Στα “κυανόλευκα” ντύθηκε το ντέρμπι στο Πανθεσσαλικό (photos)

Στα «κυανόλευκα» ντύθηκε το ντέρμπι στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Η Νίκη χάρη σ’ ένα γκολ του Σταύρου Τσουκαλά στο 29’ νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό Βόλου και τον άφησε στη ζώνη του υποβιβασμού (στους εννέα βαθμούς). Από την πλευρά της η Νίκη βελτίωσε τη θέση της στη βαθμολογία, φτάνοντας τους 19 βαθμούς.

Έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, με λιγοστές καλές επιθετικές προσπάθειες και από τις δύο πλευρές, με τη Νίκη να βρίσκει το γκολ από μια στατική φάση στο 29’, κάνοντας σωστή διαχείριση στη συνέχεια του ντέρμπι.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Αλέκος Βοσνιάδης παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 3-5-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μπάγιτς, ενώ την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Τσιμπούκας, Αλιατίδης και Ανδρέου. Φουλ μπακ ήταν οι Κάσσος (δεξιά) και Πάνος (αριστερά). Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Μέτσε, Κυριακίδης, Τουκαλάς, με τους Γκαρσία και Ροχάνο να αγωνίζονται στην επίθεση.

Από την άλλη πλευρά ο Βασίλης Βούζας παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Βούγιοβιτς, ενώ ο Γραικός κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Παπακώστας το αριστερό. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Στάμου και Φιλίποβιτς. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ντιαμπί, Κόλα, με τον Χατζή να παίζει πίσω από το προωθημένο Βερνάρδο και τους Κατσούκη, Σκοπελίτη να επιχειρούν στις πτέρυγες.

Μέτριο θέαμα στο πρώτο μέρος, σκόραρε ο Τσουκαλάς
Στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο πρώτο ημίωρο οι παίκτες του Βασίλη Βοσνιάδη πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Κέρδιζαν τις περισσότερες μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής, όπως και αρκετά φάουλ, χωρίς ωστόσο να μπορούν να απειλήσουν με αξιώσεις το τέρμα του Βουγιοβιτς.

Στο 16’ ο Μέτσε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Βούγιοβιτς να μπλοκάρει την μπάλα.

Το παιχνίδι κυλούσε με τους παίκτες του Ολυμπιακού να μην μπορούν να κρατήσουν την μπάλα, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι ακίνδυνοι επιθετικά. Για να φτάσουμε στο 29’, όπου η Νίκη άνοιξε το σκορ από μια στατική φάση. Ο Λούκας Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα ήρθε στην περιοχή του Ολυμπιακού, η άμυνα των φιλοξενουμένων «κόλλησε», ο Ροχάνο έκανε το κοντρόλ με το στήθος, στη φάση μπήκε ο Σταύρος Τσουκαλάς, ο οποίος με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για τη Νίκη.

Από το 30’ μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, ισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς όμως να χάσει κάποια κλασική ευκαιρία για γκολ. Η μοναδική τελική ήταν στο 36’, όταν ο Χατζής με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Ίδιο σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Νίκης άσκησαν ασφυκτικό πρέσινγκ ψηλά, με στόχο να περιορίσουν την επιθετική δραστηριότητα των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού.

Ο Βασίλης Βούζας με την έναρξη του β’ μέρους έριξε στο παιχνίδι τους Κουντουριώτη και Νάνι, με τον Σκοπελίτη να παίζει στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Κουντουριώτη να αγωνίζεται αρχικά στη δεξιά πτέρυγα, τον Κατσούκη ως επιτελικός μέσος και ο Χατζής στον άξονα δίπλα στον Κόλα.

Το παιχνίδι δεν είχε φάσεις, με τη Νίκη να διαχειρίζεται καλύτερα το παιχνίδι, έχοντας το σκορ υπέρ της. Στο 61’ ο Λούκας Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ με τον Βούγιοβιτς να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στο 66’ ο Κουντουριώτης έπιασε αδύναμη κεφαλιά μέσα στην περιοχή, με τον Μπάγιτς να μην ανησυχεί. Στο 67’ το σουτ του Πάνου έξω από την περιοχή δεν βρήκε στόχο, με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 79’ ο Φιλίποβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Κόλα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν σημειώθηκε κάτι το αξιόλογο, με τη Νίκη να παίρνει ένα σημαντικό “τρίποντο” απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που παραμένει καθηλωμένος στη ζώνη του υποβιβασμού

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)
Βοηθοί: Τυριακίδης, Μποζατζίδης (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Μέγας (Πιερίας)
Κίτρινες: Μέτσε, Κάσσος-Παπακώστας, Νάνι, Σκοπελίτης

ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Τσιμπούκας, Αλιατίδης, Ανδρέου, Κάσσος, Πάνος (84’ Αθανασίου), Μέτσε, Κυριακίδης (84’ Παναγιωτίδης), Τσουκαλάς, Γκαρσία (70’ Βλαχομήτρος), Ροχάνο (57’ λ.τρ. Τζιώρας)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βούγιοβιτς, Παπακώστας (46’ Νάνι), Γραικός, Στάμου, Φιλίποβιτς, Ντιαμπί (46’ Κουντουριώτης), Κόλα (84’ Μαρκοπουλιώτης), Χατζής, Σκοπελίτης, Κατσούκης (70’ Ασαμόα), Βερνάρδος.