Στα πλέι οφ της Α1 ΕΣΚΑΘ πέρασε η Ανάληψη

Την είσοδό της στα πλέι οφ της Α1 ΕΣΚΑΘ πανηγυρίζει η Ανάληψη. Η ομάδα του Δημήτρη Καραγιώργου έφυγε «αλώβητη» από τη Λάρισα κερδίζοντας 61-55 τον Σπάρτακο για την 21η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ
Η βολιώτικη ομάδα φιγουράρει στην 3η θέση της βαθμολογίας και απομένει μία αγωνιστική για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος. Περιθώρια στον Φούντα να της «κλέψει» τη θέση δεν υπάρχουν, αφού οι «κυανέρυθροι» τον έχουν κερδίσει και στα δύο ματς που έδωσαν φέτος, ενώ υπερτερούν στην ισοβαθμία και με τον Μύτικα.
Στον αγωνιστικό τομέα η Ανάληψη βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ από τη δεύτερη περίοδο και μετά. Το πρώτο μέρος έληξε με 32-27, ενώ στα μέσα του β’ δεκαλέπτου η διαφορά είχε φτάσει και τους οκτώ πόντους υπέρ των γηπεδούχων (39-31).
Από τα τελευταία λεπτά της γ’ περιόδου η άμυνα των Βολιωτών άρχισε να «σφίγγει». Μάλιστα τα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου προσπέρασαν με τέσσερις πόντους δείχνοντας αποφασισμένοι να μη χάσουν τη νίκη.
Οι Λαρισαίοι μείωσαν στους δύο πόντους στο 37’, αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Καραγιώργου διατήρησαν την ψυχραιμία τους και μαζί το σπουδαίο «διπλό» με 61-55.
Μετά το τέλος του αγώνα η διοίκηση του ΑΕΣ «Ανάληψη» Βόλου εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση: «Συγχαρητήρια στους παίκτες και στον προπονητή της ομάδα μας για τη νίκη επί του Σπάρτακου με σκορ 55-61. Πλέον η ομάδα μας είναι στα πλέι οφ του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ».
Δεκάλεπτα: 14-14, 32-27, 45-42, 55-61.
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Χαντζιάρας) Καλέτσιος 12 (1), Αθανασόπουλος 2, Ζέρβας 14 (1), Μπελιούδης, Σκρέκας 1, Παπαρισούλης 7, Αναστασιάδης 7, Σίσκος 2, Παπαθανασίου 10 (1).
ΑΝΑΛΗΨΗ (Καραγιώργος): Ίλτσογλου 6, Μπάρτζος, Ευαγγελινός 22 (2), Φαλάγγας, Μπουσκολίτης, Αγγελοκωστόπουλος 1, Σιρολιάνης 4, Καλαϊτζής 24 (1), Καρασάββας 2, Χαϊμαντάς 2.

Αιολικός-ΓΣ Βόλου 71-57
Καλό παιχνίδι διεξήχθη στο Κλειστό Ν. Ιωνίας, όπου ο Αιολικός κατέβαλε τη σθεναρή αντίσταση του ΓΣ Βόλου με 71-57. Η ομάδα του Κώστα Σιδηρόπουλου παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική. Μάλιστα προηγήθηκε τόσο στο 10’, όσο και στο 20’ με 11-18 και 36-37 αντίστοιχα.
Ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Στεργιόπουλου αντέδρασαν. Με πιεστική άμυνα περιόρισαν τους «ασπρόμαυρους» μόλις στους δέκα πόντους στην γ’ περίοδο, με το επιμέρους σκορ να είναι 18-10. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους «γαλάζιους» που ανέβασαν τη διαφορά, με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής και στα πιο νεαρά παιδιά του έμψυχου δυναμικού.
Δεκάλεπτα: 11-18, 36-37, 54-47, 71-57
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στεργιόπουλος): Ζαρνακούπης, Μπέας, Σαμαράς 9 (1), Βόντζος, Μισαηλίδης 31 (6), Παρισάκης 7, Χατζής, Βαϊόπουλος 10, Νικολαΐδης 6 (2), Ξανθάς 2, Χαρχαρής
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Σιδηρόπουλος): Σαμαράς 3 (1), Τζιώρτζιος 11 (3), Τρασάς 2, Ζάχος 4, Κυνουργιόπουλος 2, Βασιλάκης 4, Κέτουλας 18 (1), Πάντος 11 (2), Καλλιντζέος 2.

Ίωνας-ΑΕ Τρικάλων 68-74
Οδυνηρή εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Ίωνας από την ΑΕ Τρικάλων με 68-74. Πλέον υπάρχει τριπλή ισοβαθμία με την ΑΕ Τρικάλων και τους Δαναούς, όπου υστερεί με συνέπεια να έχει πέσει στην 8η θέση.
Παρότι γνώριζαν τη σημασία του αγώνα, οι «κυανέρυθροι» μπήκαν νωθρά στο παρκέ και είδαν τους Τρικαλινούς να προπορεύονται με 16-19 στο 10’. Η εικόνα τους βελτιώθηκε σε κάποιο βαθμό στη β’ περίοδο μειώνοντας σε 34-37, ενώ στην αρχή του γ’ δεκαλέπτου πήραν το προβάδισμα με τρεις πόντους.
Ακολούθησε μεγάλη «μάχη». Το ματς κυλούσε πόντο-πόντο, μέχρι που ο Τζόκας πέτυχε τρία μεγάλα σουτ τριών πόντων «γέρνοντας την πλάστιγγα» υπέρ της ΑΕΤ. Ο Τσώλης με την πείρα του προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και έτσι ήρθε το τελικό 68-74.
Δεκάλεπτα: 15-19, 34-37, 46-47, 68-74.
ΙΩΝΑΣ (Τσαβές): Καλογερόπουλος 15 (1), Κορτέσης, Παλάσκας 2, Γενιτσαρίδης. Ζήσης 7 (1), Γιαννιώτης 4, Μαστέλλος 15 (3), Αγάλου, Χαρχαρής 2, Τσώλης 23 (4), Παππάς.
ΑΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Παπαγιάννης): Μαρινάκης 6, Παπαγιάννης, Τσάκαλος 7, Ναλμπάντης 10, Μπαρσάκης, Μαραθοκαμπίτης 7, Τζόκας 13 (4), Ελευθεριάδης 4, Καβανόζης, Στάππας 23, Αργυρόπουλος 4.

Σπάρτακος-Ανάληψη 55-61
ΑΕΛ-Δαναοί 62-60
Φοίβος-Μύτικας 50-88
Φούντας-Ν. Κεραυνός 87-57