Σπουδαία πρόκριση για τον Γ.Σ. Αλμυρού στο Κύπελλο, 81-71 το Ανατόλια

Ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο στάθηκε αρκετό για τον Γυμναστικό Σύλλογο Αλμυρού, προκειμένου να πάρει την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «κυανόλευκοι» επιβλήθηκαν 81-71 του Ανατόλια και την Κυριακή θα υποδεχθούν τον ΓΣ Σοφάδων, που συνέτριψαν 96-59 το Ρούπελ Σιδηροκάστρου.
Οι δύο «μονομάχοι» συμβάδιζαν στο σκορ στο α’ ημίχρονο. Πάντως την περισσότερη ώρα μπροστά βρισκόταν η ομάδα του Παναγιώτη Νάνη, η οποία προηγήθηκε μέχρι και με 5 πόντους (17-12 στο 6’) κλείνοντας το α’ δεκάλεπτο με 23-20.
Στη συνέχεια το Ανατόλια έτρεξε σερί 10-0 μετατρέποντας το 25-21 εις βάρος του σε 25-31 υπέρ του. Αυτό του επέτρεψε να πάει στα αποδυτήρια με ελαφρύ προβάδισμα (36-40 στο 20’).
Ο ΓΣ Αλμυρού έπρεπε να σφίξει την άμυνά του, κάτι που έκανε στην επανάληψη. Πράγματι στην γ’ περίοδο δέχθηκε μόλις 13 πόντους, ενώ στην επίθεση άρχισε να βρίσκει λύσεις στην άμυνα που είχε επιστρατεύσει ο Γρηγόρης Μυστηλιάδης.
Το 60-53 του 30ου λεπτού έδωσε ώθηση στους παίκτες του Παναγιώτη Νάνη, οι οποίοι έχοντας την παρότρυνση των φιλάθλων άρχισαν να αυξάνουν τον ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι εφάρμοσαν «ζώνη» στην δ’ περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν αγχώθηκαν, αλλά τη διέσπασαν περνώντας την μπάλα στον Τάσσο. Ο Βολιώτης σέντερ ήταν εξαιρετικός και συνέβαλε σημαντικά στο να αποκτήσει η διαφορά διψήφια τιμή (71-60 στο 35’), η οποία έμεινε σχεδόν αναλλοίωτη μέχρι το τέλος (81-71).
Δεκάλεπτα: 23-20, 36-40, 60-53, 81-71.
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 11 (1), Μυλωνάς, Πελεκάνος 24 (2), Μασούρας, Μαστέλλος, Παπούλιας 8, Κωτούλας, Τάσσος 20, Γώγουλας, Βαλαμούτης, Πολίτης 18 (4).
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Μυστηλιάδης): Καραγιαννάκης 19 (2), Μηντζαρίδης 15 (3), Ριζόπουλος 5, Ιατρίδης 7, Αζίζης 16 (3), Παρίσης 2, Καμπούρης 2, Βελισσαρίου, Τερζίδης, Ανδρικάκης, Καρανώτας 3 (1), Πεντούσης.