Στην 3η θέση ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη με 1-0 επί του ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός «απέδρασε» από την Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ, νικώντας με 0-1 στον «τελικό» για την 3η θέση. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν για δύο αποτελέσματα, αφού αρκούσε και ο βαθμός της ισοπαλίας για το ευρωπαϊκό εισιτήριο που οδηγεί στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.
Ο Σαμασέκου ήταν αυτός που υπέγραψε με το δικό του γκολ τη νίκη της ομάδας του. Πλέον, ο «Δικέφαλος» τα παίζει όλα για όλα στον τελικό Κυπέλλου, αφού έχει την ευκαιρία να πάρει αυτός το «καλό» εισιτήριο.
Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, παίρνοντας την κατοχή και προσπαθώντας να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» χτυπούσαν την αντεπίθεση, με τον Μπέλ να μη μπορεί σε δύο περιπτώσεις να νικήσει τον Κοτάρσκι.
Αντίστοιχα, οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με τον Ράφα Σοάρες που όμως δεν δυσκόλεψε τον Τζολάκη.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, στο 33ο λεπτό. Ο Ροντινέι έβγαλε τη σέντρα για τον Σαμασέκου, ο οποίος ανάμεσα από όλη την άμυνα του «Δικεφάλου» κατάφερε να πάρει την κεφαλιά και να… καρφώσει τη μπάλα στα δίχτυα του Κροάτη πορτιέρο.
Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν την κατοχή, με την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να έρχεται στον 57ο λεπτό. Ο Κουλιεράκης λίγο έλειψε να πετύχει ένα φανταστικό γκολ, καθώς έκανε ένα τρομερό σουτ από μεγάλη απόσταση, με τον Τζολάκη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πίεζε ασφυκτικά, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία εκτός του νεαρού αμυντικού στα επόμενα λεπτά.
Στο 75ο λεπτό ο Κεντζιόρα βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Τζολάκη μετά από φάουλ του Τάισον, στέλνοντας ωστόσο με κεφαλιά τη μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κωνσταντέλιας ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία, αφού το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή πέρασε εκατοστά δίπλα από την αντίπαλη εστία.
Η ομάδα του Ζοσέ Ανιγκό πήρε έτσι με σβηστές τις… μηχανές το τρίποντο στην Τούμπα, τερματίζοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ (46’ Κουλιεράκης), Ρ. Σοάρες, Αουγκούστο (76’ Φ. Σοάρες), Ντάντας (64’ Σβαμπ), Α. Ζίφκοβιτς, Μπίσεσβαρ (64’ Τάισον), Κωνσταντέλιας, Μπράντον (82’ Τζίμας).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Σαμασέκου, Εμβιλά, Χουάνγκ (78’ Κασάμι), Φορτούνης (78’ Μασούρας), Μπιέλ (65’ Βρουσάι), Μπακαμπού (71’ Ελ Αραμπί).

Παναθηναϊκός-Άρης 1-1
Ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση του «Απ. Νικολαΐδης» ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Άρη. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, η οποία αποθεώθηκε για τη συνολική φετινή της προσπάθεια ασχέτως αν δεν ήρθε κάποιος τίτλος, προηγήθηκε στο 6′ με τον Κλάινχαϊσλερ.
Ο Άρης ισοφάρισε στο 25′ με τον  Ιτούρμπε και είχε χαμένο πέναλτι με τον  Καμαρά στο 77′ (απέκρουσε ο Λοντίγκιν). Οι δύο ομάδες άγγιξαν τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά αμφότερες σημάδεψαν τα αντίπαλα δοκάρια.
Μόλις έξι λεπτά χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να ανοίξει το σκορ, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ, ο Κλάινχαϊσλερ πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Σιαμπάνη.
Ο Άρης ισοφάρισε στο 25ο λεπτό με ατομική προσπάθεια του Ιτούρμπε, ο οποίος απέσπασε την μπάλα από τον Πέρεθ, απέφυγε τον Μάγκνουσον και νίκησε τον Λοντίγκιν. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για χέρι του άσου των φιλοξενούμενων, όμως, έπειτα από χρήση VAR, ο κ. Τζήλος έδειξε σέντρα.
Ενόψει β’ ημιχρόνου, ο Τόλης Τερζής αντικατέστησε τους Χριστοδουλόπουλο, Γκρέι και Σγουρό με τους Πάλμα, Καμαρά και Ρουπ αντίστοιχα. Ο Κλάινχαϊσλερ δοκίμασε την ετοιμότητα του Σιαμπάνη στο 59′ με σουτ (μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Άρη), ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Καμαρά σούταρε και υποχρέωσε τον Λοντίγκιν στο πρώτο «όχι».
Το δεύτερο και σαφώς πιο δύσκολο «όχι» δόθηκε στο 77′, όταν ο Καμαρά κέρδισε πέναλτι από τον Μάγκνουσον, ανέλαβε την εκτέλεση και ο Λοντίγκιν επέλεξε ορθώς τη δεξιά του γωνία για να πέσει.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι: Ο Παναθηναϊκός στο 81′ με γυριστή κεφαλιά του Κλάινχαϊσλερ (δεξί δοκάρι), ο Άρης στο 84′ με δυνατό σουτ του Νταρίντα (οριζόντιο δοκάρι).
Η ευκαιρία των γηπεδούχων ήταν διπλή, αφού στην επαναφορά ο Ζβόνιμιρ Σάρλια σημάδεψε την πλάτη του Σιαμπάνη.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (83′ Πούχατς), Πέρεθ, Κουρμπέλης (77′ Παλάσιος), Μαντσίνι, Μπερνάρ (65′ Τσέριν), Κλάινχαϊσλερ (84′ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (65′ Σπόραρ).
ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Ενκουλού, Πίρσμαν, Οντουμπάτζο, Μαζικού, Σγουρός (46′ Ρουπ), Ετέμπο, Νταρίντα (92′ Φαμπιάνο), Ιτούρμπε (65′ Γκαρσία), Χριστοδουλόπουλος (46′ Πάλμα), Γκρέι (46′ Καμαρά).