Σπουδαία παιχνίδια απόψε για το Τσάμπιονς Λιγκ

Σπουδαίο παιχνίδι αναμένεται απόψε στις 22.00 στο «Άνφιλντ», ανάμεσα στη Λίβερπουλ και στη Ρεάλ, στον δεύτερο προημιτελικό των δύο ομάδων για το Τσάμπιονς Λιγκ. Η «Βασίλισσα» πηγαίνει στο Λίβερπουλ έχοντας νικήσει στο πρώτο παιχνίδι με 3-1 στη Μαδρίτη και θα επιδιώξει να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Λίβερπουλ φέτος είναι προβληματική την έδρα της και μόλις την τελευταία αγωνιστική στην Πρέμιερ Λιγκ κατάφερε να νικήσει την Άστον Βίλα με 2-1, στις καθυστερήσεις, μετά από δύο ισοπαλίες και έξι ήττες μέσα στο 2021. Εκτός πλάνων ο αρχηγός Χέντερσον, πέρα από τους μακροχρόνιους τραυματίες, Ματίπ, Γκόμες και Φαν Ντάικ.

Η Ρεάλ προέρχεται από νίκη με 2-1 στο clasico με την Μπαρτσελόνα, μπορεί να διαφυλάξει το σκορ του πρώτου αγώνα και να προκριθεί. Ο Ζινεντίν Ζιντάν δεν μπορεί να υπολογίζει και πάλι στους τραυματίες Σέρχιο Ράμος και Βαράν, ενώ «νοκ άουτ» είναι και ο εσχάτως βασικός δεξιός μπακ Λούκας Βάθκεθ.

Στο άλλο ματς της βραδιάς η Ντόρτμουντ στις 22.00 θα αντιμετωπίσει στη Βεστφαλία την Μάντσεστερ Σίτι  στη ρεβάνς της ήττας των Γερμανών με 2-1 στην Αγγλία. Η Ντόρτμουντ το περασμένο Σάββατο νίκησε με δραματικό τρόπο 3-2 την Στουτγκάρδη για την Μπουντεσλίγκα. Χάνει το παιχνίδι ο Σάντσο που είναι τραυματίας. Γνωστοί απόντες οι Βίτσελ, Ζαγκαντού και ο νεαρός Μουκόκο.

Το γκολ του Φοντέν στις καθυστερήσεις του πρώτου αγώνα, που έδωσε τη νίκη στη Σίτι με 2-1, μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό απόψε. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προέρχεται από την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα από τη Λιντς. Δύσκολο να παίξουν σήμερα κόντρα στην Ντόρτμουντ οι Λαπόρτ και Αγουέρο.