Σπουδαία νίκη για Ανάληψη, 85-77 επί του ΓΣ Βόλου

Πολύ δυνατό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό «Βάκης Παρασκευόπουλος», όπου ο Γυμναστικός Σύλλογος Βόλου και η Ανάληψη τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Τελικά εκείνοι που την κατέκτησε ήταν η δεύτερη με 77-85.

Πριν από το τζάμπολ η ομάδα του Κώστα Σιδηρόπουλου είχε τον τίτλο του αουτσάιντερ. Ωστόσο μέσα στον αγώνα έδειξε ότι θα είναι σκληροτράχηλος αντίπαλος και ότι δεν θα ήταν ένα εύκολο απόγευμα για τους δεύτερους της βαθμολογίας.

Πράγματι οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 21-19 στο 10’. Οι «κυανέρυθροι» παρουσίασαν σημάδια βελτίωσης και προσπέρασαν με 40-43 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΣ Βόλου έκανε δυνατό ξεκίνημα. Με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα αρχικά με 47-45 και μετά με 55-50.

Βλέποντας τον κίνδυνο μπροστά στα μάτια τους οι παίκτες του Δημήτρη Καραγιώργου αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 4-14 έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 59-64 υπέρ τους.

Στο ίδιο σκηνικό κύλησε και το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης. Σ’ αυτό συντέλεσαν και οι τεχνικές ποινές που δέχθηκαν οι γηπεδούχοι, που σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο της Ανάληψης, άρχισαν να δίνουν μεγαλύτερες διαστάσεις στη διαφορά.

Η μεγαλύτερη τιμή ήταν 14 πόντους (65-79), αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, με το τελικό σκορ να είναι το 77-85. Πάντως οι θεατές, που βρέθηκαν στις εξέδρες, χειροκρότησαν θερμά και τις δύο ομάδες για την προσπάθεια που κατέβαλαν.

Για τους νικητές φοβερά πράγματα έκανε το δίδυμο Ίλτσογλου-Ευαγγελινού, που σημείωσε τους 53 από τους 85 πόντους της ομάδας τους. Από την άλλη μεριά υπήρξε πλουραλισμός στο σκοράρισμα με τους Τζιώρτζιο, Ζάζο, Καλιντζέο και Πάντο να ξεχωρίζουν.

Μ’ αυτή τη νίκη η Ανάληψη διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στην Α1 ΕΣΚΑΘ έχοντας τρεις βαθμούς λιγότερους από την πρωτοπόρο ΑΕΛ. Εκ διαμέτρου αντίθετη είναι η βαθμολογική θέση του Γυμναστικού, ο οποίος είναι ουραγός στον πίνακα. Εντούτοις με την προχθεσινή του εμφάνιση απέδειξε ότι η θέση αυτή δεν του αξίζει…

Δεκάλεπτα: 21-19, 40-43, 59-64, 77-85.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Σιδηρόπουλος): Σαμαράς, Τζιώρτζιος 23 (4), Τρασάς 8, Κατσαούνης, Κυνουργιόπουλος, Λιάσκος 4 (1), Ζάχος 17 (1), Πάντος 10, Βασιλάκης 2, Καλιντζέος 13 (1).

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καραγιώργος): Ίλτσογλου 31 (6), Μπάρτζος 1, Ευαγγελινός 22 (4), Κοντοβάς, Φαλάγγας, Βούλγαρης, Αγγελοκωστόπουλος, Μπουσκολίτης 9, Σιρολιάνης 8, Καλαϊτζής 7 (1), Καρασάββας 1, Χαϊμαντάς 6.

Αιολικός-Ίωνας 76-63
ΓΣ Βόλου-Ανάληψη 77-85
Μύτικας-ΑΕ Τρικάλων 75-42
Δαναοί-Ν. Κεραυνός 79-96
Φοίβος-Φούντας 74-73