Σούπερ Λιγκ: Αποτελέσματα-σκόρερ της 17ης αγωνιστικής και βαθμολογία

Με τα παιχνίδια της 17ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα στο παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γ. Καραϊσκάκης». Όμως, κατάφερε να κερδίσει 1-0 με γκολ του Χασάν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Μόνη δεύτερη έμεινε η ΑΕΚ με το τέταρτο στη σειρά «τρίποντο» που κατέκτησε. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ επικράτησε 2-1 του Ατρομήτου στο ΟΑΚΑ. Νικηφόρο πέρασμα από το Ηράκλειο έκανε ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του βορρά» επιβλήθηκε 3-0 του ΟΦΗ, πετυχαίνοντας όλα του τα γκολ στο β’ ημίχρονο.
Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε σπουδαίο «διπλό» στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Το γκολ του Καμπετσή στο 9ο λεπτό του ήταν αρκετό για να νικήσει 1-0 τον Άρη, με τους «κίτρινους» της Θεσσαλονίκης να γνωρίζουν δεύτερη σερί ήττα στην έδρα τους μετά από αυτή στο ματς με την ΑΕΚ.
Ο Αστέρας Τρίπολης παραμένει μέσα στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, αφού νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Τέταρτη διαδοχική εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Απόλλων Σμύρνης. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κέρδισε 1-0 στο «Αλκαζάρ» την ΑΕΛ που δεν λέει να «σηκώσει κεφάλι» παραμένοντας στην προτελευταία θέση. Αντίθετα, η ουραγός Λαμία έδειξε σημάδια ανάκαμψης, αφού πήρε ισοπαλία 1-1 από τον Βόλο, μέσα στο Πανθεσσαλικό στάδιο.