Στ. Βεργέτης: “Φροντίζουμε να έχουμε έτοιμους τους παίκτες”

Στη βοήθεια που προσφέρουν όλοι οι ποδοσφαιριστές που στελεχώνουν το ρόστερ της Νίκης στάθηκε ο Στάικος Βεργέτης, ο οποίος πρόσθεσε ότι οι νεοαποκτηθέντες Μαρτίν Μπαταγίνι και Θωμάς Τσιμπούκας ενσωματώνονται σιγά-σιγά στη νέα τους ομάδα.
«Γνωρίζοντας εκ των προτέρων πως πρόκειται για μια δύσκολη αποστολή, τόσο εγώ, όσο και οι παίκτες μας είμαστε συνειδητοποιημένοι και ανεξαρτήτου ποιας βαθμολογικής θέσης βρίσκεται ο αντίπαλος, ξέραμε ότι είχαμε έναν δύσκολο αγώνα, πράγμα που επιβεβαιώθηκε.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να έχουν καταγραφεί πολλές τελικές από την ομάδα μας, δύο γκολ και δύο δοκάρια, όμως θα μπορούσε να είναι και 0-1 το σκορ. Εντοπίσαμε τι φταίει, το αναλύσαμε στα παιδιά στο ημίχρονο και αφενός βγήκαν καλύτερα σε ό,τι αφορά την αμυντική οργάνωση της ομάδας, αφετέρου η αλλαγή σχηματισμού δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να απειλήσει με ξεκάθαρη ευκαιρία για γκολ κι έτσι βρήκαμε την ισορροπία που χρειαζόμασταν, ώστε αφενός να μην απειληθούμε, αφετέρου να βγάλουμε όσες φάσεις μπορούσαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να σκοράρουμε άλλο γκολ, αλλά κρατάμε τα δύο γκολ του πρώτου μέρους και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς» τόνισε ο Στάικος Βεργέτης, ο οποίος αναφέρθηκε και στον επόμενο αγώνα

«Απ’ αυτή τη στιγμή συγκεντρωνόμαστε στο μεγάλο παιχνίδι με το Αιγάλεω που έχουμε μπροστά μας. Είναι ένα παιχνίδι που πρέπει πάση θυσία να δώσουμε τη μάχη με τη στήριξη και την υποστήριξη των οπαδών μας, τους οποίους καλώ σε όλα τα εντός έδρας παιχνίδια να έρθουν για να βοηθήσουν την ομάδα και να δώσουν φτερά στα πόδια των παικτών. Μας είναι πάρα πολύ σημαντική η στήριξή τους, ευελπιστώντας στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε» ήταν τα λόγια του προπονητή της Νίκης, ο οποίος μίλησε και για τα εξής θέματα:

Για το αν έχει επιτευχθεί ο βασικός στόχος της παραμονής: «Νομίζω πως θα πρέπει να νικήσουμε το Αιγάλεω για να μπορέσουμε να μιλήσουμε για σωτηρία. Αυτό είναι βάσει άλλων αποτελεσμάτων και δεν μπορεί να απαντηθεί στα σίγουρα»

Για την εικόνα των νεοαποκτηθέντων: «Ο Μαρτίν «(σ.σ. Μπαταγίνι) μπαίνει σταδιακά στο κλίμα της ομάδας και βοηθάει ουσιαστικά. Έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση στην Καλαμάτα και τώρα ήταν αποτελεσματικός με τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

Και ο Θωμάς Τσιμπούκας είναι ένα παιδί που επίσης μπαίνει σιγά-σιγά στο κλίμα της ομάδας. Δεύτερή του βδομάδα με προπονήσεις, μαζί μας στην αποστολή, υιοθετεί τα στοιχεία που θέλουμε να περάσουμε κι επειδή έχουμε πολλές κάρτες, κάθε παίκτης είναι χρήσιμος και απαραίτητος. Είδατε πως ο Γιώργος Ιορδανίδης μπήκε μετά από καιρό και βοήθησε ουσιαστικά την ομάδα. Όλο το τεχνικό επιτελείο φροντίζουμε να έχουμε όλους τους παίκτες έτοιμους για να τους χρησιμοποιήσουμε όποτε χρειαστεί».

