Στα “κυανόλευκα” ντύθηκε το ντέρμπι Ολυμπιακός-Νίκη στους Νέους (photos)

Στα «κυανόλευκα» ντύθηκε το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στη Νίκη, για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου του πρωταθλήματος Κ20 της Σούπερ Λιγκ 2. Η Νίκη επικράτησε με 2-0, έφτασε τους επτά βαθμούς, παραμένοντας αήττητη στο πρωτάθλημα, ενώ ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη ήττα σε τρία ματς.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο γήπεδο του Μαγνησιακού με τον Ολυμπιακό γηπεδούχο. Έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, με τη Νίκη να είναι καλύτερη σε γενικές γραμμές, απέναντι στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν συνεργασίες στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μη καταφέρουν να σκοράρουν.

Οι «κυανόλευκοι» πέρα από τα δύο γκολ που πέτυχαν, είχαν δύο δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι. Αξίζει να σημειώσουμε, πως στο 42’ αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο ο Μαλίς Ασαμόα, με τον Άγγλο επιθετικό να παθαίνει διάστρεμμα.

Πολύς κόσμος και από τις δύο ομάδες παρακολούθησε το χθεσινό παιχνίδι, σε εξαιρετική ατμόσφαιρα και χωρίς να συμβεί το παραμικρό παρατράγουδο.

Πολύ νωρίς, μόλις στο 7ο λεπτό, το σκορ άνοιξε για τη Νίκη. Ο Τζιανής επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Χόντο και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Καθηνιώτη, για να γίνει έτσι με αυτογκόλ το 0-1 για την ομάδα του Γιάννη Ακτσιαλή.

Οι παίκτες του Παντελή Βαρβέκη μετά το γκολ που δέχθηκαν προσπάθησαν να αντιδράσουν, δίχως ωστόσο, να τα καταφέρουν, καθώς υστερούσαν στο δημιουργικό κομμάτι. Μάλιστα, στο 25’ η Νίκη λίγο έλειψε να πετύχει δεύτερο τέρμα, χάνοντας πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Μπαλλάς, με τον Καθηνιώτη να πέφτει σωστά στην πορεία της μπάλας και να αποκρούει σωτήρια. Πέντε λεπτά αργότερα, στο 30’, ο Στοΐνοβιτς επιχείρησε το σουτ για τη Νίκη, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι και να σώζεται, έτσι, η «ερυθρόλευκη» εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν εύκολα τα υπέρ τους σκορ και στο 60’ έφτασαν κοντά στο 0-2, με τον Καπίτσα να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να σταματά εκ νέου στο δοκάρι.

Για να φτάσουμε στο 95’, όπου η Νίκε πέτυχε το δεύτερο τέρμα. Όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν περάσει στην επίθεση, μήπως και φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, οι «κυανόλευκοι» έφυγαν στην αντεπίθεση και ο Τανός, ο οποίος που στο 91’ είχε πάρει τη θέση του Στοΐνοβιτς, βγήκε τετ α τετ με τον Καθηνιώτη και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει, γράφοντας το τελικό 0-2.

Διαιτητής: Τσίντζας
Βοηθοί: Κ. Τασιόπουλος, Σφυρής
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καθηνιώτης, Πέλκας, Ρηγόπουλος, Σιουμουρέκης, Κόμνος, Χοψονίδης, Πλακιάς (78’ Σιούρας), Χόντος (70’ Τσικουρόπουλος), Σταμπουλής, Χρόνης, Ασαμόα (42’ λ.τρ. Πούλιος).
ΝΙΚΗ: Αλεξιάδης, Τόγιας, Παπαναστασίου, Καπίτσας, Κώστας, Πρίφτι, Τζιανής (70’ Γερολυμάτος), Χολέβας (75’ Γιαρλελής), Μπαλλάς, Τσατσελάρι, Στοΐνοβιτς (91’ Τανός).