Σπουδαίο «διπλό» ο Ρήγας – Νίκησε 0-2 στη Σκιάθο με γκολ των Αραμπατζή και Καρακίτσιου

Σπουδαίο «διπλό» σε δύσκολη έδρα πανηγύρισε χθες ο Ρήγας Φεραίος. Κέρδισε 0-2 στη Σκιάθο και παραμένει σε απόσταση βολής από την κορυφή. Ο Αραμπατζής σκόραρε κατά της παλιάς του ομάδας στο 47’, ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη των Βελεστινιωτών, η οποία «κλείδωσε» στο 79’ με το γκολ του Καρακίτσιου. Ο τελευταίος έφτασε τα τρία τέρματα σε ισάριθμες συμμετοχές με τη φανέλα του Ρήγα.

Η Σκιάθος προέβαλε σθεναρή αντίσταση και κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της στο α’ μέρος. Αυτό ανάγκασε τον Κώστα Σταματίου να κάνει δύο αλλαγές στην ανάπαυλα προκειμένου να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του Ρήγα.

Έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Γουτούλη και Καραγιάννη και ειδικά η είσοδος του πρώτου άλλαξε τα δεδομένα, αφού από δικές του ενέργειες προήλθαν τα δύο γκολ. Οι τρεις βαθμοί που πήραν χθες οι Βελεστινιώτες τους κρατούν σε επαφή με την κορυφή και στην οικονομία του πρωταθλήματος ίσως αποδειχθούν πολύτιμοι.

Όμως ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Η πρώτη τελική στο ματς καταγράφηκε στο 8’ και ήταν το σουτ του Σουγκάρη που μπλόκαρε εύκολα ο Παπάρας. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην επιτυχία. Ο Ντ. Πρίφτι εκτέλεσε απευθείας φάουλ και ανάγκασε τον Απ. Καλαϊτζίδη να παραχωρήσει δύσκολα κόρνερ, έχοντας και τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού.

Από εκεί και πέρα ο Ρήγας ήλεγξε το ματς, αλλά έμεινε «άσφαιρος» μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο 25’ ο Αραμπατζής -πιεζόμενος και από αμυνόμενο- έκανε την ατομική ενέργεια από τα αριστερά η οποία σταμάτησε στον Παπάρα. Σουτ του Καρακίτσιου στο 29’ πέρασε άουτ, ενώ μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι φιλοξενούμενοι στο 33’ όταν ο Αλμασίδης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά με αποδέκτη τον Ν. Καλαϊτζίδη στην «καρδιά» της άμυνας της Σκιάθου. Εκείνος πλάσαρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Τάσσο και πέρασε κόρνερ. Ο Ρήγας θα μπορούσε να σκοράρει και στη φάση του 44ου λεπτού, όταν Γκίνης και Γάρος άλλαξαν τη μπάλα, ο πρώτος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Οι νησιώτες ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο β’ μέρος. Δεν είχε καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό (46’) όταν ο Ντερβίσι έκανε το σουτ από πλάγια αριστερά, με τον Απ. Καλαϊτζίδη να κλείνει σωστά τη γωνία του και να παραχωρεί κόρνερ.

Στην επόμενη φάση είχαμε και το πρώτο γκολ του Ρήγα. Με τη συμπλήρωση 47 λεπτών ο Γουτούλης εκτέλεσε φάουλ και γέμισε στην περιοχή. Δύο αμυνόμενοι που ήλθαν σε επαφή με τη μπάλα και ο Παπάρας δεν μπόρεσαν να την απομακρύνουν. Αυτή έφτασε στον Αραμπατζή, που με πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-1.

Στο 53’ οι Βελεστινιώτες άλλαξαν ωραία τη μπάλα. Τελικός αποδέκτης ήταν ο Γουτούλης που πλάσαρε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Αραμπατζή στο 65’. Η Σκιάθος είχε την ευκαιρία της να φέρει το ματς στα ίσα, στο 73ο λεπτό, με μία ακόμη στατική φάση. Ο Ντερβίσι εκτέλεσε απευθείας φάουλ και ο Απ. Καλαϊτζίδης χρειάστηκε να πέσει στη δεξιά του γωνία για να διώξει σε κόρνερ.

Ο Ρήγας «σφράγισε» τη νίκη του με ένα όμορφο γκολ στο 79’. Ο Γουτούλης με υπέροχη μπαλιά-τρύπα βρήκε τον Καρακίτσιο, ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Παπάρα και με εξαιρετικό πλασέ σημείωσε το 0-2. Ο νεοαποκτηθείς από τη Δάφνη επιθετικός αποδεικνύεται… λίρα εκατό, έχοντας ήδη πετύχει με τη νέα του ομάδα τρία γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια και με πολύ ωραία τελειώματα των φάσεων.

Το 0-2 έμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Νικόπουλου, αφού μία κεφαλιά του Κουτσώνα στο 88’ δεν βρήκε στόχο. Τέλος, ο Κουκουτσέλος φόρεσε για πρώτη φορά τη φανέλα του Ρήγα.

ΣΚΙΑΘΟΣ: Παπάρας, Τάσσος, Αλ. Τζελάι, Τουρναβίτης (25’ λ.τρ. Ντερβίσι), Μπρέγκου, Βεργίνης (75’ Χρ. Τζελάι), Γαζέτης, Μανωλιός (83’ Πρόκο), Νικολαΐδης, Ντ. Πρίφτι, Τσικούνας.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Απ. Καλαϊτζίδης, Κακάνης, Αλμασίδης, Ράπτης, Ιωάννου, Σουγκάρης, Γάρος (46’ Καραγιάννης), Γκίνης (46’ Γουτούλης), Αραμπατζής (87’ Κουκουτσέλος), Ν. Καλαϊτζίδης, Καρακίτσιος (80’ Κουτσώνας).

* Η διοίκηση του Ρήγα με ανακοίνωσή της ευχαριστεί τον Α.Ο. Σκιάθου για τη φιλοξενία, ενώ συγχαίρει και το διαιτητικό τρίο του παιχνιδιού (Νικόπουλος, Κ. Τασιόπουλος, Τριφωνίδης).