Σπουδαίο «διπλό» του Ίωνα – Νίκησε 50-43 τον Κεραυνό

Στην 20ή αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ, ο Γ.Σ. Αλμυρού έπεσε θύμα έκπληξης από τον Μύτικα και μάλιστα σε εντός έδρας αγώνα, ενώ ροζ φύλλο πήραν Αγριά και ΓΣ Βόλου που επιβλήθηκαν Αιολικού και Ανάληψης αντιστοίχως στις μαγνησιώτικες «μονομαχίες». Νίκη για τον Ίωνα στη Λάρισα επί του Κεραυνού, ήττες για ΑΕΒΔ και Σκιάθο.

Γ.Σ. Αλμυρού-Μύτικας 67-70
Μεγάλη έκπληξη στον Αλμυρό καθώς ο δεύτερος της βαθμολογίας φάνηκε ότι υποτίμησε τον αδύναμο αντίπαλο και το πλήρωσε… καθώς ο Μύτικας πανηγύρισε μεγάλο «διπλό». Η κακή ημέρα για τον Αλμυρό φάνηκε από την πρώτη περίοδο όταν δέχθηκε 27 πόντους. Στη συνέχεια βελτίωσε την άμυνά τους, προσπέρασε αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά.
Με το σκορ στο 67-67 κι ενώ απέμεναν 20”, ο Μαμούρας αστόχησε σε δύο βολές, έγινε φάουλ και διαμορφώθηκε το 67-69, με τον Κοντοστάθη να χάνει τρίποντο για να χαρίσει τη νίκη στην τελευταία επίθεση. Με μία ακόμη βολή από τον Μύτικα γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα. Για την ομάδα του Γ. Στεργιόπουλου δεν αγωνίστηκαν οι Βαλαμούτης, Βλήτσιος, Ράπτης, ενώ στο 36:30 αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ ο Παπούλιας.
Δεκάλεπτα: 19-27, 35-34, 52-56, 67-70.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 17 (3), Μαμούρας 6, Παπούλιας 18 (2), Μυλωνάς, Παπακωνσταντίνου 8 (2), Θέος 12 (1), Γώγουλας 6.
ΜΥΤΙΚΑΣ (Παπαϊωάννου): Σιαμέτης 15 (1), Ντάφος 24 (5), Γκατζούνης 4, Κοντογιάννης 2, Τοπαλούδης 13, Σκύφτας 13.

Κεραυνός-Ίωνας 43-50
Ο Κεραυνός είχε 18 πόντους στην α’ περίοδο που πέτυχε μόνο με τρίποντα, στο ημίχρονο ο Ίωνας ήταν στο +1, ενώ το επιμέρους σκορ τρίτου δεκαλέπτου ήταν 6-6. Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά πέντε πόντων στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως ο Παυλόπουλος με τρία λει απ και ο Μπεκρής με ένα τρίποντο, έβαλαν μπροστά στο σκορ το σύνολο του Λάμπρου Πρέκα που ήταν ψύχραιμο στο φινάλε και δεν κινδύνευσε. Το ματς έκλεισε με σερί 0-12 για τους Βολιώτες που μετέτρεψαν το 43-38 στο τελικό 43-50…
Σημειωτέον πως στο β’ δεκάλεπτο τραυματίστηκε ο Τζήμας στο γόνατο και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Λάρισας με ασθενοφόρο, όμως ο νεαρός παίκτης δεν έχει κάτι σοβαρό όπως έδειξαν οι εξετάσεις, ενώ ο Ίωνας έγινε η δεύτερη ομάδα που κέρδισε στην έδρα του Κεραυνού μετά τον Σπάρτακο.
Δεκάλεπτα: 18-17, 30-31, 36-37, 43-50.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Λιάκος): Πανάγος 12 (2), Σταυρόπουλος 25 (5), Σταυροθεόδωρος 1, Ευσταθίου, Χαχόπουλος, Ευθυμίου 3 (1), Μουστέλης, Νασίκας 2.
ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Κουμπούνης, Φωτιάδης 8 (2), Φοινικόπουλος, Τζήμας, Φαρμάκης, Πάσχος, Μπεκρής 12 (2), Βασιλείου, Γεωργόπουλος 14, Παυλόπουλος 15 (1), Ευθυμίου 1.

