ΣΟΥΜΟ: Μετάλλια για Βολιώτες αθλητές στο Ευρωπαϊκό

Σπουδαία διάκριση για τον Αθλητικό Σύλλογο Βόλου «Ταξιάρχης», αφού δύο αθλητές του κατέκτησαν τρία μετάλλια και συγκεκριμένα ένα ασημένιο και δύο χάλκινα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σούμο που διεξήχθη στο Λουτράκι.

Μετά από εξαιρετικές εμφανίσεις ο Ιωσήφ Νικολαΐδης κατέκτησε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στην ηλικιακή κατηγορία Κ21, ενώ ο Ηλίας Καρνάβας ανέβηκε δύο φορές στο τρίτο σκαλί του βάθρου για τα ισάριθμα χάλκινα μετάλλια που πήρε στις ηλικιακές κατηγορίες Κ21 και Κ23.

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σούμο έλαβαν μέρος 14 χώρες με υψηλού επιπέδου αθλητές. Ο ανταγωνισμός ήταν πολύ μεγάλος, αλλά οι αθλητές του «Ταξιάρχη» υπό τις οδηγίες του προπονητή Κώστα Καρνάβα επέδειξαν μεγαλείο ψυχής και κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις έχοντας υψηλό αγωνιστικό επίπεδο για πολλοστή φορά.