Στάικος Βεργέτης για την επικράτηση της Νίκης επί του Ασπρόπυργου: Κάναμε… τρίποντο άλμα

«Τρίποντο άλμα» ήταν η επιτυχία επί του Ασπρόπυργου με 3-0 για τη Νίκη σύμφωνα με τον Στάικο Βεργέτη. Ο προπονητής της βολιώτικης ομάδας παραδέχθηκε ότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του δεν ήταν αυτή που έπρεπε, αλλά στην επανάληψη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της.
«Πετύχαμε μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς, γιατί ο στόχος μας αυτή την περίοδο είναι να βάλουμε από κάτω μας ομάδες. Η ομάδα μας έχει μεγάλη ανάγκη να αναρριχηθεί βαθμολογικά. Αυτή η νίκη μάς βοηθά πάρα πολύ σ’ αυτό. Είναι ένα… τρίποντο άλμα αυτό που κάναμε και γι’ αυτό οφείλουμε να συγχαρούμε τους παίκτες για τη νίκη που κατάφεραν.
Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε μεγάλη αδυναμία να κρατήσουμε την μπάλα στα πόδια μας, κάτι που ήταν προϊόν της πίεσης του αντιπάλου και της μη ορθολογικής απόφασης των παικτών μας, όταν έπαιρναν την μπάλα και της αδυναμίας των παικτών μας μπροστά να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους. Ήταν τόσο έντονο και μεγάλο το πρόβλημα, που ο Ασπρόπυργος μας δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις και είχε τον έλεγχο του αγώνα. Νομίζω ότι είχαμε τη λιγότερη κατοχή μπάλας απ’ όλα τα παιχνίδια που είμαι εγώ προπονητής.
Στο ημίχρονο μιλήσαμε γι’ αυτό στα παιδιά. Δώσαμε τις κατευθύνσεις για το τι πρέπει να αποφύγουμε και το τι πρέπει να κάνουμε. Οι ποδοσφαιριστές το αντιλήφθηκαν, το κατάλαβαν και το υλοποίησαν στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάζοντας η ομάδα μια καλύτερη εικόνα.
Να ευχηθούμε στον Ασπρόπυργο καλή συνέχεια και να ευχαριστήσουμε τους φιλάθλους που ήρθαν στο γήπεδο για να στηρίξουν την προσπάθεια των παιδιών μας» δήλωσε στην αρχική του τοποθέτηση ο Στάικος Βεργέτης, ο οποίος μίλησε και για τα εξής θέματα:
Για το αν η άμυνα ή η επίθεση είναι το «κλειδί» για τη βαθμολογική συγκομιδή των τελευταίων αγώνων: «Νομίζω ότι η αμυντική λειτουργία της ομάδας είναι η βάση μιας λειτουργίας και αν δεν τη φτιάξεις δυσκολεύεσαι πάρα πολύ να κερδίσεις και να μαζεύεις βαθμούς. Το ότι για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι κρατάμε το μηδέν στο τέρμα μας, είναι η βάση της όλης επιτυχίας και συγκομιδής των βαθμών αυτών».
Για την ετοιμότητα των Ντομίνγκεθ και Τσιώλη: «Ναι ξεπέρασαν τα θέματά τους και υπολογίζονται κανονικά».
Για το πέναλτι που ζήτησε η Νίκη σε σπρώξιμο στον Ροχάνο: «Σε σχέση τη φάση αυτή δεν έχω σαφή άποψη, υπήρχαν πολλά άτομα εκεί μαζεμένα. Μην πω κάτι γιατί θα είναι ψέμα».
Για τον τραυματισμό του Βοσκόπουλου: «Φαίνεται ότι σ’ ένα σπριντ που πήγε να κάνει ο Βοσκόπουλος έπαθε ένα τράβηγμα. Θα υποβληθεί σε μαγνητική για να αξιολογηθεί το μέγεθος της ζημιάς αν υπάρχει.

