Στάικος Βεργέτης για τον αγώνα της Νίκης με την Καβάλα: “Ό,τι στερηθήκαμε στο 94’ αυτή τη φορά το πήραμε”

Το ότι αυτό που στερήθηκε τις προηγούμενες αγωνιστικές στο 94’, αυτή τη φορά το πήρε στο ίδιο χρονικό σημείο η Νίκη στον αγώνα κόντρα στην Καβάλα υπογράμμισε ο Στάικος Βεργέτης.
Ικανοποιημένος από το σπουδαίο «διπλό» της Νίκης στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη» εμφανίστηκε ο Στάικος Βεργέτης. Ο προπονητής της βολιώτικης ομάδας έκανε λόγο για ποδοσφαιρικό παιχνίδι με πολλές «μονομαχίες» και πολύ πάθος και από τις δύο πλευρές.
Τόνισε ότι η Νίκη είχε καλή απόδοση και ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, αλλά τα χαλούσε στην τελική πάσα με συνέπεια να μην καταφέρει να σκοράρει. Κατόπιν παραδέχθηκε ότι η Καβάλα ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσε, αλλά η ομάδα του κατάφερε να σκοράρει στο 94’ και να πάρει αυτό που στερήθηκε στο ίδιο ακριβώς λεπτό τις δύο προηγούμενες αγωνιστικές.
«Παρακολουθήσαμε έναν αγώνα ποδοσφαιρικό. Ακριβώς αυτό που λέει η φράση, ποδοσφαιρικό παιχνίδι.
Πολλές «μονομαχίες». Είχαν πάθος και οι δυο ομάδες, ήθελαν να κερδίσουν, το διεκδίκησαν πάρα πολύ. Νομίζω ότι στο πρώτο μέρος βγήκαμε σε κάποιες επιθέσεις με καλές προϋποθέσεις τις οποίες δεν αξιοποιήσαμε μη έχοντας καλή τελική πάσα.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Καβάλα ήταν καλύτερη από μας, μάς πίεσε, κέρδισε πολλές στατικές φάσεις. Αδυνατούσαμε να κρατήσουμε τη μπάλα στα πόδια μας και αυτό μας έφερνε πάλι σε θέση άμυνας. Κόντρα στη ροή του αγώνα, αυτό που στερηθήκαμε τις δυο προηγούμενες αγωνιστικές δεχόμενοι γκολ στις καθυστερήσεις, ευτυχήσαμε να το βάλουμε εμείς» δήλωσε ο Στάικος Βεργέτης και κατέληξε με εγκώμια για τον Παύλο Δερμιτζάκη:
«Καλή συνέχεια στην Καβάλα και στον κ. Δερμιτζάκη ο οποίος είναι ένα κόσμημα για την πόλη σας. Έχω την τιμή να συνεργαστώ μαζί του και είναι ένας προπονητής από τον οποίον έχω πάρει πολλές επιρροές. Τον ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτό»

Δερμιτζάκης: Κάκιστη διαιτησία αλλά δεν έχει σχέση με τη Νίκη
Με τον κ. Κατόπη τα είχε ο Παύλος Δερμιτζάκης χαρακτηρίζοντας τη διαιτησία του «κάκιστη και πονηρή». «Ό,τι πω δεν έχει καμία σχέση με τη Νίκη Βόλου γιατί πραγματικά έχει μια πολύ καλή ομάδα. Απλά δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά θα το κάνω σήμερα με ότι έχει να κάνει με τη διαιτησία. Θα έλεγα ότι είχαμε μια κάκιστη και πονηρή διαιτησία.
Θεωρώ ότι ίσως υπάρχει και σκοπιμότητα για τα τόσα πολλά μαζεμένα λάθη. Έζησα περιστατικά μπροστά μου, παίκτης της Νίκης Βόλου να βρίζει το βοηθό και αυτός να λέει ότι δεν άκουσα κάτι ενώ είναι στα δυο μέτρα. Άκουσα τον τέταρτο να λέει στη φάση που συνεπλάκησαν κάποιοι παίκτες στο 85’ να του λέει να αποβληθεί ο Γκαρσία αλλά προφανώς τα ακουστικά ήταν χαλασμένα. Ένας διαιτητής ο οποίος δεν μας άφηνε να έχουμε ρυθμό , άφηνε το σκληρό παιχνίδι και τις πολλές διακοπές.
Αποκορύφωμα το γκολ στο 82` όπου δεν υπάρχει οφσάιντ. Ο παίκτης που σκοράρει δεν επηρεάζει πουθενά, έρχεται από πίσω όπως και ο παίκτης που είναι οφσάιντ δεν επηρεάζει τη φάση. Στο 82’ μ’ ένα γκολ που έχουμε πετύχει, με μια αλλαγή που δεν την έχουμε κάνει αλλά και ήταν το τέταρτο παιχνίδι στο οποίο είχαμε το μηδέν με την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος, θα μπορούσαμε να το διαχειριστούμε καλύτερα. Το γκολ ήταν κανονικό.