Για τον βαθμό ετοιμότητας του Μπαταγίνι: «Όσο περνάει ο καιρός και προπονείται μαζί μας, ολοένα και πιο πολύ θα ανεβαίνει ο βαθμός ετοιμότητάς του. Στην προσαρμογή του βοηθάει το γεγονός πως υπάρχουν στο ρόστερ παίκτες από τη χώρα του, οι Ισπανοί παίκτες μιλάνε την ίδια γλώσσα, ο τεχνικός διευθυντής κ. Στύλας μιλάει κι αυτός τη γλώσσα, όπως κι εγώ έχω άμεση επικοινωνία μαζί του. Μας βοηθάει αυτό.

Για την αλλαγή συστήματος με την είσοδο του Τσιμπούκα: «Ήθελα να δω πώς θα λειτουργήσει η ομάδα με πεντάδα πίσω. Είναι ένας δεύτερος σχηματισμός που δοκιμάζουμε στις προπονήσεις και κάποια στιγμή θα μας χρειαστεί».
Για το αν οι απουσίες λόγω τιμωριών και τραυματισμών θα επηρεάσουν αγωνιστικά την ομάδα: «Θέλω να πιστεύω πως όχι. Απ’ όταν ήρθα, μόνο με απουσίες ζω».

Χοσάδας: Η Νίκη από τις λίγες ομάδες που είναι τόσο καλή μεσοεπιθετικά
Το εγκώμιο της Νίκης έπλεξε ο Βαγγέλης Χοσάδας. Ο προπονητής του Ιάλυσου χαρακτήρισε τη βολιώτικη ομάδα πάρα πολύ καλή στον μεσοεπιθετικό τομέα.
«Πρώτα απ’ όλα θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στη Νίκη Βόλου για τη νίκη της. Νομίζω ότι μεσοεπιθετικά είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Είναι από τις λίγες ομάδες στην κατηγορία που είναι τόσο καλή μεσοεπιθετικά.

Όσον αφορά το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο εμείς είχαμε την πρώτη κλασική ευκαιρία για να προηγηθούμε στο σκορ. Εάν έμπαινε αυτό το γκολ, πιστεύω ότι θα είχαμε διαφορετική ροή του αγώνα. Για εμάς ο Κούντικ είναι πολύ σημαντικός παίκτης, αλλά τραυματίστηκε και αναγκαστήκαμε να τον αλλάξουμε στο ημίχρονο.

Στο πρώτο μέρος για νέα ομάδα ήμασταν αρκετά καλοί. Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη αρκέστηκε στο 2-0, πήγε στις αντεπιθέσεις και ήταν πολύ δύσκολο για εμάς να βρούμε κάποιες ευκαιρίες να κάνουμε γκολ.

Εμείς είμαστε μια καινούργια ομάδα, που αν υπήρχε από την αρχή της περιόδου, η θέση του Ιάλυσου θα ήταν πολύ διαφορετική στον βαθμολογικό πίνακα. Και πάλι συγχαρητήρια στη Νίκη Βόλου και καλή συνέχεια» είπε ο παλαίμαχος τερματοφύλακας του ΟΦΗ.

Ερωτηθείς για το αν γνώριζαν στοιχεία για τον νεοφερμένο Μπαταγίνι απάντησε: «Πράγματι είχαμε δει κάποια βίντεο με τον Μπαταγίνι. Πάντως και τα δύο γκολ που δεχθήκαμε ήταν κλασικά λάθη δικά μας και κρίθηκαν στη λεπτομέρεια. Στο πρώτο, αν θυμάμαι καλά, εκτελέστηκε ένα φάουλ πολύ γρήγορα και μας βρήκε σε αδράνεια, ενώ στο δεύτερο χάσαμε το μαν του μαν με τον Μπαταγίνι και δυστυχώς μπόρεσε να σκοράρει».