Σούπερ Λιγκ 2: Νίκη «προσφορά» Γλύκου η Παναχαϊκη, ήττα για Εργοτέλη

Τέλος στις «γκέλες» έβαλε η Παναχαϊκη επιστρέφοντας στις νίκες. 1-0 τον Απόλλωνα Λάρισας οι Αχαιοί που έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 19′. «Δώρο» Γλύκου το γκολ που έκρινε τον αγώνα. Εντός έδρας ήττα για τον Εργοτέλη (0-1) από τον τελευταίο Καραϊσκάκη Άρτας.

Μ’ αυτά τα παιχνίδια άνοιξε σήμερα η αυλαία της 16ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λιγκ 2.

Εργοτέλης – Καραϊσκάκης 0-1
Πολύ αέρα και λίγο μπάλα στο Παγκρήτιο στο πρώτο ημίχρονο. Πολύ κακός ο Εργοτέλης, δύο καλές στιγμές στα πρώτα 45′ και οι δύο για τον Καραϊσκάκη. Στο 7′ με το πλασέ του Δερμιτζάκη που έδιωξε σε κόρνερ ο Κατσιμήτρος και στο 34′ όταν ο Μπρέμπος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη, βγαίνοντας αρκετά πλάγια, με αποτέλεσμα να μην καταφέρνει να πλασάρει όπως θα ήθελε. Με δοκάρι των Κρητικών σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σερβιλάκη στο 45′, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Πιο… υποφερτοί οι Κρητικοί στο δεύτερο ημίχρονο, απειλούν με Μπουρσέλη (50′, 59′) και Μπουτσάκη (62′), καμία ωστόσο δεν βρίσκει εστία. 100% ευστοχία για τους Αρτινούς στο δεύτερο 45λεπτο. Μια τελική και… γκολ στο 71′ με Μαραθωνίτη, 10 λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι. Το έψαξαν για να ισοφαρίσουν οι Κρητικοί, αλλά επί της ουσίας δεν απειλήθηκε καθόλου ο Μπουργάνης.

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (78′ Κόνραντ), Νεράλ (26′ λ.τ Κατσούρι), Τσέλιος, Μπουτσάκης, Άμπι, Κωστανάσιος (46′ Μανουσάκης), Πατρινός (46′ Μπουρσέλης), Κοκκίνης (71′ Κούατενγκ).

ΑΕ Καραϊσκάκης (Μάγγος): Μπουργάνης, Χατζηδίμπας, Δούμτσιος (83′ Νταλακούρας), Δερμιτζάκης (66′ Μαύρου), Ναμίμ, Τάμπας, Μπεκατώρος, Μπρέμπος (60′ Μαραθωνίτης), Κλιγγόπουλος, Ρούνεϊ, Λόβριτς.

Παναχαϊκή – Απόλλων Λάρισας 1-0
Οι γηπεδούχοι «έχασαν» τον Αραβίδη στο 11′ που τραυματίστηκε και τον Μπρους στο 19′. Ο μέσος των Αχαιών με δύο κίτρινες… εξπρές (7′, 19′) πήγε από πολύ νωρίς στα αποδυτήρια, αφήνοντας με 10 την Παναχαϊκή. Μια φάση στο πρώτο 45λεπτο, το σουτ που κατέληξε άουτ του Ομπράντοβιτς στο 14′.

«Προσφορά» Γλύκου το 1-0 των γηπεδούχων. Ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα Λάρισας κάνει τραγικό λάθος… πασάρει στον Γιούση με τον τελευταίο να λέει «ευχαριστώ» και να σκοράρει!

Αν και ο Απόλλων είχε αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν έκανε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Πλην μιας κεφαλιάς του Γκουντρουμπή που πέρασε άουτ, η άμυνα των Αχαιών δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Κολοβούρης, Πατάπης, Μαρκοπουλιώτης, Σταμόπουλος, Αποστολόπουλος, Μπρους, Ανάκογλου, Τσερούτι (21′ Μουστακόπουλος), Μπάτροβιτς (66′ Κόκας), Γιούσης, Αραβίδης (11′ λ.τ Μασούρας).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Γλύκος, Γκόλιας (59′ Γκουντρουμπής), Καρρίκι, Μόρας, Σκούπρας, Λίταινας (46′ Μπαλογιάννης), Μπάλλας (46′ Μπάμπης), Γιάκος (59′ Νύκταρης), Χατζής, Τζοβάρας (46′ Ντα Κάμπο), Ομπράντοβιτς.