Θεωρώ ότι είναι αλλοίωση αποτελέσματος. Είναι κρίμα για τα παιδιά που κάνουμε μια μεγάλη προσπάθεια. Δεν την ακυρώνουμε εμείς ενώ την επιβραβεύουμε. Κάποιοι ίσως δεν θέλουνε την Καβάλα να κάνει κάτι περισσότερο από αυτό που έχει κάνει μέχρι τώρα. Όλα τα σχόλια δεν έχουν να κάνουν με τη Νίκη Βόλου» διευκρίνισε ο προπονητής της Καβάλας, ο οποίος ανταπέδωσε τα καλά λόγια στον Στάικο Βεργέτη.
«Θέλω να ευχαριστήσω τον φίλο μου τον Στάικο για τα καλά λόγια. Είχαμε πραγματικά μια πολύ καλή συνεργασία στον Αστέρα Τρίπολης. Είναι ένα καταπληκτικό παιδί, οικογενειάρχης και πολύ καλός συνεργάτης και προπονητής. Αυτό το δείχνει μέσα από τη δουλειά του» υπογράμμισε ο Έλληνας τεχνικός που κατόπιν αναφέρθηκε στο αγωνιστικό μέρος:
«Ξέραμε ότι θα ήταν ένα παιχνίδι πάρα πολύ δυνατό για το στόχο που έχουμε βάλει από ένα σημείο και μετά και που είναι η 2η θέση. Παίζαμε με μια ομάδα πάρα πολύ ποιοτική που παίζει ποδόσφαιρο. Έχει πλάνο στο παιχνίδι της και έχει στο μεσοεπιθετικό κομμάτι πολλούς ικανούς ποδοσφαιριστές.
Θα έλεγα ότι στο πρώτο μέρος δεν είχαμε ουσία στο παιχνίδι μας. Όχι γιατί δεν ψαχτήκαμε τακτικά, αλλά γιατί ο αντίπαλος μάς έκλεισε πολύ καλά τους χώρους. Μας έκλεισε τα δυνατά μας σημεία. Δεν μπορέσαμε να προβληματίσουμε ενώ ο αντίπαλος ήταν επικίνδυνος. Στο δεύτερο ημίχρονο σαν ομάδα ανεβάσαμε το ρυθμό μας, γίναμε πιο πιεστικοί. Προσπαθήσαμε να γίνουμε πιο συγκεντρωμένοι.
Το κυνηγήσαμε μέχρι το τέλος ενώ στο τελευταίο λεπτό ήρθε μια ήττα που σίγουρα πονάει. Μας πονάει γιατί μένουμε πίσω στο βαθμολογικό πίνακα και στο στόχο που έχουμε βάλει. Είναι και μια ήττα που ήρθε στην έδρα μας μετά από δυο χρόνια.

«Άλωσε» την Καβάλα με Κρουθ η Νίκη
Σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία πανηγύρισε η Νίκη, η οποία στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Φούτμπολ Λιγκ κέρδισε με 1-0 την Καβάλα. Οι «κυανόλευκοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τελικά δικαιώθηκαν στις καθυστερήσεις.
Το χρονόμετρο σημάδευε το 94ο λεπτό, όταν ο Μπαταγίνι ελίχθηκε ωραία από τα δεξιά και σέντραρε για τον Κρουθ. Ο Ισπανός βρέθηκε αμαρκάριστος στην «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής και με κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Δήμιζα, που απλά παρακολούθησε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του.
Κίτρινες: Λ. Ορφανίδης, Κουτσούμπας – Μπαλάφας, Αποστολίδης, Κρουθ, Μπιτσάκος.
Διαιτητής: Κατόπης (Σάμου).
Βοηθοί: Καραγιάννης (Θράκης), Τσακίρης (Δράμας).
4ος διαιτητής: Γιαπουτζής (Ξάνθης).
ΚΑΒΑΛΑ: Δήμιζας, Καζαντζίδης (49’ λ.τρ. Λ. Ορφανίδης), Μαϊντανός, Στίκας, Κουτσούμπας, Κέρθι, Γαβριηλίδης, Σκαθαρούδης (71’ Β. Παπαδόπουλος), Καθάριος (86’ Οκάν), Π. Ορφανίδης, Μαρκόπουλος.
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Κάρδαρης (17’ λ.τρ. Κ. Κυριακίδης, 90’ λ.τρ. Βοσκόπουλος), Σ. Κυριακίδης, Τσιμπούκας, Αλιατίδης, Μπιτσάκος, Μπαλάφας, Γκαρσία, Κρουθ, Ντομίνγκεθ (71’ Καμπαγέρο), Μπαταγίνι.