Βαζάκας: Ο διαιτητής υπεύθυνος για το 3-0
Με τον κ. Μαυρίδη τα είχε ο Γιώργος Βαζάκας θεωρώντας τον υπαίτιο για τη βαριά ήττα της ομάδας του. Ο έμπειρος προπονητής έδωσε συγχαρητήρια στη Νίκη, αλλά υποστήριξε ότι ο Ασπρόπυργος ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς.
«Σε εσάς που έρχεστε στο γήπεδο για να δείτε αυτό το ποδόσφαιρο που πρέπει από εμάς τους προπονητές για να το απολαύσει ο κόσμος θα έλεγα πολλά αν δεν είχα τον κ. Βεργέτη δίπλα μου. Ο άνθρωπος αυτός που διαιτήτευσε δεν κάνει για ποδόσφαιρο. Το πρώτο γκολ ήταν κανονικό, αλλά δεν δίνει πέναλτι σε εμάς Από κατοχή μπάλας στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν σαφώς ανώτεροι από τη Νίκη Βόλου. Ήμασταν η πιο επικίνδυνη ομάδα. Κάναμε πολλές φάσεις να πετύχουμε γκολ αλλά δεν τα καταφέραμε.
Από εκεί και πέρα μπήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο ξέροντας τον αντίπαλο και για 18 λεπτά ελέγχαμε το παιχνίδι, αλλά μέσα σε 5 λεπτά είχαμε την αποβολή του Κάκκο. Ρώτησα τον διαιτητή για τον λόγο της αποβολής, για να τιμωρήσω ο ίδιος τον παίκτη, να μου πει τι του είπε. Μου απάντησε ότι διαμαρτυρήθηκε και του έδωσε το δικαίωμα να τον αποβάλει.
Από εκεί και πέρα η Νίκη Βόλου πήρε την πρωτοβουλία, είχε την αριθμητική υπεροχή, συν το ότι εμείς είχαμε μια ταραχή και πολλά νεύρα για τον τρόπο που έγινε η αποβολή. Χάσαμε τον έλεγχο και φυσιολογικά ήρθε το 3-0. Θεωρώ όμως ότι στα πρώτα 70 λεπτά ο Ασπρόπυργος ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού, άσχετα αν χάναμε 1-0. Όλα έγιναν μετά την αποβολή.
Ωστόσο θεωρώ ότι υπεύθυνος και υπόλογος για το 3-0 είναι καθαρά ο διαιτητής. Ο τρόπος με τον οποίο διαχειρίστηκε το παιχνίδι έδειξε καθαρά ότι ήθελε να το οδηγήσει εδώ. Δεν έχω τίποτα με τη Νίκη Βόλου, προς Θεού. Η Νίκη Βόλου έκανε το παιχνίδι της, κέρδισε και της δίνω συγχαρητήρια. Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι, είχε πάρα πολλές φάσεις με κάτω την μπάλα. Ο άνθρωπος αυτός (σ.σ. ο διαιτητής) δημιούργησε αυτό που δημιούργησε.
Ζητώ συγνώμη από τον φίλο και συνάδελφο, τον κ. Βεργέτη, αλλά είμαι κι εγώ υποχρεωμένος να προφυλάξω την ομάδα μου. Δίνω συγχαρητήρια στη Νίκη και στον κ. Βεργέτη. Εμείς κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι. Εύχομαι από εδώ και πέρα να αφήσουν τις ομάδες να παίξουν και όποιος αξίζει να προχωρήσει. Όποιος δεν αξίζει να μην προχωρήσει. Θεωρώ ότι ο Ασπρόπυργος μπορεί να προχωρήσει, όπως και η Νίκη Βόλου» ήταν τα λόγια του κ. Βαζάκα, ο οποίος ερωτηθείς για το αν θεωρεί άδικο το 3-0 απάντησε:
«Όχι δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα ότι μέχρι το 18’ του β’ μέρους που έγινε η αποβολή, τον έλεγχο είχε ο Ασπρόπυργος και το παιχνίδι θα μπορούσε να αλλάξει. Το τελικό αποτέλεσμα ήρθε μετά την αποβολή. Τώρα συνέβη σε εμάς, αύριο μπορεί να συμβεί στη Νίκη Βόλου. Ο διαιτητής πρέπει να παίζει 50-50».