Στέφανος Τσιτσιπάς: “Ταύρος” στη Μαδρίτη πέρασε στους «16»

Την πρόκριση τους στους 16 καλύτερους τενίστες στο ATP της Μαδρίτης προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς δείχνοντας πως βρίσκεται σε άριστη κατάσταση.
Ο 20χρονος τενίστας Νο9 στην παγκόσμια κατάταξη νίκησε 6-2, 7-5 τον Γάλλο Αντριάν Μανναρίνο (Νο56) και προκρίθηκε στον Γ΄γύρο του τουρνουά. Με 22 γουίνερς πόντους, 6 άσσους και τέσσερα μπρέικ στο σερβίς του πήρε τη νίκη.
Ο Τσιτσιπάς δέχτηκε μπρέικ μόλις στο πρώτο γκέιμ αλλά έφερε γρήγορα στα ίσια το ματς ισοφαρίζοντας με δικό του μπρέικ σε 1-1. Με δύο ακόμα μπρέικ στο 6ο γκέιμ έκανε το 4-2 και στο 8ο γκέιμ με το οποίος πήρε απόσταση ασφαλείας 6-2 κλείνοντας το 1ο σετ 6-2 σε 35 λεπτά.

Κλειστό ήταν στο ξεκίνημα το 2ο σετ σετ. Ο Τσιτσιπάς έχασε ευκαιρία για μπρέικ στο 4ο σετ αλλά ο Γάλλος κράτησε και ισοφάρισε 2-2 αλλά στη συνέχεια ο Ελληνας τενίστας περίμενε την ευκαιρία για να επικρατήσει χωρίς περιπέτειες και με οικονομία δυνάμεων. Αυτή δόθηκε στο 12ο γκέιμ όπου ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ και ματς πόιντ μετά από λάθος του Γάλλου. Το σετ έκλεισε 7-5 και ο Τσιτσιπάς έκλεισε τη νίκη σε 78 λεπτά.

Για την πρόκριση στους «8» θα αντιμετωπίσει είτε τον Ρώσο Κάρεν Κατσάνοβ (Νο 13), είτε τον Ισπανό Φερνάντο Βερντάσκο (Νο38) ενώ σε λίγη ώρα θα αγωνιστεί και στο ταμπλό του διπλού δείχνοντας πως έχει ανεξάντλητες δυνάμεις!
Δείτε έναν εντυπωσιακό πόντο του Τσιτσιπά…

Σε λιγότερο από μία ώρα είναι προγραμματισμένος να ξεκινήσει ο αγώνας του Τσιτσιπά με συμπαίκτη τον 30χρονο Ολλανδό Γουέσλι Κούλοφ θα αντιμετωπίσουν τους Κροάτες Νίκολα Μέκιτς, Φράνκο Σκούγκορ.

Πηγή: Έθνος