Στα… ραντάρ του Ολυμπιακού βρίσκεται ο Αργεντινός του Βόλου Χοακίν Τόρες

Η διοίκηση της ΠΑΕ Βόλος κινείται ήδη στην ποδοσφαιρική αγορά για την ενίσχυση της ομάδας στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, ωστόσο, υπάρχει στην ομάδα ένας ποδοσφαιριστής, ο οποίος όπως έχει γραφεί κατά καιρούς, έχει τραβήξει τα βλέμματα των μεγάλων του ελληνικού ποδοσφαίρου. Ο λόγος για τον Χοακίν Τόρες, η περίπτωση που οποίου απασχολεί τον Ολυμπιακό, όπως αναφέρουν αθηναϊκά δημοσιεύματα. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ήδη ψαχθεί στην Αργεντική για τον εξτρέμ του Βόλου. Ο 22χρονος επιθετικός είναι από τους παίκτες που έχει κλέψει αναμφίβολα τις εντυπώσεις στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ και η περίπτωσή του μόνο απαρατήρητη δεν περνάει.

Ο Αργεντινός άσος βρίσκεται στα «ραντάρ» του Ολυμπιακού, ο οποίος μάλιστα έχει ψαχτεί ήδη στην πατρίδα του παίκτη σύμφωνα με τη «Sportday». Ο Τόρες εξάλλου θυμίζουμε ότι αγωνίζεται ως δανεικός στον Βόλο από τη Νιούελς Ολντ Μπόις.
Ο νεαρός ακραίος έχει αρκετούς θαυμαστές στο Λιμάνι και δεν αποκλείεται να γίνει κίνηση για την απόκτησή του.

Ο Τόρες έκανε ντεμπούτο στο ελληνικό πρωτάθλημα στις 21 Σεπτεμβρίου στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ, παίζοντας για 45 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν ο παίκτης που πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, δίνοντας στους «κυανέρυθρους» τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Έκτοτε αγωνίζεται ως βασικός στην ομάδα, έχοντας πετύχει συνολικά τέσσερα τέρματα στη Σούπερ Λιγκ. Σκόραρε δύο γκολ στο ματς με τον Ατρόμητο στο Πανθεσσαλικό (2-3) και ένα τέρμα κόντρα στην ΑΕΚ στη Ριζούπολη. Στο παιχνίδι με την Ένωση έπαιξε 82 λεπτά, ενώ στο τελευταίο ματς με τον Παναιτωλικό στο Πανθεσσαλικό, στο οποίο ο Βόλος νίκησε με 3-2 αγωνίστηκε για 71’. Πάντως, στα τρία τελευταία παιχνίδια (με ΠΑΟΚ, Λαμία και Παναιτωλικό), δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του στην επίθεση και αυτό οφείλεται και στις μέτριες εμφανίσεις που πραγματοποιεί ο Βόλος τις τελευταίες αγωνιστικές, άσχετα αν επέστρεψε στις επιτυχίες στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό.

Το μυαλό στον Αστέρα
Είναι γεγονός, πάντως, πως η νίκη επί του Παναιτωλικού είχε ως αποτέλεσμα να επιστρέψει η ηρεμία στην ομάδα, ενόψει των δύσκολων παιχνιδιών που ακολουθούν. Συγκεκριμένα την προσεχή Κυριακή 24 Νοεμβρίου ο Βόλος θα κληθεί να παίξει με τον Αστέρα στην Τρίπολη, σ’ ένα ματς που μόνο εύκολο δεν είναι, ενώ ακολουθεί δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι εκτός έδρας με την ΑΕΛ στη Λάρισα. Θυμίζουμε, πως ο πρώτος γύρος θα κλείσει με το παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Ο Χουάν Φεράντο εκμεταλλευόμενος τη διακοπή του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ, λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής μας ομάδας για τα προκριματικά του Euro 2020, δούλεψε με τους παίκτες σε διάφορα τακτικά κομμάτια του παιχνιδιού, προκειμένου η ομάδα να παρουσιαστεί πιο δυνατή στη συνέχεια του πρωταθλήματος και να μην εμφανίσει τις αδυναμίες που παρουσιάζει στα τελευταία παιχνίδια.

Το παιχνίδι με τον Αστέρα θα απασχολήσει από σήμερα Δευτέρα τους «κυανέρυθρους»,  με την τεχνική ηγεσία να μην υπολογίζει στις υπηρεσίες ενός βασικού ποδοσφαιριστή, του Χουάν Μουνίθ, ο οποίος συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες κάρτες και δηλώθηκε να εκτίσει την ποινή του στο παιχνίδι της προσεχούς Κυριακής. Ο Ισπανός μέσος ήταν από τους πρωταγωνιστές της νίκης του Βόλου επί του Παναιτωλικού, καθώς είχε πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και είχε συμμετοχή στα υπόλοιπα δύο τέρματα των «κυανέρυθρων». Μάλιστα, το γκολ που σημείωσε με απευθείας χτύπημα φάουλ ήταν μεταξύ των πέντε καλύτερων της αγωνιστικής, με το γκολ του Γιόσιπ Μίσιτς του ΠΑΟΚ, απέναντι στον ΟΦΗ, να αναδεικνύεται το καλύτερο της 10ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.