Στο -9 από την 6η θέση ο Βόλος

Μπορεί ο Βόλος να πήρε ένα βαθμό (0-0) στο εκτός έδρας παιχνίδι με την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ, ωστόσο, είδε τη διαφορά που τον χωρίζει από την 6η θέση, που οδηγεί στα πλέι οφ, να αυξάνει στους εννέα βαθμούς, μετά τη νίκη που σημείωσε ο Αστέρας Τρίπολης επί του Άρη με 2-1.

Οι «κυανέρυθροι» στο προχθεσινό παιχνίδι άξιζαν να κερδίσουν, βάσει της εικόνας και των ευκαιριών που δημιούργησαν στο ματς. Ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν, απέναντι στη δεύτερη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος (η ΑΕΛ έχει δεχθεί 29 γκολ συνολικά).

Αξίζει να σημειώσουμε, πως ο Βόλος δεν κατάφερε να σπάσει την παράδοση που τον θέλει σε πέντε παιχνίδια με την ΑΕΛ, εντός και εκτός έδρας, να μην έχει νίκη (δύο ήττες και τρεις ισοπαλίες).

Μάλιστα, όταν ο Βόλος στα προηγούμενα 10 εκτός έδρας παιχνίδια είχε σκοράρει στα εννέα (μόνο με τον Άρη είχε μείνει στο μηδέν). Είναι, γεγονός, πάντως, πως στα τελευταία παιχνίδια οι παίκτες το Άνχελ Λόπεθ φτάνουν με δυσκολία στο γκολ, παρότι δημιουργούν ευκαιρίες.

Στον δεύτερο γύρο σε επτά παιχνίδια έχουν πετύχει τέσσερα μόλις τέρματα, σημειώνοντας δύο νίκες, με Ατρόμητο και ΠΑΣ Γιάννινα, ηττήθηκαν από Άρη, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό, ενώ δύο παιχνίδια έληξαν ισόπαλα, με Λαμία και ΑΕΛ.

Στα θετικά το γεγονός πως στις δύο τελευταίες εξόδους του ο Βόλος δεν δέχθηκε γκολ, όμως για να μπορέσει να ανέβει ψηλότερα στη βαθμολογία θα πρέπει να παίρνει νίκες. Είναι από τις ομάδες που δύσκολα χάνουν, αλλά και δύσκολα κερδίζουν. Οι «κυανέρυθροι» έχουν σημειώσει τις περισσότερες ισοπαλίες από κάθε άλλη ομάδα, εννέα και θα χρειαστεί να καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια στη συνέχεια του πρωταθλήματος, αν θέλουν να ελπίζουν πως μπορούν να μειώσουν την απόσταση που τους χωρίζει από τον Αστέρα Τρίπολης και την 6η θέση της βαθμολογίας.

Στο παιχνίδι με την ΑΕΛ ο Άνχελ Λόπεθ έκανε μόλις μία αλλαγή, σε σχέση με την ενδεκάδα που παρατάχθηκε στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό την περασμένη αγωνιστική. Συγκεκριμένα, ο Τέκιο πήρε τη θέση του τραυματία Αντώνη Ντεντάκη. Ο νεαρός αμυντικός θα υποβληθεί σε εγχείρηση μηνίσκου και θα χάσει αρκετά παιχνίδια, μέχρι να επιστρέψει και πάλι υγιής στους αγωνιστικούς χώρους.

Ο Ισπανός προπονητής εμπιστεύτηκε για ένα ακόμη ματς τους Φαούστο Γκρίλο και Γεράσιμο Μήτογλου για το κέντρο της άμυνας, οι οποίοι είχαν καλή παρουσία και βοήθησαν σημαντικά στο να μην φανούν στο ματς οι επιθετικοί της ΑΕΛ.

Σημαντική δουλειά στο χώρο της μεσαίας γραμμής έκανε ο Τάσος Τσοκάνης, ο οποίος παιχνίδι με παιχνίδι αποκτά ρυθμό και συνεργάζεται άψογα με τον Ντααν Ριένστρα.

Η ανάπτυξη του παιχνιδιού του Βόλου γινόταν κυρίως από την αριστερή πλευρά, από τους Φεράρι και Μαρτίνες, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η πίεση ψηλά του αντιπάλου απέφερε καρπούς. Κι αυτό, καθώς οι παίκτες της ΑΕΛ δεν μπορούσαν να φτιάξουν παιχνίδι, κάνοντας αρκετά λάθη.

Ο Βόλος πιέστηκε για ένα 20λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο (διάστημα 46’-65’), όταν η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στην επανάληψη. Από το 65’ και μέχρι τη λήξη του αγώνα, οι «κυανέρυθροι» ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Τάσο Δουβίκα στο 85’, σε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Μπάγιτς. Ο νεαρός αμυντικός νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ, ο οποίος αποσόβησε το γκολ.