Σπουδαία νίκη 2-1 του ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού

goal708

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη μέσα στο «Γ.Καραϊσκάκης» επί του Ολυμπιακού με σκορ 2-1 και αύξησε τη διαφορά του από τους ερυθρόλευκους στους πέντε βαθμούς. Αθανασιάδης και Περέιρα τα γκολ των νικητών, ισοφάρισε με τη λήξη του ημιχρόνου ο Φουστέρ. Αποδοκιμασίες από τον κόσμο του Ολυμπιακού και «ντου» λίγων οπαδών στον αγωνιστικό χώρο μετά το τέλος του ματς.

Το εκπληκτικό γκολ του Φουστέρ στη λήξη του ημιχρόνου, δεν στάθηκε αρκετό για τον Ολυμπιακό αφού ο Περέιρα θέλησε να σβήσει από τις μνήμες των φίλων του ποδοσφαίρου το τέρμα του Ισπανού και με ένα γκολ για χάιλαϊτ στο 50ο λεπτό, χάρισε μια μεγάλη νίκη στον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη, άριστα στημένη στο γήπεδο, πήρε τους τρεις βαθμούς απέναντι στους ερυθρόλευκους και όχι μόνο δεν έχασε την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα αλλά αύξησε και τη διαφορά της στους πέντε βαθμούς!

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε νωθρά και από τις δύο ομάδες όμως με την συμπλήρωση του δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να κλείσει καλά τους χώρους με τον Άγγελο Αναστασιάδη να στέλνει στην κορυφή της επίθεσης τον Περέιρα και όχι τον Αθανασιάδη, ο οποίος βρισκόταν στην αριστερή πτέρυγα. Οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να πατήσουν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή όμως απείλησαν αρχικά με το σουτ του Μιλιβόγιεβιτς, το οποίο απομάκρυνε εντυπωσιακά ο Γλύκος και στη συνέχεια με σουτ του Αφελάι. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε αδυναμία στο κράτημα της μπάλας και φάνηκε στο γήπεδο σε ένα δίλεπτο πίεσης. Στο 26΄ ο Περέιρα σκόραρε αλλά ορθώς το γκολ δεν μέτρησε αφού ήταν σε θέση οφσάιντ ενώ ένα λεπτό μετά ο Τζανδάρης έπιασε έναν «κεραυνό» με τον Ρομπέρτο να απομακρύνει. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί όμως που κατάφεραν τελικά να βρουν πρώτοι δίχτυα. Στο 43′ ο Αθανασιάδης έκλεψε την μπάλα κάτω από τη μεσαία γραμμή και ξεκίνησε την αντεπίθεση τροφοδοτώντας τον Περέιρα. Αυτός άνοιξε στα δεξιά προς τον Σαλπιγγίδη, ο οποίος τροφοδότησε τον Σκόνδρα με τον τελευταίο να μπαίνει στην περιοχή, να επιχειρεί τη συρτή σέντρα και τον Αθανασιάδη να πλασάρει ανενόχλητος στο 2ο δοκάρι για το 0-1. Οι πανηγυρισμοί όμως δεν κράτησαν για πολύ. Ο Ολυμπιακός με τη λήξη του ημιχρόνου κέρδισε κόρνερ. Ο Τσόρι το εκτέλεσε προς το ύψος της περιοχής όπου βρισκόταν ο Φουστέρ. Ο Ισπανός έπιασε απευθείας ένα αριστερό άπιαστο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Γλύκου, ισοφαρίζοντας σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πιέζει όμως έπειτα από μια εκτέλεση κόρνερ, ο ΠΑΟΚ βρήκε την αντεπίθεση που έψαχνε. Ο Αθανασιάδης βρήκε τον Περέιρα, αυτός άφησε την μπάλα να σκάσει μια φορά στο έδαφος και εξαπέλυσε ένα αριστερό βολέ νικώντας τον Ρομπέρτο και έδωσε με εντυπωσιακό τρόπο προβάδισμα ξανά στον ΠΑΟΚ στο 50ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Αναστασιάδη οπισθοχώρησε όπως ήταν λογικό. Ο Ολυμπιακός ανέλαβε πλήρως την κατοχή της μπάλας όμως οι παίκτες του Μίτσελ δεν μπορούσαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Παρά τις αλλαγές του Ισπανού τεχνικού, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει το ξέσπασμα που έψαχνε, έχοντας ως καλές στιγμές ένα σουτ του Κασάμι στην αγκαλιά του Γλύκου και κάποιες σέντρες από τα πλάγια που όμως δεν έβρισκαν στόχο. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων μάλιστα ο Τζανδάρης νίκησε τον Ρομπέρτο κάνοντας το 3-1 όμως το γκολ δεν μέτρησε ύστερα από λανθασμένη υπόδειξη του βοηθού. Με τη λήξη του αγώνα, ο κόσμος του Ολυμπιακού ξέσπασε σε αποδοκιμασίες ενώ κάποιοι κατάφεραν να μπουν στον αγωνιστικό χώρο με τις δυνάμεις των ΜΑΤ να τους απομακρύνουν όμως έγκαιρα.

Πηγή: iefimerida.gr