Στα ημιτελικά η ακάθεκτη Γαλλία, νίκησε 2-1 την Αγγλία

Η Γαλλία δείχνει έτοιμη να πάρει και το Μουντιάλ 2022. Νίκησε την Αγγλία με 2-1 και πέρασε στα ημιτελικά, όπου θα βρει το εντυπωσιακό Μαρόκο.

Τίποτα δεν είναι εύκολο, αλλά θεωρητικά οι κάτοχοι του θεσμού είναι το φαβορί σε αυτό το ζευγάρι. Ειδικά όταν καταφέρνουν να επικρατούν ακόμη και σε ματς που δεν παίζουν καλά.

Κόντρα στους Άγγλους ουδέποτε φόρτσαραν. Ο Εμπαπέ δεν ήταν σε τόσο καλή μέρα, η Γαλλία γενικά δεν εντυπωσίασε κι όμως νίκησε. Το πάλεψαν πολύ τα «τρία λιοντάρια», είχαν σε σημαντικό μέρος του ματς την κυριαρχία και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά αυτά δεν αρκούν.

Σε ροή αγώνα γκολ δεν μπορούσαν να βάλουν. Βρήκαν ένα με πέναλτι του Κέιν, έχασαν αργότερα ένα με τον αρχηγό τους και κάπως έτσι αποχαιρέτησαν. Τα πέναλτι ανέκαθεν ήταν η αχίλλειος πτέρνα των Άγγλων και αυτό επιβεβαιώθηκε για άλλη μία φορά. Λάθη έκανε στη διαχείριση του ματς ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, ενώ υπήρξαν και παίκτες που μπορούσαν να δώσουν περισσότερα. Μέσα σε όλα βρήκαν απέναντί τους και έναν απίθανο διαιτητή που δεν τους έδωσε αρκετά φάουλ.

Το ματς
Δυνατά μπήκε στο ματς η Γαλλία. Πίεσε από τα πρώτα λεπτά και στο 17′ έκανε το 1-0. Ο πολύ καλός Γκριεζμάμ έδωσε την μπάλα στον Τσουαμενί και εκείνος με τρομερό σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ. Αυτό βόλεψε πολύ τους Γάλλους, που αποφάσισαν στη συνέχεια να μείνουν πίσω από την μπάλα και να ψάξουν τις αντεπιθέσεις. Δεν κατάφεραν, πάντως, να γίνουν ξανά απειλητικοί.

Η Αγγλία πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν ήταν εύκολο να βρει χώρους και να φτιάξει φάσεις. Στο 27′ ο Κέιν διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, αλλά το φάουλ ήταν εκτός περιοχής. Ένα από τα αρκετά σφυρίγματα που δεν πήραν οι Άγγλοι. Ο Σάκα ήταν κινητικός, ο Μπέλινγκχαμ προσπαθούσε να δώσει κάποιες βοήθειες, αλλά κάτι ουσιαστικό δεν υπήρχε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπέλινγκχαμ είχε ένα εξαιρετικό σουτ, το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά ο Γιορίς. Ούτε ο Μαγκουάιρ νίκησε τον Γάλλο λίγο μετά, αλλά στο 53′ ο Σάκα κέρδισε πέναλτι. Ο Κέιν το εκτέλεσε ένα λεπτό μετά, έκανε το 1-1 και έπιασε τον πρώτο σκόρερ στην ιστορία της Αγγλίας, Γουέιν Ρούνεϊ, στα γκολ.

Άμεσα απείλησαν με Ραμπιό οι Γάλλοι, που στη συνέχεια ισορρόπησαν. Το ματς άνοιξε και η Αγγλία είχε στο 70′ δοκάρι με τον Μαγκουάιρ. Επτά λεπτά μετά ο Πίκφορντ είπε «όχι» στον Ζιρού. Ένα λεπτό μετά, όμως, αντιστράφηκαν οι ρόλοι. Νικητής αυτή τη φορά βγήκε στη μονομαχία ο Ζιρού, ο οποίος έκανε το 2-1.

Κάπου εκεί ο Σάουθγκεϊτ το έχασε με τις αλλαγές του. Μάλλον πανικοβλήθηκε. Άργησε πολύ να βάλει τον Ράσφορντ, έβγαλε τον Σάκα και το μόνο που πήγε να τον δικαιώσει ήταν η είσοδος του Μάουντ. Στο 82′ κέρδισε πέναλτι από χαζό μαρκάρισμα του Ερναντέζ. Ο Κέιν ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα ψηλά. Στα εναπομείναντα λεπτά όσο και να πίεσαν οι Άγγλοι, στην ισοφάριση δεν έφτασαν με αποτέλεσμα να αποχαιρετήσουν το Μουντιάλ 2022.

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς (98’ Γκρίλις), Μαγκουάιρ, Σο, Ράις, Χέντερσον (79’ Μάουντ), Μπέλιγχαμ, Φόντεν (85’ Ράσφορντ), Σάκα (79’ Στέρλινγκ), Κέιν.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Ερναντέζ, Ουπαμεκανό, Βαράν, Κουντέ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Ντεμπελέ (79’ Κομάν), Γκριεζμάν, Μπαπέ, Ζιρού.