Σούπερ Λιγκ: Έχασαν έδαφος ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός, επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός (αποτελέσματα)

Ο ΠΑΟΚ πίεζε, έχασε μεγάλες ευκαιρίες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό στην περιοχή και ο Ολυμπιακός πήρε το 0-0 στην Τούμπα για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, που απομάκρυνε και τους δύο από την κορυφή.
Η σέντρα πραγματοποιήθηκε 20 λεπτά μετά την προκαθορισμένη ώρα, λόγω ενός πανό που ανάρτησαν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, που έπρεπε να κατέβει, όπως και έγινε.
Ο Δικέφαλος ήταν ανώτερος αφού είχε κατοχή αλλά και 17 τελικές (8 στην εστία), σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που ολοκλήρωσαν το ματς με έξι τελικές και μόλις μία στην εστία και έχοντας ως κορυφαίο τον Πασχαλάκη, ο οποίος πραγματοποίησε σωτήριες αποκρούσεις.
Στο πρώτο λεπτό ο Δικέφαλος είχε δοκάρι με τον Νάρεϊ, ενώ στα πρώτα δέκα λεπτά είχε τέσσερις τελικές.
Μετά το 20′ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα και στο 22ο λεπτό ο Χάμες έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, κάνοντας ένα σουτ αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό
Επιστροφή στις νίκες έστω και με… περιπέτειες για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επικράτησε με 2-0 της Λαμίας στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Οι «πράσινοι» ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς, στο 14΄, χάρη στο πρώτο τέρμα του Κλεϊνχέισλερ, ενώ στη συνέχεια είχαν ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» το «τρίποντο» και στα δύο ημίχρονα, τις οποίες δεν αξιοποίησαν.
Η ομάδα της Φθιώτιδας κατέγραψε κι αυτή κάποιες καλές στιγμές, κυρίως στο ξεκίνημα της επανάληψης, δείχνοντας παράλληλα αξιόμαχη εικόνα, μέχρι που η σωστή αποβολή του Στάνκο, στο 66’, άλλαξε τα δεδομένα. Ενώ ο Σπόραρ σκόραρε με κεφαλιά «ψαράκι» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, φτάνοντας τα επτά γκολ και διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Δεν έγινε το Ατρόμητος-ΑΕΚ
Οι διαστάσεις της μίας εστίας στο γήπεδο του Περιστερίου δημιούργησαν σύγχυση και εν τέλει ακύρωσαν τη σέντρα του αγώνα Ατρόμητος-ΑΕΚ. Μετά από παράπονα των φιλοξενούμενων, διαπιστώθηκε ότι το οριζόντιο δοκάρι ήταν κατά 5 εκατοστά χαμηλότερο.
Σε μια προσπάθεια να διορθωθεί το πρόβλημα, εντός μισής ώρας που προέβλεπε ο κανονισμός, οι άνθρωποι του γηπέδου με… φτυάρια στα χέρια έσκαψαν ένα «αυλάκι» κατά μήκος της γραμμής του τέρματος για να είναι σωστή η απόσταση. Θεωρητικά, τουλάχιστον, μιας και πρακτικά το πλέον δόκιμο θα ήταν να σηκωθούν σε ύψος τα δοκάρια.
Τελικά, ο διαιτητής Μανούχος αποφάσισε να μην γίνει η σέντρα της αναμέτρησης και η τύχη του αγώνα αναμένεται να κριθεί στα δικαστήρια, μιας και ο κανονισμός δεν προβλέπει αναβολή και πραγματοποίηση της αναμέτρησης μια μέρα αργότερα. Στην ουσία ο δικαστής θα αποφασίσει αν υπάρχει υπαιτιότητα των γηπεδούχων και θα κατοχυρώσει το ματς υπέρ της ΑΕΚ στα χαρτιά, ή όχι και θα οριστεί σε άλλη ημερομηνία η σέντρα.
Από την πλευρά του Ατρόμητου, ανέφεραν πως στον έλεγχο που έκαναν οι διαιτητές πριν την τελική απόφαση, τα 6 από τα 7 σημεία ήταν στις προβλεπόμενες προδιαγραφές, αλλά η ΑΕΚ έκανε ένσταση και έτσι ο αγώνας δεν διεξήχθη.
Η τύχη του αγώνα θα κριθεί από τον αθλητικό δικαστή της Σούπερ Λιγκ. Ο αντικανονικός αγωνιστικός χώρος είναι ένας από τους λόγους αναβολής του παιχνιδιού σύμφωνα με τον Κανονισμό Αγώνων Ποδοσφαίρου.

14. Λαμία 8-35 12
Σημ. Εκκρεμεί ο αγώνας Ατρόμητος-ΑΕΚ, ενώ Λεβαδειακός και Βόλος έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.