Σούζα η ΑΕΛ – Επιβλήθηκε της Ξάνθης με θριαμβευτικό τρόπο

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα αναζητούσε η ΑΕΛ κόντρα στην Ξάνθη και την πέτυχε με θριαμβευτικό τρόπο, επικρατώντας με 3-0, σε μία πέρα ως πέρα δίκαιη νίκη.

Οι «βυσσινί» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, κόντρα σε μία Ξάνθη που δεν δικαιολόγησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού το γεγονός ότι βρισκόταν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας το απόλυτο νικών.

Ημίχρονο με «βυσσινί» προβάδισμα
Με τις… αναμενόμενες και μόνο αλλαγές ο τεχνικός της ΑΕΛ κ. Μιχάλης Γρηγορίου, παρέταξε την ομάδα του στην αναμέτρηση με την Ξάνθη. Το αγωνιστικό σχήμα του 3-5-2 αποτελούνταν από τους Κρίστινσον κάτω από τα δοκάρια, Μπράλιτς, Μόρα και Μιχαήλ στην άμυνα, Καρανίκα, Κάτσε, Σετσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς και Στάνκοβιτς στη μεσαία γραμμή, Νούνιτς και Ουάρντα στην επίθεση.

Η ΑΕΛ δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, είχε τα δικά της προβλήματα κυρίως στην κυκλοφορία της μπάλας, μη μπορώντας να διασπάσει την καλή αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων που έπαιζαν με πολλούς παίκτες πίσω από τη μπάλα και ουσιαστικά απειλούσε μόνο από στημένες μπάλες, εκτός της φάσης του 21ου λεπτού όταν ο Ουάρντα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κοβάσεβιτς, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

Πάντως αυτή η φάση αποδείχθηκε κομβικήγ για την εξέλιξη του πρώτου 45λεπτου, αφού σήμανε την αφύπνιση της λαρισινής ομάδας που προσπάθησε να βγάλει περισσότερους παίκτες στην επίθεση και δικαιώθηκε στο 36ο λεπτό, όταν ο Κάτσε εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Τερκί στο πρώτο δοκάρι έκανε προς τα πίσω την κεφαλιά αιφνιδιάζοντας τους πάντες, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-0 με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο.

Μπήκαν οι βάσεις
Με την ψυχολογία στα ύψη οι «βυσσινί» μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο και έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους να πιέσουν περισσότερο την άμυνα των αντιπάλων τους και να φέρουν περισσότερες φορές τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή.

Η… πρώτη γεύση ήρθε στο 48ο λεπτό, όταν ο Έργκους Κάτσε από το ύψος της περιοχής σούταρε δυνατά, αλλά άστοχα και πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου διπλασίασε τα τέρματά της και έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση της πρώτης νίκης της.

Σε αντεπίθεση της ΑΕΛ ο Ράντομιρ Μιλοσάβλιεβιτς έκανε εκπληκτική μπαλιά στον Νούνιτς που κράτησε όσο έπρεπε τη μπάλα και την κατάλληλη στιγμή τη γύρισε στην περιοχή της Ξάνθης και στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Μιλοσάβλιεβοτς έχοντας ακολουθήσει τη φάση με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 2-0.

Μάλιστα, με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού η αποστολή της ΑΕΛ έγινε πιο εύκολη, αφού ο Λισγάρας αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μαρκάρισμά του πάνω στον Κάτσε και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Και διαστάσεις θριάμβου
Με τον ρυθμό του παιχνιδιού να πέφτει αισθητά μετά και την αποβολή του Λισγάρα αφού η ΑΕΛ έδειχνε ικανοποιημένη με την κατάκτηση της νίκης, φτάσαμε στο 83ο λεπτό όταν οι «βυσσινί» έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους. Από αριστερά ο Σετσέροβιτς γύρισε τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, ο Μπέντο έχασε τη φάση και ο Μανώλης Μπέρτος που καραδοκούσε «κάρφωσε» τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-0…

Διαιτητής: Αριστοτέλης Κοτσιαύτης (Άρτας)
Α’ Βοηθός: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας)
Β’ Βοηθός: Κων/νος Καλαμπόκης (Αιτ/νίας)
4ος Διαιτητής: Φώτης Πολυχρόνης (Πιερίας)

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς (75’ Φατιόν), Μόρας, Καρανίκας (62’ Μπέρτος), Σετσέροβιτς, Κάτσε (85’ Χαλκιαδάκης), Μπράλιτς, Νούνιτς, Στάνκοβιτς

ΞΑΝΘΗ (Φραντσίσκο Ραμίρεζ): Μπέντο, Σάρτζεον, Λισγάρας, Κοβάσεβιτς, Τζουρίτσκοβιτς (61’ Μαλεζάς), Τερκί, Σόσα, Μπαριέντος (54’ Φουσέ), Καρασαλίδης, Τεσέιρα (36’ Ρενέλα), Ντιρεστάμ