Σταθερά στην 5η θέση ο Σαρακηνός – Μετά και το 3-0 επί της Αγίας Παρασκευής

Ο Σαρακηνός επιβλήθηκε 3-0 της Αγίας Παρασκευής στο βοηθητικό του ΕΑΚ και παραμένει σταθερά στην 5η θέση της κατάταξης με διαφορά έξι βαθμών από την έκτη Ακρόπολη. Στο 3ο λεπτό το 1-0 όταν ο Μόσιος βρήκε τον Μπακάλη με τακουνάκι μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο νεαρός μέσος σκόραρε με συρτό σουτ στην αριστερή γωνία. Ο σκόρερ είχε σουτ που πέρασε ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο λίγο αργότερα, ο Τζίκας μακρινό σουτ στην αγκαλιά του Ζήγρα και στο 21ο λεπτό, σε μια ανύποπτη φάση που οι φιλοξενούμενοι είχαν υπέρ τους την μπάλα στο κέντρο, ο διαιτητής Βλάχος απέβαλε τον Ζήγρα με απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση.

Στο 31’ ο Σαρακηνός πέτυχε ένα πολύ ωραίο τέρμα, μία συνεργασία Τζίκα-Μόσιου που θύμισε … Μπαρτσελόνα αφού …έκρυψαν την μπάλα παίζοντας τρεις φορές το «ένα-δύο», ο Μόσιος έδωσε την ασίστ και ο Τζίκας σκόραρε από κοντά. Πέντε λεπτά πιο μετά, ο Μόσιος αστόχησε από καλή θέση. Η μεγάλη ευκαιρία της Αγίας Παρασκευής χάθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου όταν ο Κατσαγεωργίου έβγαλε καταπληκτική διαγώνια μεταβίβαση για τον Ρακή, ο οποίος αμαρκάριστος από πλάγια δεξιά, κοντά στην εστία, σούταρε ψηλά άουτ.

Στην επανάληψη, ο Σιώμος δεν μπόρεσε να σκοράρει σε τετ-α-τετ, ο Μόσιος με κεφαλιά στο 70’ έγραψε το 3-0 ύστερα από σέντρα του Τζίκα, ενώ ο Γκάμπας είχε κεφαλιά σε κενό τέρμα δίχως στόχο. Αναφορικά με τους φιλοξενούμενους, ο Κατσαγεωργίου σε δύο περιπτώσεις και ο Χατζημητροφάνης σε μία φάνηκαν απειλητικοί.
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Κουσκουρίδας, Αναστασίου (73’ Γκάμπας), Ρακής (78’ Χρυσικός), Μοράλες, Γιαμαλής (33’ λ.τρ. Σιώμος), Μπακάλης (73’ Κουτσώνας), Θάνος, Τζίκας, Μόσιος, Σιγαλάκος.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Ζήγρας, Ξαφογιάννης (58’ Μπαλούλης), Κουρτέλης, Λούμπαρδος, Χατζημητροφάνης, Μαστακούλης (70’ Μεγαγιάνης), Κατσαγεωργίου, Παπαδήμος (23’ Διαμαντόπουλος), Ρακής, Σιόβας, Μαρμαρινός (60’ Πάσα).