Σπουδαίο “διπλό” της Λαμίας στη Ριζούπολη με Απόλλωνα Σμύρνης

Σπουδαία νίκη με 1-0 σημείωσε η Λαμία στη Ριζούπολη επί του Απόλλωνα Σμύρνης και προσπέρασε τον Παναιτωλικό στη βαθμολογία, έχοντας βλέψεις και για ακόμα παραπάνω, αφού έχει δύο παιχνίδια λιγότερα από ΟΦΗ, ΠΑΣ Γιάννινα και ένα από την ομάδα της Ριζούπολης.

Στο 30’ ο Φατιόν έκανε χέρι-πέναλτι, ο Ζαχαριάδης που ήταν κοντά το υπέδειξε και ο Αραμπούλι έγραψε το 0-1.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πίεσαν στην επανάληψη, αλλά οι κενοί χώροι έκαναν ακόμα πιο επικίνδυνους τους παίκτες στη Λαμία. Στον ένας με έναν με τον Μπρούσιτς, ο Ντέλετιτς δοκίμασε το φαλτσαριστό σουτ στο 54′ αλλά πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Βέρχουλστ.

Κλασική ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 56′ με τον Επασί να βγάζει σε κόρνερ το σουτ του Μπετινέλι.

Οι γηπεδούχοι σαφώς καλύτεροι τόσο από την δική τους εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, όσο και από εκείνη της αντιπάλου τους, πίεσαν μέχρι το τέλος για το ένα γκολ τουλάχιστον, της ισοφάρισης. Σλίβκα στο 75′ (κεφαλιά, άουτ) και Ντάουντα στο 83′ (σουτ που μπλόκαρε ο Επασί), σπατάλησαν ότι καλύτερο δημιούργησε επιθετικά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Ζαχαριάδη.

Με 10 τελείωσε το ματς η Λαμία, με τον Ντέλετιτς να αποχωρεί νωρίτερα από τον αγωνιστικό χώρο (87′), ενώ δεύτερη κίτρινη είδε δύο λεπτά αργότερα και ο Τσαμπούρης ο οποίος είχε αντικατασταθεί και ήταν στον πάγκο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Κάλισιρ (87′ Ντομίνγκες), Τσαμπούρης (77′ Μπαξεβανίδης), Τσιλούλης, Φατιόν (77′ Μουνιέ), Σλίβκα, Τομάς, Ιωαννίδης, Ντάουντα.

ΛΑΜΙΑ: Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνες, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ντέλετιτς (90′ Μπιάρνασον), Αραμπούλι (73′ Tζέιμς), Ρόμανιτς, Καραμάνος (82′ Μπα).