παικτών της Νίκης απέφερε καρπούς στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Σκόρερ ο Παναγιωτίδης με πλασέ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ταλιχμανίδη, για να γράψει το 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τη Νίκη να παίρνει στο τέλος το βαθμό της ισοπαλίας, όντας πολύ καλή στο δεύτερο ημίχρονο.

Διαιτητής: Μελτζανίδης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Χριστοδούλου (Ημαθίας), Τσακίρης (Δράμας)
Κίτρινες: Τάχατος, Χατζηαστραβός-Γκαρσία, Κυριακίδης, Ροχάνο, Βασιλείου
ΠΑΟΚ Β’: Ταλιχμανίδης, Αποστολόπουλος, Τάχατος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Γιαξής, Σαλαμούρας (53’ Χατζηστραβός), Μελετίδης (71’ Γρόσδης), Τσοπούρογλου (71’ Καλουτσικίδης), Κούτσιας (61’ Πανίδης), Τζίμας (71’ Γαϊτανίδης).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Πάνος (38′ Γκαρσία), Αθανασίου (53’ Βασιλείου), Ανδρέου (38′ Τσουκαλάς), Γρομητσάρης, Αλιατίδης, Κυριακίδης, Παναγιωτούδης, Μέτσε, Κάσσος, Βλαχομήτρος (46’ Τζιώρας).