Σταθερά στη 2η θέση ο Γ.Σ. Αλμυρού

Σταθερά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας βρίσκεται ο Γ.Σ. Αλμυρού, μετά τη νίκη που σημείωσε επί του Αμβρυσσέα Διστόμου με 0-2. Το ματς ήταν για την 12η αγωνιστική και οι παίκτες του Κώστα Σταματίου έφτασαν δίκαια στην επιτυχία.

Επέστρεψαν έτσι, στις νίκες μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον ΝΠΣ Βόλος εντός έδρας. Να σημειώσουμε πως ο Γ.Σ. Αλμυρού μετρά φέτος τέσσερις νίκες σε έξι εξόδους του, τις τρεις συνεχόμενες με Θήβα, Νίκη και Αμβρυσσέα.

Ο ΓΣΑ έπαιξε κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο και με δύο τέρματα, που σημείωσε στο πρώτο 45λεπτο, κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς. Μόλις στο 6’ ο Νάκας με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, άνοιξε το σκορ για τους «κυανόλευκους». Το γκολ που «κλείδωσε» τη νίκη των φιλοξενούμενων, πέτυχε στο 18’ με πλασέ, ο Κοντοβάς. Από εκεί και πέρα ο Αλμυρός ήλεγξε το ματς και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το «τρίποντο»

Διαιτητής: Καλαντζής (Αθηνών).
Βοηθοί: Κοκαρίδας, Κολιάκος (Αθηνών).

ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ: Ντέντσεφ, Μπότσης, Καλαγκάνης, Μεταλλινός, Γιαλαμίδης, Βαγγέλης, Κωστούλας, Χίσι, Ντος Σάντος, Μανιδάκης, Σούκιας.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Σταυράκης, Καψιώτης, Μπαρούτας, Κόκας, Στουρνάρας, Αλεξανδρής, Σαββίδης (71′ λ.τρ. Κυριάκος), Κιπτίου (83′ Κωτσιαρίδης), Νάκας, Κοντοβάς (65′ Θωμαΐδης), Φλίγκος.

«Πέταξε» άλλους

δύο βαθμούς

εντός ο Ρήγας

Ο Ρήγας Φεραίος έμεινε στο 0-0 με τον Αχιλλέα Φαρσάλων στο δημοτικό στάδιο Βελεστίνου. Οι «κυανόλευκοι» πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο εικοσάλεπτο, έχοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες σε αυτό το διάστημα. Παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν, δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποιο τέρμα στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, καθώς δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Ο Αχιλλέας έβγαλε πάθος στο παιχνίδι του, αλλά και αυτός ήταν ακίνδυνος επιθετικά

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Όμως, ομάδα του Βελεστίνου είχε μια πολύ καλή στιγμή για να πάρει τη νίκη στο 54′. Ο Νασιακόπουλος εκτέλεσε φάουλ και ο Τζοβάρας έκανε την κεφαλιά προς την εστία. Όμως, ο τερματοφύλακας Κουτσοκέρας έπεσε εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.

Στο διάστημα 60’-90’ οι παίκτες του Ρήγα ρίσκαραν, παίζοντας με δύο φορ (Τζοβαράς, Τζέκα) να πιέσουν την άμυνα του Αχιλλέα και να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε.

Διαιτητής: Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας).

Βοηθοί: Καραγιάννης, Λιτοσελίτης (Φθιώτιδας).

Κίτρινες: Αλεξίου, Χατζησταμάτης, Γκάγκας, Παπακώστας – Τλούπας, Μίχος.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Γκάγκας, Σπαθής (88’ λ.τρ. Ράπτης), Καρλιάμπας, Αλεξίου, Νασιακόπουλος, Χατζησταμάτης (55’ Παπακώστας), Τζοβάρας, Τσιώλης (66’ Τζέκα), Τσελεπής.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ Φ.: Κουτσοκέρας, Κούλπας, Κουρούμαλος, Τλούπας, Οικονόμου (32’ λ.τρ. Χατζής), Νεμπεγλέρας, Μανιώτης, Καραμπούζης, Συράκος (79’ Καραγκούνης), Μίχος (87’ Κόλα), Βούλγαρης (69’ Αναγνώστης).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο ΝΠΣ Βόλος επιβλήθηκε 5-1 του ουραγού Βελουχίου και διατήρησε τη διαφορά των οκτώ βαθμών από τον δεύτερο της κατάταξης Γ.Σ. Αλμυρού, ενώ ο Αστέρας Ιτέας κέρδισε 2-1 τη Θήβα. Η Νίκη ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από τον Διγενή (1-1). Ο Α.Ο. Σελλάνων υπερασπίστηκε την έδρα του με το 4-2 επί του Οπούντιου. Συνοπτικά, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Α.Ο. Σελλάνων-Οπούντιος 4-2

(27’, 87’ πεν. Υφαντής, 65’ Μαρούδας, 94’ Τζάνης-82’ Παπανικολάου, 84’ Κολάς)
Ρήγας-Αχιλλέας Φ. 0-0
Αμβρυσσέας-Γ.Σ. Αλμυρού 0-2