Στο +6 η Αργώ – Προπορεύεται στη Β’ Εθνική γυναικών βόλεϊ

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί ενός δυνατού αντιπάλου, όπως η Ελασσόνα, πανηγύρισε η Αργώ, για την 13η αγωνιστική της Β’ Εθνικής βόλεϊ γυναικών. Το βολιώτικο συγκρότημα επιβλήθηκε με 1-3 σετ και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Μάλιστα η Αργώ εκμεταλλεύτηκε την εντός έδρας ήττα της ΑΕΛ από τον Δαφνησιακό και αύξησε τη διαφορά στους έξι βαθμούς από την ομάδα της Λάρισας, η οποία βρίσκεται στην 2η θέση.
Όσον αφορά το ματς στην Ελασσόνα, η γηπεδούχος ομάδα πήρε το πρώτος σετ, αλλά η Αργώ ανέβασε την απόδοσή της. Πήρε δύσκολα το δεύτερο σετ ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1 και στη συνέχεια κάπως πιο εύκολα τα δύο επόμενα, κατακτώντας το πολύτιμο «τρίποντο». Τα σετ ήταν: 25-21, 23-25, 13-25, 19-25, ενώ ο αγώνας διήρκεσε 2 ώρες. Τον αγώνα διαιτήτευσαν επιτυχώς οι: Παπαγεωργίου Αχιλλέας, Νίκα Μινσέρ και Τσιπληκιάρη Φανή. Η Αργώ ευχαριστεί για τη φιλοξενία το σωματείο της Ελασσόνας.
ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος, Ζαφειρίου, Φουρκιώτης): Αμυγδαλοπούλου, Γιαλόγλου, , Γιαννετάκη, Κασιούρα, Κάστανου, Νικολάου, Παΐλα, Πασχαλίδου, Πώπου, Τάσσου, Χειμάρα.
Τα αποτελέσματα: Ελασσόνα-Αργώ 1-3, ΑΕΛ-Δαφνησιακός 1-3, Άθλεση-ΣΠΑΚ 1-3, Φιλαθλητικός Αμπελώνα-Γ.Σ. Νίκαιας 3-1, Φθία-Νίκη 0-3.
Η βαθμολογία: Αργώ 32, ΑΕΛ 26, ΣΠΑΚ 26, Άθλεση 21, Ελασσόνα 21, Γ.Σ. Νίκαιας 17, Δαφνησιακός 16, Νίκη 14, Φιλαθλητικός Αμπελώνα 10, Φθία 9.

Έχασαν οι άνδρες
Την εκτός έδρας ήττα από την ΑΕΛ με 3-0 σετ γνώρισε η ανδρική ομάδα της Αργούς, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής. Η βολιώτικη ομάδα είχε πολλές απώλειες αθλητών λόγω τραυματισμών και ασθενειών με αποτέλεσμα να μη μπορέσει να κατακτήσει το θετικό αποτέλεσμα.
ΑΡΓΩ (Τιρτιράκης): Τσοπάνος, Σταυρίδης, Ζηλιαναίος, Δρακάκης, Παξιμαδάκης, Β. Αναστασίου (λ.), Ανδριώτης, Φουρκιώτης, Κορτέσης.
Τα αποτελέσματα: ΑΕΛ-Αργώ 3-0, Α.Σ. Δωρίδας-Φιλαθλητικός Λαμίας 1-3, Άμιλλα-ΕΑΛ 0-3, Τύρναβος-Γ.Σ. Βόλου 3-1. Ρεπό έκανε η Φθία.
Η βαθμολογία: Φθία (12 αγ.) 36, ΕΑΛ (12 αγ.) 33, Αργώ (13 αγ.) 26, ΑΕΛ (12 αγ.) 24, Τύρναβος (13 αγ.) 16, Φιλαθλητικός Λαμίας (13 αγ.) 11, Α.Σ. Δωρίδας (12 αγ.) 10, Άμιλλά (13 αγ.) 9, Γ.Σ. Βόλου (12 αγ.) 0.

«Διπλό» για τις κορασίδες
Σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Ελασσόνας με 1-3 σετ κατέκτησε η ομάδα κορασίδων της Αργούς για το συγκεκριμένο ηλικιακό πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας της ΕΣΠΕΚΕΛ
Το πρώτο σετ ήταν για γερά νεύρα και έληξε 27-29 υπέρ της Αργούς σε 42′. Το δεύτερο σετ ήταν για τις φιλοξενούμενες με 13-25 σε 25′. Στο τρίτο η ομάδα της Ελασσόνας εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένη και έτσι το πήρε 25-18 σε 24′, αλλά στη συνέχεια η Αργώ δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα. Κατέκτησε το τέταρτο σετ με 7-25 σε 20’ και φυσικά τη νίκη με 1-3.
ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος): Αμυγδαλοπούλου, Ανατολή, Καμινάρη, Κανανά, Β. Κασιούρα, Χ. Κασιούρα, Κάστανου, Παΐλα, Πασχαλίδου, Σταθοπούλου, Τιρτιράκη.

Φιλικός αγώνας παγκορασίδων Β’
Στον Αλμυρό διεξήχθη φιλικός αγώνας ανάμεσα στις παγκορασίδες Β’ του ΓΣΑ και της Αργούς, η οποίος εξέδωσε σχετική ανακοίνωση: «Την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου διεξήχθη φιλικός αγώνας των Β’ παγκορασίδων στο κλειστό γυμναστήριο του Αλμυρού με το αντίστοιχο τμήμα του ΓΣΑ. Ο σύλλογος θα συμμετάσχει στο πρωτάθλημα που ξεκινά την άλλη εβδομάδα με δύο ομάδες. Η μία θα καθοδηγείται από τον προπονητή Βαγγέλη Σταθόπουλο και η άλλη από την καταξιωμένη προπονήτρια των ακαδημιών Ηλιάνα Γιαννετάκη. Πολλές αθλήτριες έκαναν ντεμπούτο τους γνωρίζοντας την χαρά του αθλήματος μέσα από την διαδικασία του αγώνα. Ως σύλλογος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους φίλους γονείς που βρέθηκαν στο γήπεδο για να υποστηρίξουν την προσπάθεια των παιδιών τους.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην διοίκηση και τον προπονητή του ΓΣΑ για την πρόσκληση την οποία και θα ανταποδώσουμε στο άμεσο μέλλον».