Σούπερ Λιγκ 2: Μεγάλη νίκη για Βέροια, 3-0 την Ξάνθη (αποτελέσματα)

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Βέροια στα Πηγάδια, επικρατώντας 3-0 της Ξάνθης στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής. Ο Γιακουμάκης άνοιξε το σκορ στο 29’ και στο 47’ ο Μούργος πέτυχε το 0-2. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Πόζογλου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
Σπουδαία νίκη και για τον Αλμωπό Αριδαίας, που επικράτησε 3-0 του Ολυμπιακού Β’ και τον έπιασε στην 5η θέση με 18 βαθμούς.
Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Χρήστος Ρόβας, ο οποίος χτύπησε στο φινάλε του πρώτου μέρους (45′) και έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, για να σκοράρει εκ νέου με την επανέναρξη (47′), να δώσει αέρα δυο τερμάτων στον Αλμωπό που παρά την πίεση που δέχτηκε στο τέλος, κρατούσε το προβάδισμα. Μάλιστα έκανε τρία τα τέρματα του στο φινάλε, με τον Πρίκα να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Στο άλλο ματς της ίδιας ώρας, ο Απόλλων Λάρισας πέρασε από τον Βόλο, νικώντας με 2-0 τη Νίκη.
Ο Νούσιος στο 3′ έδωσε σκορ στο ματς και προβάδισμα στον Απόλλωνα, με τον Χατζή να σκοράρει για ένα ακόμη παιχνίδι και να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 81′.