Σούπερ Λιγκ: Εκτός φάιναλ φορ η ομάδα Κ17 του Βόλου

Την ευκαιρία να αγωνιστεί στο φάιναλ φορ του πρωταθλήματος Κ17 της Σούπερ Λιγκ είχε ο Βόλος. Ωστόσο, οι “κυανέρυθροι” έχασαν με 2-1 από την ΑΕΚ στη Λαμία, με αποτέλεσμα να μείνουν εκτός από την τελική φάση. Η Ένωση ήταν αυτή που πήρε το τελευταίο εισιτήριο για το φάιναλ φορ, με τον Βόλο, πάντως, να έχει πολύ καλή παρουσία και τις ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη.

Η ΑΕΚ έφτασε στο γκολ, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Κολιμάτσης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σαρρής με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ συνέχισε να υπερέχει και έφτασε σε δεύτερο γκολ στο 75′ με εκτέλεση πέναλτι του Κολιμάτση, ένα πέναλτι που κέρδισε ο Ράπτης μετά από ατομική προσπάθεια.

Ο Βόλος έφτασε στο γκολ στο 77′ με τον Νικούδη και πάλεψε για την ισοφάριση, ωστόσο το τελικό σφύριγμα δεν έφερε αλλαγές στο σκορ. Ο Βόλος στο 16ο λεπτό έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Καπετάνο να προηγηθεί στο σκορ, όταν σε κενή εστία δεν εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Θεοχάρη. Μάλιστα λίγα λεπτά αργότερα ο Αλεξιάδης έκανε ωραία ατομική ενέργεια και το πλασέ του Ιωαννίδη πέρασε οριακά έξω από τα δοκάρια.

ΒΟΛΟΣ: Κόκκορης, Γεωργιτζίκης, Λυκουρίνος, Λουλούδης, Σακελλάρης, Κουκουφίκας (71′ Μανός), Αλεξιάδης, Γκουυγκούλης (80′ Παππάς), Καπετάνος (71′ Χάνος), Θεοχάρης (75′ Νικούδης), Ιωαννίδης (71′ Νταβλαμάνος)
ΑΕΚ: Αναργύρου, Κολυφέτης, Τσαραμανίδης, Ψυρόπουλος, Χατζηνικολάου, Σέχου, Κολιμάτσης, Σαρρής, Παλαιολόγου, Ανδριώτης, Ελέζι.

Στον ημιτελικό η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ. Στον άλλο ημιτελικό ο Ολυμπιακός θα παίξει τον Άρη. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Οι ημιτελικοί την Πέμπτη 8 Ιουνίου και ο τελικός την Κυριακή 11 Ιουνίου.