Στην κορυφή της Α’ ΕΠΣΘ παρέμεινε ο Σαρακηνός μετά το εκτός έδρας 3-0 επί της Α.Ε. 2002

Ο Σαρακηνός επικράτησε εκτός έδρας με 0-3 της Α.Ε. 2002, πετυχαίνοντας την 4η συνεχόμενη νίκη του στην Α’ ΕΠΣΘ και διατηρώντας απόσταση δύο βαθμών από τους διώκτες του, Δήμητρα και Ρήγα Φεραίο. Πάντως, η επιτυχία των πρωτοπόρων ήρθε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες, ωστόσο, καμία δεν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, καθώς είτε κατέληξαν εκτός εστίας, είτε αποκρούστηκαν από τους Μητράκο και Κοντογιάννη. Οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Φασουράκη ανέβασαν στροφές στο δεύτερο 45λεπτο, καταφέρνοντας να σημειώσουν την 13η νίκη τους στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στο δρόμο των επιτυχιών.

Συγκεκριμένα, στο 65’, ο Τζίκας, κέρδισε πέναλτι. Στο ίδιο λεπτό, την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Ανέστης Μαστακούλης, όμως, ο Μητράκος κατάφερε αρχικά να του πει «όχι», αποκρούοντας τη μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ανέστης Μαστακούλης έγινε κάτοχος της μπάλας, πασάροντας στη συνέχεια στον Μοράλες, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει από κοντά τον τερματοφύλακα της Α.Ε. 2002 και να γράψει το 0-1.

Η Α.Ε. 2002 έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 70’. Αυτό, διότι ο Βερντόβα αποβλήθηκε, δεχόμενος δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα, αφήνοντας την ομάδα του να αγωνίζεται με δέκα παίκτες για περισσότερο από είκοσι λεπτά.

Ωστόσο, στο 80’ οι γηπεδούχοι έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, αλλά το πλασέ του Στουμποβίκου πέρασε ελάχιστα άουτ. Αυτό που δεν κατάφερε να πετύχει στο 65’, ο Ανέστης Μαστακούλης, το πέτυχε στο 82’. Ο παίκτης του Σαρακηνού πλάσαρε από κοντά τον Μητράκο, σημειώνοντας το 0-2.

Παίζοντας πλέον χωρίς άγχος οι φιλοξενούμενοι, μετά από έξι λεπτά κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο τέρμα. Στο 88’ ο Γιαμαλής επιχείρησε το σουτ από μακρινή απόσταση, μετά από εξαιρετική μεταβίβαση του Τζίκα, καταφέρνοντας να πετύχει το 0-3, που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Οι άνθρωποι της Α.Ε. 2002 εκφράζουν έντονα παράπονα για την αποβολή του ποδοσφαιριστή τους Βερντόβα, καθώς θεωρούν υπερβολική τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, που δέχθηκε από το διαιτητή, κ. Χαλβατζάκο. Επίσης, οι γηπεδούχοι παραπονιούνται για το πέναλτι του Τζίκα στο 65’, καθώς θεωρούν πως δεν θα έπρεπε να δοθεί, ενώ εκφράζουν παράπονα και για τις πολλές κίτρινες κάρτες, που δέχθηκαν από τον ρέφερι της αναμέτρησης.

Α.Ε. 2002: Μητράκος, Δήμου (75’ Τερλεξής), Βεργοζήσης, Ε. Γαλάνης, Σταθόπουλος, Βέργος, Παρίσης, Καλαϊτζίδης, Βερντόβα, Στουμποβίκος, Μαλλιαρός.
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Κοντογιάννης, Γ. Μαστακούλης (60’ Θαλασσινός), Πατσής, Γιαμαλής, Μοράλες, Χάνος, Α. Μαστακούλης (85’ Στύλας), Μαυρίδης, Αντωνίου (75’ Κωνσταντάκος), Σουμά, Καλαμάτας (20’ λ.τρ. Τζίκας).