Αγριά-Αιολικός 69-66
Η ομάδα του Γιώργου Βλιώρα ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, όμως δεν μπόρεσε να χτίσει διαφορά ασφαλείας, με αποτέλεσμα οι μαχητικοί νεαροί του Αιολικού, που είχαν μεγαλύτερο κίνητρο, να διεκδικήσουν το ροζ φύλλο. Με το σκορ στο 66-64 περίπου ένα δίλεπτο πριν τη λήξη, ο Λογοδότης ευστόχησε σε δύο βολές και ισοφάρισε, ακολούθησαν επιθέσεις χωρίς σκορ εκατέρωθεν και το ματς έκρινε εν τέλει ο Αντώνης Μητρουλάς με μπάζερ μπίτερ τρίποντο… Ο Μητρουλάς και ο Καλογερόπουλος σημείωσαν μαζί τους 45 από τους 69 πόντους των “κιτρινόμαυρων” με επτά τρίποντα.
Δεκάλεπτα: 22-14, 42-34, 56-48, 69-66.
ΑΓΡΙΑ (Βλιώρας): Καλογερόπουλος 25 (3), Καραμανλής 8 (1), Κοντάκης 1, Θεοδώρου, Μαλαματίνης, Κοψιαλής 15 (1), Καραθάνος, Μητρουλάς 20 (4), Καζεπίδης.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Κουτσούκης, Λογοδότης 10 (1), Σαμαράς 9 (1), Μπαϊράμης, Σούλης 20 (5), Γεωργατζής 7 (1), Παπανικολάου 4, Μπούρας 6, Βαγιόπουλος 6, Στρέζος 4,

ΓΣ Βόλου-Ανάληψη 86-65
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Ντάκη, ο Γυμναστικός μετέτρεψε το αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο σε εύκολη υπόθεση στη συνέχεια. Ο νεαρός γκαρντ, ελλείψει των απόντων Χατζόπουλου, Αναστασιάδη, πήρε περισσότερες προσπάθειες σ’ αυτό το ματς και με καλή ψυχολογία, σκόραρε 25 πόντους με εξαιρετική στατιστική αποτύπωση. Μάλιστα, τους 15 τους σημείωσε στην τρίτη περίοδο με 4 τρίποντα και ήταν αυτός που στην ουσία έγειρε την πλάστιγγα της νίκης στη μεριά της ομάδας του. Η Ανάληψη άντεξε ένα ημίχρονο, όμως δεχόμενη 29 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο, έχασε την επαφή με το σκορ. Στα αξιοπερίεργα του ματς, το τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου που σημείωσε ο Ευαγγελινός από το κέντρο του παρκέ.
Δεκάλεπτα: 22-17, 41-36, 70-52, 86-65.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Ζήσης 3 (1), Μούτσιος 5, Ντάκης 26 (3/4 β., 4/5 δ., 5/7 τρ.), Σταθούρος 9 (2), Τετζεράκης 11 (4/5 δ.), Κουρουπάκης 2, Παλάσκας 7, Ζαρογιάννης 12, Κουτσομπόρης, Κυριαζής 6, Κορτέσης 5 (1).
ΑΝΑΛΗΨΗ (Τύμπας): Δημόπουλος, Ανέστης, Γαλανάκης 5 (1), Αλεξίου 11 (1), Κουτσονοβάκης 11, Παπαγεωργίου, Ευαγγελινός 14 (2), Λουκίδης 13, Βούλγαρης 2, Στάμος 9.

Αετός Πλατ.-Σκιάθος 85-44
Μόνο για ένα δεκάλεπτο αντιστάθηκε η Σκιάθος, αλλά με επιμέρους σκορ 27-7 στη β’ περίοδο, η διαφορά ανέβηκε σε υψηλά επίπεδα και οι νησιώτες έμειναν πολύ πίσω στο σκορ. Πλέον, για την ομάδα του Κώστα Κρίτσαλου ακολουθεί ο «τελικός» με αντίπαλο την Ανάληψη που θα κρίνει εν πολλοίς την τελευταία θέση του ομίλου που οδηγεί κατευθείαν σε υποβιβασμό.
Δεκάλεπτα: 17-11, 43-18, 63-27, 85-44.
ΑΕΤΟΣ ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΥ (Σάκκαρης): Ακρίβος 4 (1), Λευκαδίτης 2, Κρικώνης 14 (1), Ουγιάρος, Ψάρρας, Σέμε, Σπανός 25 (5), Γεωργόπουλος 9, Γουρνάρης 8 (1), Γκουντελάκης 16, Μαργαριτόπουλος 7 (1).
ΣΚΙΑΘΟΣ (Κρίτσαλος): Κλ. Ρίκα 2, Ρ. Ρίκα, Λάνι 3, Λεκάι 16 (2), Πεζάτος 5 (1), Ζαφείρης 5 (1), Παπαδάκης, Κοντός, Σβίγκος 4, Τζούμας 2, Καζαρτζιάδης, Χαρανάς 7 (1).

ΑΕΒΔ-Σπάρτακος 46-69
Μπορεί ο πρωτοπόρος του ομίλου Σπάρτακος να παρουσιάστηκε ελλιπής στο κλειστό της Νέας Ιωνίας και χωρίς μεγάλο κίνητρο, όμως η ΑΕΒΔ είχε κακή παρουσία στη συγκεκριμένη αναμέτρηση και δεν μπόρεσε να προβάλει σθεναρή αντίσταση χάνοντας με 46-69.