Στο -1 από την κορυφή ο Αίας – Η ομάδα της Σούρπης νίκησε με 2-1 τον Πύρασο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Γιάννη Αραπίτσα, ο Αίας κέρδισε 2-1 τον αξιόμαχο Πύρασο και μείωσε την απόσταση από την 1η θέση στον ένα βαθμό. Οι «κιτρινόμαυροι» του Γιάννη Σιαμέτη έφτασαν τους 28 πόντους, με τον πρωτοπόρο Σαρακηνό να έχει 29.
Οι Αγχιαλίτες ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό με πλασέ του Ζιώγα μέσα από την περιοχή. Όμως δεν κράτησαν για πολύ το προβάδισμα, αφού στο 28’ ο Μακανίκας έκανε τη σέντρα και ο Αραπίτσας με προβολή έφερε το ματς στα ίσα. Το 1-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού ο Αίας απώλεσε ευκαιρίες με τους Μιχόπουλο (31’, 40’) και Θ. Κατσαβριά (34’, 42’).
Οι γηπεδούχοι (αν και το ματς έγινε στον Πλάτανο) συνέχισαν να πιέζουν στο β’ μέρος. Ο Αραπίτσας δεν βρήκε στόχο σε προσπάθειες που επιχείρησε στο 47’ και στο 59’, ενώ στο 62’ σημάδεψε το δοκάρι. Όμως ο ίδιος δεν λάθεψε στη φάση του 67ου λεπτού. Βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και τελείωσε όμορφα τη φάση, κάνοντας το 2-1. Ο Πύρασος τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς στο 78’ αποβλήθηκε με δύο κίτρινες ο Σταντσούρης.
ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Μιχόπουλος (68′ λ.τρ. Χριστέλος), Σιαμουρδάνης, Πλαβός, Γ. Ξηροκώστας, Χειλάς (75′ Κ. Κατσαβριάς), Δημητρίου, Αραπίτσας, Θ. Κατσαβριάς, Μακανίκας (85′ Παπανικολόπουλος), Ευθ. Ξηροκώστας (61′ Γκάμπας).
ΠΥΡΑΣΟΣ: Λανάι, Γκόλιας (82′ Θεοδωρόπουλος), Κόκκαλης (52′ Μπαράκου), Τσέργας, Αποστόλου, Σταντσούρης, Δ. Καραδήμας (68′ Γάτος), Αναστασίου, Ζιώγας, Γ. Τσάμης, Ρεφουγιάτι (90′ Π. Καραδήμας).